Podkarpacki Festiwal Organowy

Od 15 lipca do 20 sierpnia bieżącego roku, na Podkarpaciu ponownie rozbrzmiewać będzie muzyka organowa wytrawnej próby twórczej i wykonawczej. Dzieje się tak już od 33 lat.

Na program tegorocznego Podkarpackiego Festiwalu Organowego złoży się 12 koncertów w siedmiu miejscowościach Podkarpacia. Będą to: Rzeszów, Jarosław, Stara Wieś, Lutcza, Ropczyce, Chmielnik i Sędziszów Małopolski.
Wystąpi 12 wirtuozów organów z Polski, Niemiec i Włoch. Będą wśród nich artyści dobrze znani szerokiej publiczności, także podkarpackiej, jak też organiści, którzy po raz pierwszy zagoszczą podczas festiwalu, w tym całkiem młodzi, z powodzeniem rozpoczynający swoją artystyczną działalność. W zależności od stylistyki organów znajdujących się w świątyniach objętych koncertowym kalendarzem, wysłuchać będzie można dzieł literatury organowej począwszy od muzyki renesansowej, poprzez twórczość J.S. Bacha, bez której trudno wyobrazić sobie koncerty organowe, formy francuskich i niemieckich romantyków, aż po opusy powstałe w XX wieku. Przekrój dzieł obejmie cztery wieki historii muzyki różnych obszarów stylistycznych.

Podczas trzech koncertów organy zaprezentują się w muzyce kameralnej, towarzysząc skrzypcom, wiolonczeli i głosowi sopranowemu.

Koncerty Podkarpackiego Festiwalu Organowego stanowią okazję do obcowania ze sztuką w jej wielorakich, interdyscyplinarnych odsłonach. Osobliwy, jedyny w swoim rodzaju anturaż dla pięknych dźwięków stanowi architektura starych i nowoczesnych świątyń Podkarpacia, ich wystrój w postaci dzieł malarskich, rzeźbiarskich, czy wielobarwnych witraży. Każdorazowo ten kontekst historyczny i artystyczny jest różny i unikatowy. Mapa Podkarpackiego Festiwalu Organowego stanowi rodzaj przewodnika po kulturze i tradycji budownictwa sakralnego tego regionu Polski, z muzyką jako wartością wspólną i w tym przypadku najważniejszą.

Festiwal odbywa się dzięki pomocy finansowej udzielonej przez Województwo Podkarpackie, Gminę Miasto Rzeszów, Starostwo Powiatowe w Strzyżowie. Partnerem Festiwalu są: firma paliwowa WATKEM oraz Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Każdy, kto tylko posiada czas i chęć, aby obcować ze sztuką w kolejne weekendowe wieczory lipca i sierpnia, jest serdecznie zaproszony i jak najmilej widziany podczas koncertów tegorocznego Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

KALENDARZ KONCERTÓW

sb 15 lipca 2023, 18:00, Jarosław – Opactwo
Marek Stefański organy

nd 16 lipca 2023, 20:00, Katedra NSPJ w Rzeszowie
Alessandro Bianchi (Włochy) organy

sb 22 lipca 2023, 18:00, Jarosław – Opactwo
Martin Bernreuther (Niemcy) organy

nd 23 lipca 2023, 18:00, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sędziszowie Młp.
Andrzej Chorosiński organy

sb 29 lipca 2023, 18:00, Jarosław – Opactwo
Katarzyna Olszewska organy

nd 30 lipca 2023, 20:00, kościół św. Rocha w Rzeszowie-Słocinie
Przemysław Kapituła organy

sb 05 sierpnia 2023, 19:00, bazylika Jezuitów w Starej Wsi
Wiktor Brzuchacz organy
Róża Lorenc skrzypce

nd 06 sierpnia 2023, 16:00, Sanktuarium MB w Ropczycach
Adam Sadowski organy

nd 13 sierpnia 2023, 17:00, kościół Wniebowzięcia NMP w Lutczy
Jakub Kapała organy
Dorota Imiełowska wiolonczela

wt 15 sierpnia 2023, 18:00, kościół Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie – Zalesiu
Paweł Wróbel organy
Wiktoria Bisztyga sopran

nd 20 sierpnia 2023, 17:30, Sanktuarium MB w Chmielniku
Roman Perucki organy

nd 20 sierpnia 2023, 20:00, Katedra NSPJ w Rzeszowie
Holger Gehring organy

PODKARPACKI 2023 plakat