Ludwig van Beethoven w kreacjach Joanny Trzeciak

Ludwig van Beethoven był jednym z ostatnich wielkich klasyków, który rozwinął  cały potencjał stylistyczny odchodzącej epoki. Znany i ceniony za twórczość symfoniczną, był jednocześnie znakomitym pianistą, a praca nad utworami fortepianowymi umożliwiła mu przełożenie możliwości tego instrumentu na nowy język muzyczny.

6 Wariacji F - dur na temat własny op. 34 pisany był  od maja 1802 roku po wyjeździe z Wiednia do pobliskiej wsi Heiligenstadt, gdzie próbował leczyć swoje pogłębiające się problemy ze słuchem. Były to pierwsze wariacje, które Beethoven cenił, wyrazem czego było nadanie opusu oraz dedykacja jednej ze swoich najzdolniejszych uczennic - księżnej Barbarze Odeschalchi. W przyszłości nieraz zmierzył się z tą formą muzyczną.

Sonata patetyczna nr 8 c - moll została skomponowana w 1799 roku i poświęcona księciu Karolowi Lichnowskiemu. Swój przydomek otrzymała od wydawcy, na którym wrażenie zrobiły tragiczne w swym wyrazie współbrzmienia.

Sonata nr 30 E - dur op. 109 należy do cyklu sonat powstałych w  latach 1820 - 1822. Były to czasy świetności i wielkiej kreatywności w dorobku Beethovena. Jego technika kompozytorska była już w pełni rozwinięta.

Joanna Trzeciak urodzona w Krakowie. Po ukończeniu Liceum Muzycznego w rodzinnym mieście kontynuuje studia w ówczesnej  Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, w klasie prof. Jana Ekiera. Po uzyskaniu dyplomu otrzymuje stypendium Ministra Kultury i Sztuki do Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, gdzie szlifowała swoje umiejętności pod okiem prof. Lwa Własenko.

Artystka koncertowała z towarzyszeniem orkiestry oraz z recitalami w Europie, obu Amerykach i Azji.  Wiele czasu poświęca nagraniom.Jedną z cech charakterystycznych pianistki  to oryginalny, często kontrowersyjnie skonstruowany repertuar recitali.

Płyta ta zaskakuje pozorną jednorodnością repertuaru. Jednak zestawienie klasycyzujących Wariacji i Sonaty Patetycznej z wybiegającą stylistycznie przed rozkwitający Romantyzm, Sonatą nr 30 E - dur op. 109 to swoista konfrontacja epok. Wirtuozowski charakter utworów, nie przysłania ładunku  dobrze odmierzonych emocji.

LUDWIG VAN BEETHOVEN

6 Wariacji F - dur op. 34

Sonata nr 30 E - dur op. 109

Sonata nr 8 c - moll op. 13

Joanna Trzeciak - fortepian

DUX, DUX 1253, 2017

Reżyseria nagrania, montaż - Marcin Guz

Płytę poleca Anna Stopińska - Paja