Naji Hakim - Organ Works - Maciej Zakrzewski

Gorąco Państwu polecamy tę płytę

Prezentowane na niniejszej płycie dzieła organowe Naji Hakima, stanowią punkt wyjścia do rozważań nad znaczeniem „tradycji i innowacyjności” w twórczości współczesnych kompozytorów. Obserwowane od lat 80 – tych XX wieku przemiany stylistyczne języka muzycznego, za pomocą którego współcześni twórcy komunikują się ze swym odbiorcą, wpłynęły na nową percepcję współczesności, pojmowanej dotąd wyłącznie przez pryzmat twórczości awangardowej, wyrażającej swe ideały w eksperymentalnych poszukiwaniach sonorystycznych i konstrukcyjnych. W rodzącym się wówczas nurcie postmodernistycznym, artysta musiał zmierzyć się z postępującą globalizacją, przemianami społecznymi, zacieraniem granic między sztuką elitarną, a egalitarną, oraz gustami tak zwanego „masowego odbiorcy”. Negacja postępowych założeń modernistów, którzy narzucili dziedzinom artystycznym sztywne ramy estetyczne, zamykające się w obszarze abstrakcyjnej percepcji dzieła, legła u podstaw ponowoczesnej wizji sztuki. Naji Hakim – z pochodzenia Libańczyk, z wykształcenia – Francuz, wieloletni organista w Sacré Coeur oraz w St. Trinité, łączy w swej muzyce organowej zdobycze paryskiego symfonizmu, z rodzimym folklorem o prowieniencji blisko wschodniej. Niezwykłe źródła inspiracji w jego twórczości, zdeterminowały jegojęzyk muzyczny, w którym zestawia on harmonię skonstruowaną w stylu francuskiego impresjonizmu z bogactwem skal oraz rytmów arabskich.
Płyta dostępna na www.maciejzakrzewski.pl.

Biografia wykonawcy
Maciej Zakrzewski, organista, kompozytor, improwizator, asystent w klasie organów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Naukę gry na organach rozpoczął w klasie mgr Łukasza Matei w ZPSMuz. im. M. Karłowicza w Krakowie. Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i Dr Hanny Dys. Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka (Gdańsk 2009), oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” w Pontecagnano- Faiano (Włochy 2008). W roku 2010 otrzymał „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku.
Wraz ze swym zespołem „Concitato” zdobył pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej (Malbork 2009).
Brał udział w kursach mistrzowskich- interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m. in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, W. Zerera, L. Ghielmi; improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T. A. Nowaka, T. Escaicha oraz w Warsztatach Muzyki Dawnej w Wieliczce (2008).
Współpracuje m. in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Operą Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Kameralną PROGRESS, Chórem Akademii Morskiej w Gdyni, Chórem CANTUS oraz chórem kameralnym „Discantus”, z którym dokonał nagrania „Mszy Kaszubskiej” Michała Sławeckiego. Brał udział w nagraniu Sonat kościelnych Mozarta, prowadzonym przez Maxima Vengerova. Ma w swoim dorobku nagrania CD zawierające m. in. dzieła organowe F. Liszta i Ch. M. Widora, Symfonie organowe F. Nowowiejskiego oraz prawykonania utworów współczesnych kompozytorów A. Rocławskiej - Musiałczyk, A. Diesnera. Jego debiutancka płyta Liszt&Widor Organ Works, nagrana na organach Katedry Oliwskiej, otrzymała liczne pozytywne recenzje w polskiej prasie muzycznej. W dorobku kompozytorskim Macieja Zakrzewskiego, znajdują się głównie utwory organowe oraz dzieła na Orkiestrę Kameralną.

Pracuje na stanowisku asystenta klasy organów w gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest wiceprezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Giovane, z którym organizuje m.in. Tczewskie Wieczory Organowe. W latach 2012- 2015 był organistą mszy św. radiowych transmitowanych z Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Członek zespołu kameralnego "Mystic Ensamble". Od 2016 roku na swojej stronie internetowej prowadzi blog o tematyce muzycznej. W roku 2009 był nominowany do nagrody miasta Gdańska „Młodzi Twórcy Kultury”, a rok później do nagrody „Gryfa Pomorskiego” w kategorii „Pomorska Nadzieja Artystyczna”. W roku 2010 nominowano go do nagrody Miasta Gdańska "Splendor Gedanensis" za udział w wielu wydarzeniach artystycznych na terenie Pomorza. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą /Irlandia, Niemcy, Austria, Litwa, Łotwa, Szwecja/.

Nagrań dokonano na organach Janusza i Zygmunta Kamińskich w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Reżyseria dźwieku, edycja i mastering - Jakub Garbacz

Wydawca: Ars Sonora