Filharmonia Podkarpacka zaprasza
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej i. Artura Malawskiego w Rzeszowie fot. z materiałów Filharmonii Podkarpackiej

Filharmonia Podkarpacka zaprasza

            Niedawno rozpoczął się nowy rok kalendarzowy i jednocześnie minęła połowa sezonu koncertowego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Aby przypomnieć najważniejsze wydarzenia pierwszej części sezonu i dowiedzieć się, co czeka nas w drugiej, poprosiłam o rozmowę dyrektorkę tej placówki - panią prof. Martę Wierzbieniec.

           Dla Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej oraz dla wszystkich pozostałych pracowników Filharmonii pierwsza część sezonu była bardzo pracowita.
           - To prawda, za nami pierwsza część wyjątkowego sezonu artystycznego 2019/2020. Wyjątkowego z wielu powodów. Po pierwsze to jest 65. sezon artystyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestra świętuje swój jubileusz bardzo pracowicie, ponieważ ten sezon zaczęliśmy wielkimi wyzwaniami i zadaniami.
            We wrześniu Orkiestra towarzyszyła pianistom - uczestnikom III etapu, a później laureatom I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który zorganizowany był przez Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, a odbył się w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.
To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy współorganizować tak ważne wydarzenie o międzynarodowym zasięgu i już prowadzimy rozmowy o następnej edycji Konkursu, która została zaplanowana na wrzesień 2021 roku.

           W 2019 roku obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin patrona tego Konkursu, Stanisława Moniuszki.
           - W Filharmonii Podkarpackiej przez cały ubiegły rok promowaliśmy twórczość Moniuszki, ale także kompozytorów polskich. Koncertów z repertuarem polskich kompozytorów Filharmonia zorganizowała ponad 30. Większość wykonana została w naszej Filharmonii i na Podkarpaciu, ale były także koncerty za granicą, bo Orkiestra wystąpiła m.in. w Tbilisi w Gruzji, a wykonane została tam: Uwertura „Bajka” Stanisława Moniuszki, Mazur z opery „Straszny dwór”, Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego i utwór Wojciecha Kilara.
           Zostaliśmy także zaproszeni do wykonania koncertu w pałacu w Radziejowicach, koncert laureatów I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej odbył się także w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
           Organizowaliśmy także koncerty kameralne oraz dla dzieci i młodzieży.
Bardzo się cieszę, że nasze propozycje spotykały się z bardzo dobrym odbiorem publiczności, za co bardzo Państwu dziękuje.

           Proszę nam powiedzieć, co przygotowujecie na drugą część sezonu.
           - W 2020 roku przypada wiele rocznic i jubileuszy. Na początku wspomnę o 250. rocznicy urodzin Ludwika van Beethovena. Z tej okazji zaplanowaliśmy, że w 2020 roku wykonamy wszystkie – czyli 9 symfonii tego kompozytora. 17 stycznia wykonana została I Symfonia, 21 lutego zapraszam na koncert, podczas którego zabrzmi II Symfonia, a w kolejnych miesiącach następne. VI Symfonię Beethovena usłyszymy w czerwcu na zakończenie sezonu, w październiku zabrzmi VII, a IX Symfonią zakończymy rok kalendarzowy, czyli wykonana zostanie podczas ostatniego koncertu przed świętami Bożego Narodzenia.
           Oprócz wszystkich symfonii Ludwika van Beethovena, w programach naszych koncertów znajdą się także utwory kameralne tego kompozytora i Koncert skrzypcowy, który zaplanowaliśmy na inaugurację przyszłego sezonu – 9 października 2020 roku.
            W tym roku obchodzimy także 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, a jego rówieśnikiem był Robert Schumann. Ale jest też nieznany kompozytor Béla Keler, który urodził się w Bardejovie na Słowacji (można powiedzieć, że zupełnie po sąsiedzku), dokładnie 200 lat temu. Był rok młodszy od Moniuszki, całe życie spędził poza miejscem urodzenia, przebywał głównie w Wiedniu, ale też prawdopodobnie we Lwowie i być może był także w Przemyślu. Jego utwory zaplanowaliśmy wykonać jesienią właśnie w Bardejovie, ale także po wakacjach będą je Państwo mogli usłyszeć u nas.
            To nie koniec rocznic. 150 lat temu urodził się Jean Sibelius, stąd Koncert skrzypcowy tego kompozytora wykona w marcu Anna Gutowska – Rzeszowianka, a 120 lat temu urodził się amerykański kompozytor Aaron Copland i też będzie okazja usłyszeć muzykę, która wyszła spod pióra tego twórcy.
            310 lat temu w Puławach urodził się Franciszek Lessel, stąd Koncert fortepianowy C-dur tego kompozytora zabrzmi w marcu, natomiast 230 lat temu urodził się Karol Lipiński, a usłyszymy dzieła tego kompozytora podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

            W tym sezonie występowali i wystąpią sławni, gorąco oklaskiwani na świecie soliści i dyrygenci – wymienię chociażby tylko takie nazwiska, jak: Mirosław Jacek Błaszczyk, Agata Szymczewska, Iwona Hossa, Ewa Wolak, Jíři Petrdlik, Adam Wodnicki czy Ewa Biegas, ale nie brakuje także młodych artystów.
            - Scena koncertowa musi być otwarta zarówno dla tych znanych, uznanych i często goszczących w naszej Filharmonii solistów i dyrygentów, jak i młodych talentów, a większość to osoby, które nie miały okazji u nas wystąpić, ale są to artyści mający już spore osiągnięcia na polu muzyki. Wspomnę, że w styczniu gorąco oklaskiwani byli dyrygent Miłosz Kula i pianista Szczepan Kończal.

            Kilkakrotnie pojawia się także nazwisko młodego artysty Bartosza Staniszewskiego, który jest dyrygentem-rezydentem. Na czym polega jego współpraca z Filharmonią Podkarpacką?
            - Bierzemy udział w projekcie, który prowadzi Instytut Muzyki i Tańca. Otrzymaliśmy specjalne, dodatkowe środki na ten program dyrygent-rezydent.
Pan Bartosz Staniszewski niedawno ukończył studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Jacka Rafała Delekty i aplikował o to, by móc u nas być właśnie dyrygentem-rezydentem. Jego obowiązkiem jest asystowanie innym dyrygentom w przygotowaniu wybranych koncertów oraz samodzielne poprowadzenie kilku koncertów. Między innymi poprowadzi koncert abonamentowy 3 kwietnia i 29 kwietnia dyrygował będzie koncertem dla dzieci i młodzieży.

           Chcę jeszcze zwrócić uwagę, że w tym sezonie czekają nas koncerty, na które z wielkim wyprzedzeniem trzeba będzie kupować bilety. Mam tu na myśli zaplanowany na 21 lutego koncert z okazji 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina z udziałem Ingolfa Wundera oraz 28 lutego wystąpi Bomsori Kim, ulubienica publiczności i zdobywczyni II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
           - To są nazwiska, które przyciągają tłumy słuchaczy, ale nie tylko, bo ogromne zainteresowanie jest też muzyką amerykańską, która zabrzmi u nas na początku kalendarzowej wiosny. Będą Państwo mogli posłuchać utworów Mozarta, Haydna czy Schumanna. Zaplanowaliśmy koncerty z udziałem orkiestry przygotowane specjalnie dla dzieci i młodzieży, na które zapraszamy serdecznie naszych najmłodszych melomanów. Rozwijamy także intensywnie prowadzenie audycji umuzykalniających w szkołach i przedszkolach. Będą koncerty z okazji wielkich, szczególnie dla nas, Polaków, rocznic przypadających w tym roku – 100. rocznicy urodzin i 15. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Specjalny koncert odbędzie się 15 maja w Filharmonii Podkarpackiej, ale z tej też okazji Orkiestra wystąpi w Portugalii. Wspólnie z tamtejszym chórem i solistami wykonane zostanie Requiem W. A. Mozarta na początku kwietnia tego roku.
           W drugiej połowie sezonu wykonywane będą w większości utwory, które rozbrzmiewały już na tej scenie i publiczność ciągle chętnie przychodzi na takie koncerty, ale będą też dzieła, które będą mieć tu swoje prawykonanie. Na zakończenie sezonu wykonane zostanie „Te Deum” Piotra Mossa. Jest to dzieło, które kompozytor napisał specjalnie dla Filharmonii Podkarpackiej. Wtedy także podsumujemy 65 lat działalności Orkiestry. Oprócz „Te Deum” Piotra Mossa wykonana zostanie VI Symfonia F-dur Ludwika van Beethovena. Ten koncert poprowadzi Massimiliano Caldi, główny dyrygent Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej.
            Zapraszamy serdecznie, spotykajmy się w Filharmonii Podkarpackiej. Chcemy się podzielić sztuką muzyczną i życzymy Państwu niezapomnianych wrażeń i artystycznych wzruszeń.

Z prof. Martą Wierzbieniec, Dyrektorem Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozmawiała Zofia Stopińska 27 stycznia 2020 roku.