Penderecki

Concerto doppio per violino, viola (violoncello) e orchestra

Concerto per pianoforte ed orchestra

Concerto per tromba e orchestra

Wyzwanie jakim jest w XX i XXI stuleciu komponowanie koncertów wydaje się świetnie odpowiadać temperamentowi Krzysztofa Pendereckiego, który jest rozpoznanym w świecie mistrzem muzycznej dramaturgii.

Istnienie kontrastujących ze sobą a zarazem komplementarnych sił wykonawczych - solistycznej i orkiestrowej - pozwala na opracowanie rozmaitych "scenariuszy" ich interakcji, zasad zestawiania czy też syntetyzowania obydwu dźwiękowych organizmów w jakość wyższego rzędu.

Niniejsze nagranie jest dowodem na różnorodność spojrzenia na partię solową  i jej formotwórcze znaczenie.

Oryginalna wersja koncertu podwójnego Pendereckiego wychodziła na przeciw oczekiwaniom światowej sławy skrzypka i altowiolisty Juliana Rachlina, marzącego o dziele, w którym mógłby samodzielnie nagrać obydwie partie solowe. Prawykonanie tego utworu na "Warszawskiej Jesieni" w 2002 roku wywołało prawdziwą burzę emocjonalnych reakcji i polemik, która wykroczyła poza sferę komentowania własności muzyki w stronę dyskusji ideologicznej.

Solistami Koncertu podwójnego są skrzypek Jakub Haufa  oraz wiolonczelista Marcel Markowski.

Jakub Haufa - wszechstronny skrzypek o bogatym dorobku koncertowym i fonograficznym. Pierwszy koncertmistrz orkiestry Sinfonia Varsovia.

Doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, w której wykłada od 2003 roku. Wielokrotny stypendysta , m.in. Rady Miasta Poznania (2001), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000 - 2003). Laureat VI edycji Programu Stypendialnego Młoda Polska (2009).

Jest laureatem wielu konkursów :

II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych  Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (1999)

II nagrody na VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Zdzisława Jahnkego  w Poznaniu (1999),

a także otrzymał prestiżowe wyróżnienie  na XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2001)

W 2003 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej

Marcel Markowski  ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem prof. Stanisława Firleja.

W ramach międzyuczelnianej wymiany studenckiej Erasmus kształcił się pod okiem prof. Michaela Flaksmana oraz Jeleny Ocić w Manheim (Niemcy).

W latach 2014- 2015 był studentem Menuhin Music Academy w Coppet (Szwajcaria)

Zarejestrowany na płycie Koncert fortepianowy Resurrection został ukończony

w 2007 roku. Jest to dzieło 10 częściowe :

1. Allegro molto sostenuto

2. Adagio

3. Allegro moderato molto

4. Adagio

5. Allegretto capriccioso

6. Grave

7. Allegro sostenuto molto

8. Andante maestoso

9. Allegro molto sostenuto (tempo dell'inizio)

10. Adagio

Wykonawcą partii solowej jest jeden z najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia - Szymon Nehring.

Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Stanisława Wojtasa w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach.

Do jego ostatnich osiągnięć należą: I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym " Halina Czerny - Stefańska in memoriam" w  Poznaniu; I nagroda na konkursie "Arthur Rubinstein in memoriam " w Bydgoszczy oraz występ w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina w Warszawie.

Nagranie zamyka jedno z najnowszych dzieł kompozytora Concertino na trąbkę i orkiestrę. Utwór został napisany w 2015 roku i składa się z następujących części:

1. Andante

2. Larghetto

3. Intermezzo

4. Vivo ma non troppo

Wykonawcą partii solowej jest absolwent oraz doktorant w klasie trąbki prof. Igora Cecocho  Aleksander Kobus.

Jest laureatem  16 nagród w konkursach ogólnopolskich jak też międzynarodowych. Stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Yamaha Music Foundation for Europe.

Wszystkim solistom towarzyszy Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Macieja Tworka. Nie sposób nie wspomnieć, że zespół ten objął  Honorowym Patronatem Artystycznym Krzysztof Penderecki w 2013 roku.

Krzysztof Penderecki

DUX/POSI 1345, 2016

Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski, Marcin Domżał

Płytę poleca Anna Stopińska - Paja