Rozpoczynają się 43. Kursy Muzyczne w Łańcucie

Zofia Stopińska : Uroczystym koncertem 1 lipca o godz.19:00  w Filharmonii Podkarpackiej rozpoczną się 43. Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. O tym wydarzeniu, a także o przebiegu Kursów mówi pan Krzysztof Szczepaniak – prezes Stowarzyszenia Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie.

Krzysztof Szczepaniak: Po raz 43. Spotkamy się w Filharmonii Podkarpackiej ze znakomitą Orkiestrą tej Filharmonii, która będzie towarzyszyła solistom – uczestnikom naszych Kursów, laureatom międzynarodowych konkursów, którzy mimo młodego wieku mają na swoim koncie pewne osiągnięcia. Chcemy ich tym koncertem także promować i jednocześnie pokazywać pozostałym uczestnikom kursu, jaka powinna być droga uczestnika naszych Kursów, młodego artysty z ambicjami, ale przede wszystkim z predyspozycjami. Występ tych młodych artystów z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej inauguruje tegoroczną edycję Kursów i jestem przekonany, że będzie wspaniałym wydarzeniem, bo w programie znajdą się fragmenty koncertów d-moll i fis-moll – Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Marty Gębskiej i Wiktora Dziedzica, oraz Rapsodia węgierska - Davida Poppera w wykonaniu Wojciecha Bafeltowskiego znakomitego wiolonczelisty warszawskiego. Dyrygował będzie Ruben Silva.

Z. S. : W Łańcucie już trwają przygotowania do tego wielkiego, trwającego miesiąc wydarzenia, a pierwsze zajęcia odbędą się już 1 lipca. Młodzi wioliniści w zależności od wieku i zainteresowań  mogą uczestniczyć w różnych kursach.

K. Sz. : Oczywiście, prace organizacyjne trwają już od kilku dni. Szkoła Muzyczna w Łańcucie już jest zdominowana przez pracowników Kursów Muzycznych.   1 lipca od rana będzie rejestracja i przydział do profesorów oraz pierwsze spotkania w klasach i ustalenia planu zajęć.  Nasza oferta jest bardzo bogata, bo oprócz zajęć indywidualnych oferujemy im także zajęcia w orkiestrze kursowej, w zespołach kameralnych, zajęcia z kształcenia słuchu, wykłady teoretyczne prowadzone m.in. przez znakomitego  krytyka muzycznego Józefa Kańskiego, zajęcia teoretyczne dla nauczycieli, rodziców, ale także i studentów – prowadzone przez poszczególnych pedagogów z zakresu bardzo szczegółowej metodyki. Najmłodsi mogą spotykać się z panią Dorotą Obijalską – znakomitą pedagog, która specjalizuje się w nauczaniu małych dzieci i jest jednocześnie kompozytorem wielu utworów, które te dzieci grają, aż po zajęcia w klasach mistrzowskich na przykład u  prof. Edwarda Zienkowskiego z Wiednia z uczestnikami, którzy przygotowują się do konkursów międzynarodowych i reprezentują już „wyższą szkołę jazdy”. Trzeba także wspomnieć o kursie metodycznym dla pedagogów szkół muzycznych oraz studentów kierunku pedagogika muzyczna. Koszty dydaktyczne kursu metodycznego pokrywa Centrum Edukacji Artystycznej.

Z. S. : Na Międzynarodowe Kursy Muzyczne do Łańcuta przyjeżdżają od lat znakomici wirtuozi i pedagodzy – przeważnie co roku ci sami, ale prawie każdego roku ktoś nowy dołącza do tego grona.

K. Sz. Jest to naturalne i oczywiste. Ja w czasie mojej kilkudziesięcioletniej pracy w czasie Kursów mam przyjemność, bo to jest duża przyjemność, obserwować jak z małego uczestnika wyrasta znakomity artysta, dzisiaj uznawany, szanowany pedagog, który podejmuje zajęcia na naszych Kursach. Wymienię  Janusza Wawrowskiego – malutki chłopaczek przyjechał z rodzicami kilkanaście lat temu i rozpoczynał tutaj swoją przygodę edukacyjną. Dzisiaj jest znakomitym artystą nie tylko polskich scen i pedagogiem. Natan Dondalski, który po raz pierwszy pojawi się na naszych kursach jako pedagog, ale swego czasu był objawieniem wśród uczniów polskich szkół artystycznych. Podobnie Agnieszka Marucha, która w tym roku po raz drugi się pojawi jako pedagog. Prof. Tomasz Strahl także kiedyś zaczynał spotkania z łańcuckimi Kursami jako uczeń, a dzisiaj jest już dziekanem szacownego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i jedną z najwybitniejszych postaci w światowej wiolinistyce. Można by było jeszcze wymienić  sporo nazwisk.

Z. S. : Niedawno, bo  25 czerwca miałam przyjemność rozmawiać z panem Rafałem Zambrzyckim, było to w Mielcu na inauguracji Festiwalu Muzycznego. Jako dziecko także przyjeżdżał do Łańcuta, a aktualnie występuje jako solista, jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i prowadzi tam także Orkiestrę Smyczkową. Pan Rafał Zambrzycki także miło wspominał te czasy, kiedy jako bardzo młody człowiek doskonalił swoje umiejętności na łańcuckich Kursach u znakomitych pedagogów. Wspominał jak ćwiczył w parku w cieniu drzew, grał na popisach klasowych i występował jako reprezentant klasy w Sali Balowej Zamku w Łańcucie. Nic się nie zmieniło. W lipcu w Łańcucie wszędzie rozbrzmiewa muzyka.

K. Sz. : Rozpocznę od wątku, który Pani zasygnalizowała. Od czasu do czasu wydajemy dość opasłe wydawnictwa, w których odnotowujemy wszystkich uczestników naszych Kursów. Jeśli ktoś przeczyta z uwagą te nazwiska, to znajdzie niezwykłą plejadę – od wielkich nazwisk polskiej estrady muzyki klasycznej, aż po na przykład Piotra Rubika, który też był uczestnikiem naszych Kursów, prawie cały kwartet Grupy MoCarta przewinął się przez nasze Kursy, trudno mi w tej chwili wymienić więcej nazwisk, ale są to często zaskakujące nazwiska, a my mamy tę satysfakcję, że dzisiaj wszystkie renomowane, szacowne orkiestry polskie i zagraniczne mają łańcucki ślad.

Z. S. : Czy także w tym roku możemy zaprosić mieszkańców Łańcuta, Rzeszowa i turystów na wieczorne koncerty do Sali Balowej?

K. Sz. : Przede wszystkim zapraszamy wszystkich 1 lipca o 19:00 do Filharmonii Podkarpackiej na Koncert Inauguracyjny, a następnie codziennie do Sali Balowej łańcuckiego Zamku, gdzie zawsze o godzinie 19. prezentować się będą pedagodzy i najbardziej utalentowani uczestnicy naszych Kursów, zaproszeni przez pedagogów do swojego koncertu. Nie przewidujemy recitali uczestników w Sali Balowej. Uczestnicy mają swoje koncerty klasowe w Kasynie Urzędniczym albo w Szkole Muzycznej. Sala Balowa zarezerwowana jest dla wybitnych mistrzów i pedagogów naszych Kursów, ale pedagodzy mogą zaprosić wyróżniających się uczniów do towarzyszenia im w czasie recitalu i to też jest formą promocji tych młodych ludzi. W drugim turnusie już dzisiaj mamy zapełniony kalendarz i codziennie będą te koncerty, natomiast w pierwszym turnusie jest mniejsza ilość pedagogów grających i  może się zdarzyć taka sytuacja, że czasem koncertu nie będzie, ale takich dni będzie niewiele.

Turnusy kursowe odbywają się zawsze od 1 do 13  i od 14 do 27 lipca – bez względu na to jaki to jest dzień tygodnia. Nasze terminy są stałe.

W tej chwili mamy już ponad 400 zgłoszeń uczestników grających. Proszę do tego doliczyć osoby towarzyszące, opiekunów, rodziców, nauczycieli. W lipcu Łańcut ma około tysiąc mieszkańców więcej, w porównaniu z innymi miesiącami w roku. Te tysiąc osób żyje tu, chodzi do sklepów, korzysta z usług, zwiedza ciekawe obiekty.

Z panem Krzysztofem Szczepaniakiem - prezesem Stowarzyszenia Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie rozmawiała Zofia Stopińska 29 czerwca 2017 roku.