Koncert w Filharmonii Podkarpackiej - Malawski, Penderecki, Dvořak
Kristina Fialova - altówka fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Koncert w Filharmonii Podkarpackiej - Malawski, Penderecki, Dvořak

AB 23 listopada 2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
JIŘÍ PETRDLÍK - dyrygent
SILVE HESSOVA - skrzypce
KRISTINA FIALOVA - altówka

W programie:

A. Malawski - Toccata
K. Penderecki - Koncert podwójny na skrzypce i altówkę
A. Dvořak - VIII Symfonia G - dur op. 88

Jiří Petrdlík /1977/ jest uznawany za jednego z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia. Studiował grę na fortepianie, puzonie i dyrygenturę (1995-2000 w Konserwatorium w Pradze, 2000-2005 w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze) u prof. Miroslava Košlera, prof. Miriam Němcovej, prof. Jiří Bělohlávka, prof. Radomila Eliški, prof. Františka Vajnara, prof.Tomáša Koutníka i innych. Ukończył studia w klasie mistrzowskiej głównego dyrygenta orkiestry Filharmonii w Nowym Jorku prof. Kurta Masura we Wrocławiu i głównego dyrygenta Filharmonii BBC prof. Jiří Bělohlávka.

W latach 2002-2009 był stałym dyrygentem Teatru Narodowego w Brnie i dyrektorem muzycznym Teatru Miejskiego w Brnie. Od 2004 r. jest zatrudniony jako stały dyrygent w Teatrze im. J. K. Tylta w Pilźnie. Petrdlík regularnie współpracuje gościnnie z prestiżowymi międzynarodowymi scenami operowymi (np. W Mesynie, Tuluzie, Warszawie, Północnym Teksasie, Pradze, Szegedzie, Kairze, Aleksandrii itp.).

W dziedzinie muzyki symfonicznej Jiří Petrdlík dyryguje czołowymi orkiestrami czeskimi i zagranicznymi (Praska Orkiestra Symfoniczna, Czeskie Radio SO, Czeskie Narodowe SO, Filharmonia Janáček w Ostrawie, Morawska Filharmonia w Ołomuńcu, Północnoczeska Filharmonia w Teplicach, Wrocławska Filharmonia, Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestra MTM w Warszawie, KSO w Toronto, Iwasaki Philharmonic ao) i regularnie pojawia się jako gość na różnych festiwali muzycznych w Europie, Japonii, Chinach, Kanadzie i USA. Od sezonu 2010/11 z powodzeniem rozwija bogatą współpracę artystyczną z Kairską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie został mianowany Dyrektorem Artystycznym Generalnym i Głównym Dyrygentem w latach 2011-15.. W sezonie 2014/15 Petrdlík został zaproszony do Alte Oper w Frankfurcie, a w sezonie 2015/16 był gościnnym dyrygentem w Wiener Musikverein. Od tego czasu rozwijał bogatą współpracę artystyczną jako stały dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Od roku 2015 Petrdlík regularnie organizuje prestiżowe noworoczne trasy koncertowe w Chinach z wybitnymi europejskimi orkiestrami.

Petrdlík prowadził także szeroką działalność jako chórmistrz (od 2009 r. Dyrektor artystyczny praskiego chóru mieszanego), muzykolog (Uniwersytet Karola w Pradze) - zdobył tytuł doktora), wydawca i pedagog (kierownik wydziału dyrygentury Konserwatorium im. Jaroslava Ježka w Pradze) i z powodzeniem wziął udział w kilku konkursach (np. w konkursach: Prague Cantat, American Opera Competition, D. Flick Conductor Competition London). Jest przewodniczącym Jury Konkursu "Praga Kantat" i Towarzystwa Fibicha, a od 2017 r. Został dyrektorem unikalnego w skali światowej festiwalu melodramatu koncertowego „Melodramfest" i głównym dyrygentem międzynarodowej orkiestry Carpathia.

Szeroki repertuar Petrdlíka zawiera kompozycje różnych gatunków muzycznych, stylów i okresów. W dziedzinie dyskografii Petrdlík często zwraca uwagę na rzadko pojawiające się tytuły (np. Ezio Glucka - światowa premiera praskiej wersji opery Beethovena - Habsburskich kantat, Foerster - Glagolitic Mass, Fibich - Missa brevis, Prokofieva – Eugeniusz Oniegin, Arend – Astral Travels i in.)

Silvie Hessova - jako pierwsza skrzypaczka Eberle String Quartet otrzymała nagrodę Radio Paris Prize za własną interpretację I Kwartetu smyczkowego autorstwa Janáčka.
Rok później wzięła udział w kursach muzyki kameralnej w Londynie prowadzonych przez Amedeus Quartet.
Od tej pory stała się rozchwytywaną solistką i kameralistką.
Jako solistka wystąpiła z takimi orkiestrami jak Filharmonia Kameralna w Pradze, Filharmonia Słowacka, Orkiestra Kameralna im. Pavla Haasa, Virtuosi di Praga, Filharmonia w Bari itd.
Pojawiła się także na różnych festiwalach, między innymi na Festiwalu Mitte Europe, Prague Autumn, Würzburg Bach itd.
Wzięła udział w międzynarodowych koncertach w Niemczech, Austrii, Polsce, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji, Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych.
Była liderem artystycznym i pierwszą skrzypaczką w kwartecie Filharmonii w Pradze.
Silvie Hessova zdobyła nagrodę Euro Pragensis Ars Award za zaangażowanie w promowanie muzyki czeskiej w kraju i za granicą.

Kristina Fialová jest doceniana przez krytyków przede wszystkim za swoją nienaganną technikę, grę pełną pasji i umiejętność kreowania wyrafinowanego muzycznego nastroju. Po zdobyciu I nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w 2013 roku w Katowicach, została zaproszona na główne sceny koncertowe nie tylko w Europie. Po występie na prestiżowym festiwalu Tivoli w Danii, zadebiutowała w Tonhalle Zürich, w filharmonii w Kolonii, w sali koncertowej Sumida Triphony w Tokio, Gran Teatro Nacional w Limie oraz podczas recitalu na Festiwalu Muzycznym Praska Wiosna w 2015 roku.
Kristina Fialová regularnie występuje z renomowanymi orkiestrami z Czech i zagranicy (Orkiestrą Filharmonii Kopenhaskiej, Orkiestrą Symfoniczna Aarhus, Filharmonią Praska, Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii im. Janáčka, Czeską Filharmonią Kameralną Pardubice, Filharmonią Brno, Filharmonią w Pilźnie, Morawską Orkiestrą Filharmoniczną, Filharmonią Zabrzańską, Słowacką Orkiestrą Kameralną Bohdana Warchala, Orkiestrą Filharmoniczną Bohuslava Martinů w Zlínie, Czeską Orkiestrą Kameralną, itp.) pod batutą takich dyrygentów jak Krzysztof Penderecki, Libor Pešek, Case Scaglione, Charles Olivieri Munroe, Rafael Payare, Fao Tan, Tomáš Brauner, Stanislav Vavřínek, Petr Vronský, Arild Remmereit či Stanislaw Chrzanovski. Jako kameralistka współpracowała z wieloma wybitnymi solistami (Radovan Vlatković, Sophia Jaffé, Ivan Ženatý, Václav Hudeček, Igor Ardašev, Martin Kasík, Adam Skoumal, Petr Nouzovský) oraz zespołami (Atos Trio, Stamitz Quartet, Kocian Quartet) .
Kristina Fialová występowała w salach koncertowych w całej Europie, a także w Rosji, w Afryce, w Azji i w obu Amerykach, wysdtępowała również na najważniejszych festiwalach (Kopenhaski Festiwal Letni, Maj Janáčka, Mahler Jihlava, Dni Kultury w Dreźnie, Festiwal Międzynarodowy w Santander, Międzynarodowy Festiwal w Bergen, Vesna v Rossii). Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów takich, jak Talenty dla Europy, Soutěž Konzervatoří, ACT London, Hradec Beethovena, Konkurs Forbest, Międzynarodowy Konkurs Smyczkowy im. Alexandra & Buono, Konkurs Val Tidone, Duński Konkurs Muzyki Kameralnej
Kristina Fialová studiowała w Konserwatorium w Brnie, Hochschüle für Musik im. Carla Marii von Webera w Dreźnie (w klasie prof. Vladimíra Bukača), Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (w klasie prof. Tima Frederiksona i prof. Larsa Andersa Tomtera), oraz w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (w klasie prof. Jana Pěruški). Następnie doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez czołowych solistów i pedagogów z całego świata (Leif Ove Andsnes, Wolfram Christ, Sheila Browne, Tatiana Masurenko, Jerry Horner, Helen Callus, Charles Avsharian, Václav Hudeček, Siegfried Frühlinger).
Kristina Fialová regularnie realizuje nagrania dla czeskiego i duńskiego radia, telewizji czeskiej oraz czeskiej telewizji Noe; nagrała także osiem płyt CD dla wytwórni Supraphon, Arcodiva, Sound Trust i Dacapo. Prowadziła kursy mistrzowskie w Nowym Jorku, Dellaware, Limie, Kopenhadze, Qingdao i Guangzhou.
Kristina gra na altówce Carla Antonia Testore – Contrady z 1745 roku. Kristina dołączyła do grona artystów Pirastro i używa wyłącznie strun Pirastro.