Perły muzyki kameralnej

SHOSTAKOVICH, WEINBERG - VIOLA SONATAS
KATARZYNA BUDNIK (VIOLA) GRZEGORZ MANIA (PIANO)
Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, SPMK 18.2022

Dwaj wybitni kompozytorzy – Mieczysław Weinberg i Dymitr Szostakowicz byli przyjaciółmi, których losy były ze sobą nierozerwalnie splecione.
Weinberg uważał Szostakowicza za swojego Mistrza, choć nigdy nie był jego uczniem. Z kolei Szostakowicz wielokrotnie prezentował swoje utwory Weinbergowi oraz pomógł mu osiedlić się w Moskwie. W 1953 roku wystąpił w obronie aresztowanego Weinberga oraz zadeklarował możliwość zaadoptowania jego córki Wiktorii.

Utwory znajdujące się na niniejszej płycie to: Mieczysława Weiberga Sonata na klarnet i fortepian op. 28, której transkrypcji na altówkę dokonała Julia Rebecca Adler w 2008 roku. Utwór składa się z trzech części : Allegro, Allegretto i Adagio oraz pochodząca z 1945 roku Dymitra Szostakowicza – Sonata na altówkę i fortepian op. 147. Co najciekawsze została napisana na miesiąc przed śmiercią kompozytora. Składa się ona również z trzech części : Moderato, Allegretto i Adagio.

Wykonawcami obu sonat są Katarzyna Budnik oraz Grzegorz Mania.

Katarzyna Budnik – najwybitniejsza polska altowiolistka. Absolwentka klasy skrzypiec u prof. Mirosława Ławrynowicza, prof. Andrzeja Gębskiego oraz prof. Janusza Wawrowskiego w UMFC w Warszawie. Równocześnie artystka ukończyła klasę altówki u prof. Piotra Reicherta na tej samej uczelni. Od lutego 2014 roku pełni funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Jest adiunktem w klasie altówki macierzystej uczelni. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów i zapraszana jest na wiele Międzynarodowych Kursów Muzycznych. Koncertuje na całym świecie. Ma także wiele osiągnięć pedagogicznych.

Grzegorz Mania - wybitny polski solista i kameralista. Doskonały akompaniator. Ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim a następnie uzyskał stopień doktora nauk prawnych za pracę poświęconą muzyce w prawie autorskim. Uzyskał również stopień doktora habilitowanego sztuki w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Płytę tą pragnę polecić Państwu jako „perełkę” muzyki kameralnej ze względu na wspaniały dobór repertuaru oraz wybitnych wykonawców. Mamy okazję podziwiać piękno obu kompozycji jak też wspaniałą kreację artystyczną. Usłyszymy tu piękną grę oraz ogromny wachlarz dynamiki. Polecam ją serdecznie wszystkim melomanom jako „białego kruka”.

Facebook - strona: Ania Wszystko o Muzyce

back viola sonatas 1024x924