Karol Rathaus Chamber Music

Karol Rothaus to kompozytor, którego twórczość przypadła na I połowę XX wieku. Urodził się 16 września 1895 roku w Tarnopilu, zmarł 21 listopada 1954 roku w Nowym Jorku. Studia z zakresu kompozycji odbył pod kierunkiem Franza Schrekera w Wiedniu i Berlinie. Skomponował łącznie 140 dzieł, z których część pozostaje nadal w rękopisach. Prezentowane nagrania to utwory bardzo rzadko wykonywane i, jak dotąd, z wyjątkiem Suity op. 27, nie zostały zarejestrowane. Płyta ta daje wyjatkową okazję do zapoznania się ze stylem kompozytorskim Rathausa na gruncie muzyki kameralnej.

Nagrania dokonano w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wykonawcami zaś są: Karolika Piątkowska - Nowicka - skrzypce oraz Bogumiła Weretka - Bajdor - fortepian. Karolina Piątkowska - Nowicka z wyróżnieniem ukończyła gdańską Akademię Muzyczną w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. W latach 2004 - 2006 studiowała w Musikhochschshule w Lucernie pod kierunkiem prof. Sebastiana Hamanna. Jest laureatką wielu konkursów kameralnych w Polsce i za granicą - m.in.: Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (I miejsce), Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych im. Grażyby Bacewicz w Łodzi (II miejsce), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (I miejsce), Międzynarodowego Konkursu Zespołów kameralnych im. V. Giu we Florencji (nagroda specjalna). W latach 2002 - 2006 pełniła funkcję koncertmistrza w Polskiej Orkiestrze Kameralnej "Sinfonia Baltica" w Słupsku, a od 2006 roku prowdzi grupę drugich skrzypiec w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2003 roku zajmuje się działalnością pedagogiczną w macierzystej uczelni. W 1997 roku otrzymała skrzypce od niemieckiego lutnika Gotfrieda Raabsa, na których gra do dziś.

Bogumiła Weretka - Bajdor studiowała w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej - Zydroń (studia instrumentalne), oraz w klasie prof. Krystyny Sucheckiej i prof. Anny Prabuckiej - Firlej ( z zakresu kameralistyki). Jako akompaniator współpracowała z wybitnymi muzykami takimi jak: Edward Zienkowski, Josef Sivo ( Wiedeń), Yair Kless (Graz), Sergiej Krawczenko (Moskwa), Wiliam Van Der Sloot (Calgary), Michael Vaiman (Koln Aachen). Pianistka pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Na płycie zamieszczone są następujące utwory Karola Rathausa na skryzpce i fortepian: I Sonata op.14 (kompozycja z 1925r.) składająca się z trzech części: Andantino, Intermezzo, Andante i Rondo, Allegro ma non troppo, II Sonata op. 43 (skomponowanaw 1937 roku) - części: Allegretto tranquillo, ma non tropppo, Andantino con moto i Allegro oraz Suita op. 27 w opracowaniu na skrzypce i fortepian (kompozycja z 1929 roku) składająca się z czterech części: Bewegt und wuchtig, Andante, Capriccio, Moderato i Allegro.

KAROL RATHAUS CHAMBER MUSIC

Karolina Piątkowska - Nowicka - skrzypce

Bogumiła Weretka - Bajdor - fortepian

DUX 1347, 2016

Reżyser nagrania - Anna Kasprzycka

Płytę poleca Państwa uwadze Anna Stopińska - Paja