PER DUE DONNE

"Spotkanie z Artystą”- Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Tomasz Tokarczyk – promocja płyty „Per Due Donne” - Opera Krakowska zaprasza.

18 listopada 2017 o godz. 17.00 zapraszamy na kolejne „Spotkanie z Artystą”. Tym razem pretekstem do rozmowy będzie promocja płyty „Per Due Donne”, którą nagrali artyści Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha i Monika Korybalska z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Solistki Opery Krakowskiej są laureatkami prestiżowej nagrody „Ars Quaerendi” w kategorii „Mistrz i Uczeń” (2014 r.), przyznawanej za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, a jej fundatorem jest Sejmik i Zarząd Województwa Małopolskiego. Gościem spotkania, obok solistek, będzie Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej, a rozmowę poprowadzi Katarzyna Sanocka. W trakcie spotkania artystki zaśpiewają m.in. wybrane utwory z płyty.
„Per Due Donne” to efekt pracy mistrzyni i uczennicy - artystek, które łączy doskonałe muzyczne porozumienie. Katarzyna Oleś-Blacha to sopranistka koloraturowa, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i pedagog tej uczelni. Kunszt wokalny doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich i interpretacyjnych u znamienitych pedagogów i śpiewaków. Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów i festiwali wokalnych. Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 30 pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach teatrów operowych w Polsce i zagranicą. Prowadzi warsztaty wokalne oraz kursy mistrzowskie dla młodzieży oraz młodych adeptów wokalistyki. Z kolei Monika Korybalska jest mezzosopranistką, absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr hab. Katarzyny Oleś-Blacha (dyplom z wyróżnieniem). Jeszcze przed rozpoczęciem studiów wokalnych, w 2006 roku, zadebiutowała w polsko – holenderskiej produkcji „Czarodziejskiego fletu” W. A. Mozarta. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i laureatką nagród i wyróżnień w dziedzinie wokalistyki.
W nagraniu płyty śpiewaczkom towarzyszyła Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, kierownika muzycznego krakowskiej sceny, dla której przygotował niezliczoną ilość premier i spektakli. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi m.in. z Filharmonią Narodową oraz Warszawską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Teatrami Wielkimi w Poznaniu i w Łodzi oraz Operą Narodowej w Bratysławie. Od 2013 jest gościnnym dyrygentem Teatru Opery i Baletu w Czelabińsku (Rosja). W swoim dorobku ma nagrania telewizyjne oraz nagrania muzyki filmowej i teatralnej. Na płycie „Per Due Donne” znalazły się duety z oper: Vincenza Belliniego, Léo Delibesa, Gaetana Donizettiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gioacchina Rossiniego i Richarda Straussa.
Spotkanie odbędzie się w Sali Kameralnej Opery Krakowskiej. Bezpłatne wejściówki można odebrać w Kasie Opery.

Historię teatru muzycznego można pisać na wiele sposobów. Jednym z nich jest perspektywa duetów, stanowiących często momenty węzłowe w dramaturgii dzieła. Duet przynosi albo połączenie dwóch żywiołów w jedną harmonijną całość, albo zderzenie sił przeciwstawnych, a skrajności, jak wiadomo, przyciągają się namiętnie. Taką opowieść wyśpiewują dwie wspaniałe artystki: Katarzyna Oleś-Blacha i Monika Korybalska. Sopranistkę i mezzosopranistkę łączy szczególna relacja, jaka powstaje pomiędzy mistrzynią, nauczycielką akademicką i młodą adeptką sztuki wokalnej. Doskonałe porozumienie między śpiewaczkami słychać w każdym epizodzie muzycznego spektaklu, który płynnie przechodzi między nastrojem dramatycznym a humorystycznym.

CD DUX 1351 Total time: [71:09]
Wolfgang Amadeus Mozart
Idomeneo, re di Creta, KV 366 / Act 3
1. Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) Idomeneo: S’io non moro a questi accenti
[3:03]

Martha Act II
2. Friedrich von Flotow (1812–1883) Martha: Teure Lady... Von den edlen Kavalieren
[5:53]

Léo Delibes
Lakmé Act I
3. Léo Delibes (1836–1891) Lakmé: Viens Mallika... Sous le dôme épais
[6:01]

Gaetano Donizetti
Lucia di Lammermoor Act I
4. Gaetano Donizetti (1797–1848) Lucia di Lammermoor: Regnava nel silenzio
[9:10]

Richard Georg Strauss
Ariadne auf Naxos
5. Richard Strauss (1864–1949) Ariadne auf Naxos: Sie hält ihn für den Todesgott
[9:15]

Wolfgang Amadeus Mozart
Le nozze di Figaro, K. 492 Act II
6. Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) Le nozze di Figaro: Aprite, presto aprite
[1:21]

Il crociato in Egitto, Act II
7. Giacomo Meyerbeer (1791–1864) Il crociato in Egitto: Il tenero affetto
[3:01]

Wolfgang Amadeus Mozart
Le nozze di Figaro, K. 492 Act II
8. Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) Le nozze di Figaro: Voi che sapete
[3:00]

Vincenzo Bellini
Norma Act II
9. Vincenzo Bellini (1801–1835) Norma: Deh! Con te li prendi... Mira, o Norma
[10:24]

Gioacchino Rossini
Tancredi
10. Gioacchino Rossini (1792–1868) Tancre di: Fiero incontro... Lasciami, non t’ascolto
[10:26]

Gaetano Donizetti
Anna Bolena: Act II
11. Gaetano Donizetti (1797–1848) Anna Bolena: Sul suo capo aggravi un Dio
[9:34]


Wykonawcy:
Orkiestra Opery Krakowskiej
Katarzyna Oleś-Blacha /sopran/
Monika Korybalska /mezzosopran/
Tomasz Tokarczyk /dyrygent/