Gidon Kremer - "Preghiera"

Rachmaninov : Piano Trios.

Wspaniały łotewski wirtuoz Gidon Kremer w swoje 70 urodziny (27 lutego 2017) do współpracy zaprosił wiolonczelistkę Giedre Dirvanauskaite oraz pianistę Danila Trifonava.  Obydwoje muzyków Kremer wybrał osobiście.

Oprócz relacji czysto zawodowej artystów łączy przyjaźń.

Wszyscy są wielkimi wirtuozami.

Dla Danila Trifonova współpraca z Kremerem była bardzo interesująca i szczególna. Związane jest to z faktem iż ulubionym kompozytorem Trifonova jest właśnie Sergei Rachmaninov, zaś Gidon Kremer należy do ulubionych wykonawców młodego artysty.

Diedre Dirvanauskaite to znakomita wiolonczelistka solowa a w dziedzinie muzyki kameralnej występowała z Kremerem już wiele razy jako koncertmistrz orkiestry Kremerata Baltica.

Obydwa tria fortepianowe Rachmaniniva  noszą podtytuł Trio elegiaque (elegijne) oraz zostały napisane pod wpływem Piotra Czajkowskiego.

Sam Rachmaninov tak wspominał : " Ze wszystkich ludzi oraz artystów, których miałem okazję poznać, Czajkowski był najbardziej inspirujący. Jego delikatność ducha była wyjątkowa".

Specjalnym dodatkiem nagrania jest utwór Preghiera. Jest to transkrypcja tematu  Adagio sostenuto z Koncertu Fortepianowego nr. 2 Sergei'a Rachmaninova dokonana przez Fritza Kreislera na skrzypce i fortepian.

Wykonanie nagranych na płycie utworów na żywo spotkało się z bardzo dobrymi recenzjami. Dla L.A Tims'a był to " Koncert życia".

"Według mnie", wyjaśnia Kremer" bycie artystą zawsze wiąże się z powołaniem". Ale, jak podkreśla, "nie chciałbym, żeby zabrzmiało to pretensjonalnie, ponieważ to nie ja jestem w tym wszystkim ważny. To muzyka jest źródłem z którego czerpię energię. Ja tylko próbuję przekazać tę energię słuchaczom. Czynię to za pomocą nut, wykonując dany repertuar, dzięki muzykom, których wybieram. Szukam takich, z którymi będę mógł swobodnie konwersować w języku muzyki”.

 

Preghiera

Gidon Kremer - skrzypce

Danil Trifonov - fortepian

 

Spis  utworów:

 

Sergei Rachmaninov

Trio elegiaque nr 2 d-moll op.9

I Moderato - Allegro vivace

II Quasi Variazione

III Allegro risoluto - Moderato

 

Trio elegiaque nr 1 g-moll

Lento lugubre - Piu vivo

 

Gidon Kremer - skrzypce

Giedre Dirvanauskaite - wiolonczela

Danil Trifonov - fortepian

Płytę poleca Anna Stopińska - Paja