Letnie koncerty w świątyniach Krosna
Dumitru Harea - fletnia Pana fot. z arch. RCKP w Krośnie

Letnie koncerty w świątyniach Krosna

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zapraszamy na trzeci koncert z cyklu LETNIE KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH do kościoła oo. Franciszkanów 20 lipca, o godzinie 18.00 (po wieczornej mszy św.).
To będzie bardzo szczególny wieczór, bowiem muzyce organowej towarzyszyć będzie fletnia Pana - instrument, którego niestety bardzo rzadko możemy posłuchać, a jego historia liczy ponad 2500 lat i rozpoczyna się na Cykladach i mitem Sirinx.
Na franciszkańskich organach zagra Marek Stefański, rzeszowianin, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów.
W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie jako doktor habilitowany na stanowisku adiunkta.
Dotychczas wystąpił z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji.
Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów, które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.
Po uzyskaniu nominacji do nagrody muzycznej Fryderyk w roku 2006 został członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej.
Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych w Niemczech, Luksemburgu i Rosji.
W latach 2010 - 2011 wspólnie z Radiem Kraków realizował cykl audycji "Antologia Organów Krakowa".
Wraz z Radiem Rzeszów zrealizował kilkadziesiąt audycji prezentujących brzmienie zabytkowych i nowych organów kościołów Podkarpacia.
Jest dyrektorem artystycznym festiwali organowych odbywających się w Krakowie, Rzeszowie i Jarosławiu.
Na fletni Pana zagra prawdziwy wirtuoz tego instrumentu - Dumitru Harea. Urodzony w Mołdawii, jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12. roku życia. W roku 2000 po raz pierwszy odwiedził Poznań i tutaj zamieszkał.
Artysta również aktywnie promuje instrument, fletnię Pana, koncertując edukacyjnie. Ma w swoim dorobku ponad 1000 takich koncertów, wykonywanych w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Od 2009 roku Dumitru Harea prowadzi ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana, które odbywają się w Bielsku-Białej, zaś od roku 2011 w Lesznie w województwie wielkopolskim prowadzi pierwszą sekcję fletni Pana w Polsce.
PROGRAM
solowa muzyka organowa oraz transkrypcje utworów klasycznych, muzyka filmowa i folkowa w opracowaniu na fletnię Pana i organy
kompozytorzy: Gabriel Fauré, Nino Rota, Myrosław Skoryk, Piotr Czajkowski, Gheorghe Zamfir, Ennio Morricone, Grigoraş Dinicu