Z Joanną Kruszyńską o 25. Mieleckim Festiwalu Muzycznym
Joanna Kruszyńska - Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu

Z Joanną Kruszyńską o 25. Mieleckim Festiwalu Muzycznym

         Miło mi powitać panią Joannę Kruszyńską, Dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Chcemy wspólnie zaprosić Państwa na koncerty 25. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego, który rozpoczyna się już w najbliższą niedzielę.
Pewnie bardzo się Pani starała, aby jubileuszowa impreza była jak najbardziej okazała, aby zaprosić znakomitych artystów, którzy gwarantują wysoki poziom wykonawstwa.

        - Jesteśmy w przededniu 25. edycji Mieleckiego Festiwalu Muzycznego. Dla nas to bardzo ważny moment, ponieważ festiwal w swojej historii miał różne nazwy, różny zasięg, różne też były jego przewodnie style muzyczne. Zaczynaliśmy 25 lat temu jako Międzynarodowy Festiwal Organowy, potem festiwal zmienił formułę, poszerzył ją i dołączyły chóry, orkiestry i zespoły kameralne.
Później jeszcze włączyliśmy także koncerty muzyki jazzowej i piosenki poetyckiej.
       Nadal jesteśmy wierni tradycjom i celom festiwalowym. Staramy się, aby każda edycja była bardzo zróżnicowana, jeżeli chodzi o epoki i style muzyczne, natomiast stałym mianownikiem pozostaje jak najlepsza, międzynarodowa obsada festiwalu i jak najwyższe wykonawstwo artystyczne oraz zawsze nietuzinkowy i dostosowany do naszego festiwalu program koncertów.
25. edycja jest dla nas wyjątkowa, bo przede wszystkim cieszymy się z faktu, że przez ćwierć wieku Mielec – miasto powiatowe na Podkarpaciu, może się poszczycić tym, że gości muzyków z całego świata i proponuje nie tylko Mielczanom, ale także mieszkańcom całego województwa podkarpackiego i gościom, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski, nasze koncerty festiwalowe.

        Najlepszym tego dowodem jest pierwszy koncert. Klasyczne dzieło w wykonaniu artystów grających na co dzień jazz oraz zespoły z Podkarpacia: Przemyska Orkiestra Kameralna oraz mielecki Chór ZNP i SCK „AKORD”.
         - Rzeczywiście, ten pierwszy koncert festiwalowy, który odbędzie się już w niedzielę, 4 września, jest kwintesencją tego, o czym mówiłam wcześniej, czyli naszych celów i tradycji festiwalowych. Zawsze staramy się, aby jeden z koncertów pokazywał to, co najlepsze na Podkarpaciu, jeżeli chodzi o muzykę.
Zarówno główna postać, czyli Marek Bałata, który wprawdzie urodził się w Rzeszowie, ale zawsze podkreśla, że jest Mielczaninem, a oprócz niego Przemyska Orkiestra Kameralna, Chór Mieszany „Akord”, działający przy naszym Centrum Kultury, oraz jego dyrygent pan Grzegorz Oliwa, który poprowadzi cały koncert, jest znanym na Podkarpaciu dyrygentem i chórmistrzem, a także inicjatorem wielu wydarzeń muzycznych, które łączą muzyków z Podkarpacia i nie tylko, oraz to, od czego zaczynaliśmy kiedyś – czyli organy. Tutaj organów jako instrumentu nie będzie, bo partie organów przejmuje chór, ale wystąpi ponad 50-ciu wykonawców. W tym gronie znajdzie się także Krakowska Sekcja Jazzowa, która na stałe współpracuje z Markiem Bałatą.
Wszyscy wykonają Małą mszę organową Josepha Haydna. Ta Msza organowa Haydna była już wykonywana w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki oraz muzykami z tamtejszego środowiska.
         Ten koncert inauguruje 25. Mielecki Festiwal Muzyczny, ale jest też finałem pewnych działań, które od ubiegłego roku prowadzimy, ponieważ Marek Bałata obchodził 40-lecie swojej pracy artystycznej i koncerty z jego udziałem od ubiegłego roku już mają miejsce w Mielcu. Podczas tych koncertów staramy się zaprezentować różne zainteresowania tego wszechstronnego artysty. Marek Bałata jest uznawany za jednego z najlepszych wykonawców muzyki jazzowej od lat, ale także bliskie są mu koncerty, podczas których wykonuje utwory patriotyczne, były oczywiście kolędy i teraz przyszedł czas na kolejną odsłonę twórczości tego artysty, na muzykę związaną z sacrum.
          To jest pierwszy z rocznicowych koncertów, ponieważ wszystkie koncerty w ramach tej edycji festiwalu są koncertami rocznicowymi. Do takich należy koncert znanej wszystkim Ewy Bem z towarzyszeniem Kwartetu Jagodzińskiego, który także nosi znamiona jubileuszowe, ponieważ pani Ewa Bem niedawno obchodziła 50-lecie swojej pracy artystycznej, i będziemy gościć w Mielcu, podczas jubileuszowej edycji festiwalu, pierwszą damę polskiego jazzu.
          Koncert będzie z pewnością dużą gratką, bo usłyszeć Ewę Bem, Andrzeja Jagodzińskiego i jego znakomitych muzyków podczas wspólnego koncertu można rzadko. Andrzej Jagodziński i jego muzycy już w ramach festiwalu występowali, ale pani Ewa Bem wystąpi w Mielcu po raz pierwszy.
Ten koncert odbędzie się 7 września, to jest środa, w sali Domu Kultury SCK.

          Trzeba zwrócić uwagę na miejsca koncertów.
          - Jak już powiedziałam, cały czas jesteśmy wierni tradycjom festiwalowym. Wyróżnikiem tego festiwalu była różnorodność miejsc, w których odbywały się koncerty. W tym roku też tak jest. Pierwszy koncert odbędzie się w największym kościele w naszym mieście z uwagi na bogatą i dużą obsadę artystyczną: chór, orkiestra, kilkunastoosobowa sekcja jazzowa, soliści – do tego potrzeba miejsca. Kościół pw. Ducha Świętego jest sprawdzony, jeżeli chodzi o wykonania dużych form muzycznych. To jest duża świątynia i liczymy, że wszyscy chętni się zmieszczą. Jestem przekonana, że wszyscy, którzy przyjdą na ten koncert, nie będą zawiedzeni.

          Pomiędzy koncertem inauguracyjnym 4 września, a koncertem Ewy Bem, który odbędzie się 7 września, zaplanowany jest recital fortepianowy bardzo utalentowanego młodego artysty – Michała Szymanowskiego.
          - Kolejną dobrą tradycją naszego festiwalu jest koncert laureata Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic…”. Podobnie jak w poprzednich latach, podczas tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszych miesiącach roku, została przyznana w ramach forum i konkursu nagroda dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu w postaci recitalu fortepianowego w ramach festiwalu. Dlatego każdego roku mamy przyjemność, oprócz bardzo znanych muzyków, gościć też takich, którzy stoją dopiero u progu swojej kariery albo z dużym rozmachem ją zaczynają i taką osobą jest Michał Szymanowski, bo jest on laureatem nie tylko Forum Pianistycznego w Sanoku, ale także wielu nagród w konkursach pianistycznych. Bardzo się z tego cieszymy i bardzo nam miło, jeżeli ci muzycy grający w słynnych salach koncertowych, po latach wspominają koncert w Mielcu. Cieszymy się, że możemy w ten sposób promować młode talenty. Ten koncert odbywa się zazwyczaj, tak jak w tym roku, w kolejnym miejscu festiwalowym, czyli w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Mielcu, a właściwie w przepięknej Sali Królewskiej tej szkoły.

          W sali widowiskowej Waszego Domu Kultury odbędzie się także czwarty koncert.
           - To będzie także wyjątkowy koncert, ponieważ bardzo oryginalny jest skład wykonawczy. Milo Ensemble, czyli międzynarodowy zespół działający i koncertujący pod czujnym okiem Milo Kurtisa, to wyjątkowy zespół o bogatym instrumentarium. Trudno nawet wymienić wszystkie instrumenty, używane przez muzyków podczas koncertu. Oprócz tradycyjnych klarnetów, saksofonów i fletów są także: djembe, kalimba, didgeridoo, ud, saz, rebab, bendir, daf, djembe. Myślę, że ten koncert będzie wyjątkowy, jeżeli chodzi o brzmienia.
           Milo Ensemble oprócz Milo Kurtisa tworzą: Misza Kinsner, Masha Natanson, Mateusz Szemraj, Adeb Chamoun, Bart Smorągiewicz i Jacek Gładkowski, a towarzyszyć im będzie na gitarze Wojciech Waglewski. Panowie już wielokrotnie w różnych składach ze sobą współpracowali i od lat darzą się przyjaźnią. To będzie także wyjątkowy wieczór i bardzo się cieszę, że udało się ten koncert zorganizować w ramach festiwalu, bo on też jak najbardziej nawiązuje do tradycji i pokazuje, czym się wyróżnia Mielecki Festiwal Muzyczny spośród innych festiwali.

           Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze i kolejny koncert odbędzie się w przepięknym Parku Oborskich.
            - Park Oborskich jest jednym z ulubionych miejsc koncertowych i publiczność bardzo sobie ceni koncerty, które się tam odbywają. Tym razem zaplanowaliśmy 14 września w Parku Oborskich koncert, który my traktujemy jako koncert urodzinowy festiwalu.
            To jest 25. edycja i chcemy tym koncertem podziękować Mielczanom, publiczności oraz wszystkim, którzy od wielu lat są przyjaciółmi Festiwalu i współpracują z nami i nas wspierają. Koncert będzie przepiękny, „ŚPIEWAJĄCE FORTEPIANY - koncertowo i z humorem", czyli kultura wysoka, która może też być bardzo przyjemną i dobrą rozrywką. Zapewnią nam ją znany wszystkim duet fortepianowy Czesław Majewski i Janusz Tylman. Towarzyszyć im będzie Malina Kowalewski Band i dwoje solistów: Joanna Stefańska-Matraszek – sopran i Ireneusz Miczka – baryton. Zabrzmią najpiękniejsze przeboje operowe, operetkowe, musicalowe, czyli to, co lubimy wszyscy, a jeszcze w otoczeniu parku i zabytkowego pałacyku koncert będzie wyjątkowy. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i ten urodzinowy koncert odbędzie się w plenerze, a jeżeli by się tak nie stało, to koncert odbędzie się w sali widowiskowej Domu Kultury.

            25. Mielecki Festiwal Muzyczny zakończy się 18 września w Domu Kultury SCK.
            - Na finał proponujemy też koncert urodzinowy, bo został on przygotowany specjalnie z okazji 70. urodzin Henryka Miśkiewicza i zatytułowany jest „Nasza miłość”. Podczas tego wieczoru po raz pierwszy na scenie spotka się dwoje cudownych, bardzo utalentowanych muzyków – córka i ojciec, czyli Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz. Na scenie muzycznej odnoszą sukcesy już od dawna, ale po raz pierwszy spotykają się w tym pierwszym ich wspólnym projekcie.
            Wieczór wypełnią utwory Henryka Miśkiewicza, ale tez bardzo znanych na polskiej scenie muzycznej autorów tekstów i kompozytorów. Usłyszymy utwory z tekstami: Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Grzegorza Turnaua, Ewy Lipskiej, Bogdana Loebla.
To będzie piękny, pełen miłości i ciepła koncert, a wśród muzyków na scenie znajdą się jeszcze: Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – fortepian, Max Mucha – kontrabas, Grzegorz Pałka – perkusja.

            Zapraszamy Państwa we wrześniu na koncerty 25. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego.
             - Możemy być pewni, że wszystkie koncerty, o których rozmawiałyśmy, to jest coś, z czego warto skorzystać. Wszystkie te propozycje są różnorodne, ale łączy je jedno – absolutne mistrzostwo i artyzm, jeżeli chodzi o wykonanie.
            Będzie nam bardzo miło spotkać Państwa podczas tych koncertów. Gorąco na nie zapraszamy. Jesteśmy po to, aby takie wydarzenia przygotowywać. W tym roku Mielecki Festiwal Muzyczny został
dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

            Bardzo Pani dziękuję za niezwykle dokładne informacje o wszystkich koncertach jubileuszowej, bo 25. edycji Mieleckiego Festiwalu Muzycznego. Życzę, aby wszystko sprzyjało realizacji Waszych planów.
            - Pozostajemy z taką nadzieją i mówimy wszystkim odbiorcom Klasyki na Podkarpaciu – do zobaczenia na Mieleckim Festiwalu Muzycznym.

Zofia Stopińska

 

Jacek Wiśniewski - Prezydent Miasta Mielca
Joanna Kruszyńska - Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury
zapraszają na 25. Mielecki Festiwal Muzyczny

Program 25. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego

I Koncert

JOSEPH HAYDN - MAŁA MSZA ORGANOWA B-dur
Missa brevis in honorem Sancti Joannis de Deo

Marek BAŁATA - śpiew
Tadeusz LEŚNIAK - keyboards, aranżacja
Sebastian BERNATOWICZ - fortepian
Janusz WITKO - tenor, sopran sax
Józef MICHALIK - kontrabas
Marek OLMA - perkusja
Gerta SZYMAŃSKA - instr. perkusyjne
PRZEMYSKA ORKIESTRA KAMERALNA
Chór ZNP i SCK „AKORD”
Grzegorz OLIWA - dyrygent

Kościół pw. Ducha Św., 4 września (niedziela) godz. 19.00
Prowadzenie koncertu: Dariusz Pietranis
wstęp wolny

II koncert

Michał Szymanowski – recital fortepianowy laureata Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”

Sala Królewska PSM, 6 września (wtorek), godz. 19.00
Prowadzenie koncertu: Dariusz Pietranis
wstęp wolny

III koncert

Ewa Bem z towarzyszeniem Kwartetu Andrzeja Jagodzińskiego

Andrzej JAGODZIŃSKI – fortepian
Robert MAJEWSKI – trąbka
Adam CEGIELSKI – kontrabas
Czesław „MAŁY” BARTKOWSKI – perkusja

Sala widowiskowa DK SCK, 7 września (środa), godz. 19.00
Prowadzenie koncertu: Dariusz Pietranis
bilety: 60 zł (sala), 50 zł (balkon)

IV koncert

Milo Ensemble i Wojciech Waglewski

MILO Ensamble w składzie:
Milo KURTIS - lider; klarnet, djembe, kalimba, didgeridoo, głos, instrumenty perkusyjne
Misza KINSNER - saksofon barytonowy, śpiew, saggaty
Masha NATANSON - śpiew, skrzypce, instrumenty perkusyjne
Mateusz SZEMRAJ - ud, saz, rebab, cymbały
Adeb CHAMOUN - darbuka, riq, bendir, daf, djembe
Bart SMORĄGIEWICZ - saksofony, flety
Jacek GŁADKOWSKI - space

Sala widowiskowa DK SCK, 10 września, godz. 19.00
Prowadzenie koncertu: Dariusz Pietranis
bilety: 60 zł (sala), 50 zł (balkon)

V koncert MFM

„ŚPIEWAJĄCE FORTEPIANY - koncertowo i z humorem"
Czesław MAJEWSKI & Janusz TYLMAN - duet fortepianowy
Joanna STEFAŃSKA-MATRASZEK - sopran
Ireneusz MICZKA - baryton
MALINA KOWALEWSKI BAND

Park Oborskich/sala widowiskowa DK SCK, 14 września, godz. 19.00
Prowadzenie koncertu: Dariusz Pietranis
bilety: 60 zł sala

VI koncert

70. urodziny Henryka Miśkiewicza

Dorota Miśkiewicz – śpiew,
Henryk Miśkiewicz – saksofony,
Piotr Orzechowski „Pianohooligan” – fortepian,
Max Mucha - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja

Sala widowiskowa DK SCK, 18.września (niedziela), godz. 19.00
Prowadzenie koncertu: Dariusz Pietranis
bilety: 60 zł (sala), 50 zł (balkon)

Bilety na koncerty 25. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego będą dostępne w sprzedaży od 18 sierpnia:

w kasie kina Galaktyka (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna),

a także:

w biletomacie DK SCK,
na stronie bilety.kinogalaktyka.pl
na stronie kupbilecik.pl

Dyrektor artystyczny 25. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego: Milo Kurtis