BILKENT SYMPHONY ORCHESTRA w Łańcucie
Michael Maciaszczyk - dyrygent i skrzypek poprowadzi koncert Bilkent Symphony Orchestra podczas 58. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

BILKENT SYMPHONY ORCHESTRA w Łańcucie

23 maja 2019 r. czwartek, godz. 19.00
SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

BILKENT SYMPHONY ORCHESTRA
MICHAEL MACIASZCZYK – dyrygent
KRZYSZTOF MEISINGER – gitara
ŁUKASZ LECH – słowo

W programie:
W. A. Mozart – Uwertura do opery “Wesele Figara”
J. Rodrigo – Concerto de Aranjuez
W.A. Mozart- Sympfonia nr 41 C- dur “Jowiszowa”

           Michael Maciaszczyk - skrzypek i dyrygent znany ze swoich natchnionych interpretacji i wyjątkowej wrażliwości na barwę dźwięku. Często mawia: „W sztuce nie ma kompromisów – sztuka może być albo dobra, albo zła. Nie ma nic wartościowego pomiędzy. Jako twórcy bierzemy pełną odpowiedzialność za to co jest dobre, a co złe w sztuce, możemy nawet określać, czym ona jest. Dla mnie sztuka jest następstwem poszukiwań i pragnienia, aby przekraczać granice, znajdować nowe horyzonty.”

           Nigdy nie ograniczał swojej pracy tylko do jednego gatunku czy wyłącznie muzyki. Tworzenie platform służących do łączenia wszystkich form wyrazu artystycznego zawsze było w kręgu zainteresowań muzyka. Czerpie inspirację z obrazu, rzeźby, teatru, literatury i poezji. W rezultacie powstają, jak lubi je nazywać, „oryginalne dialekty ekspresji muzycznej”. Maluje obrazy za pomocą swojej muzyki, jednocześnie opowiada pewnego rodzaju „historię”, która zostanie odczytana przez publiczność. Dyrygentura było naturalnym następstwem tych artystycznych poszukiwań.

           Na mieszkającego w Wiedniu muzyka ogromny wpływ miały doświadczenia zdobyte w Weiner Kammer Orchester (jako koncertmistrz), Wiener Staatsoper, Wiener Philharmoniker, GoldbergTrioWien, Toyota Master Players, Ensemble Wiener Collage i inne, a także podczas pracy z wieloma autorytetami ze świata muzyki.

           Krzysztof Meisinger- urodzony w 1984 roku. W opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Jego talent międzynarodowa krytyka porównuje do talentu Pepe Romero, czy Piotra Anderszewskiego. Największy wpływ na jego rozwój mieli tacy pedagodzy i autorytety jak: Bolesław Brzonkalik, Piotr Zaleski, Aniello Desiderio (Włochy) oraz Christopher Parkening (USA). Jest zwycięzcą i laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów.

Jest stypendystą Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Fundacji KGHM „Polska Miedź” oraz programu stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”. Za wybitne osiągnięcia artystyczne w marcu 2015 roku został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecina. Także w 2015 roku otrzymał Nagrodę „Pro Arte” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
W 2008 roku został zwycięzcą uczelnianym oraz jednym z 6 finalistów regionu kujawsko-pomorskiego konkursu Primus Inter Pares Student Roku 2008- konkursu na najlepszego studenta Polski.

           Występuje na całym świecie – od Tokyo po Los Angeles i Buenos Aires koncertując w takich salach jak Filharmonia Berlińska, Theatre de Chatelet w Paryżu, Tokyo International Forum, Niigata Concert Hall, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Theatre du Palais Royal w Paryżu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Hatch Recital Hall w Rochester, Raitt Recital Hall w Malibu, czy Grossmunster w Zurichu. Jego debiut w Filharmonii Berlińskiej w 2014 roku zakończył się wielominutową owacją na stojąco.
Występuje m.in. z "Academy of St Martin in the Fields", Sinfonia Varsovia, PKF-Prague Philharmonia, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Philharmonia Quartet Berlin, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”, „Capellą Bydgostiensis”, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz wieloma orkiestrami filharmonicznymi u boku wybitnych dyrygentów takich jak: Agnieszka Duczmal, Wojciech Michniewski, Krzysztof Urbański, Michał Klauza, czy Łukasz Borowicz.
Występował na wielu festiwalach m.in. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Muzyka w Starym Krakowie”, Letni Festiwal Filharmonii Narodowej, La Folle Journee de Varsovie, „Toruń- Muzyka i Architektura”, czy Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy.
Występuje z wybitnymi muzykami sceny międzynarodowej – Agnieszka Rehlis (mezzosopran), czy Daniel Stabrawa (skrzypce). Od 2014 roku występuje także u boku jednej z największych sopranistek świata - Sumi Jo. Zainspirował wielu kompozytorów do napisania nowych utworów na gitarę - m.in. cykl "Concerti Grossi" napisane dla niego przez Dmitria Varelasa.
           W styczniu 2014 roku był kierownikiem artystycznym produkcji operity Astora Piazzolli "Maria de Buenos Aires" w Teatrze Polskim w Szczecinie z Sandrą Rumolino w roli tytułowej. Spektakle spotkały się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki.
Jego nagrania otrzymują liczne wyróżnienia i znakomite recenzje światowej krytyki. W 2013 roku ukazał się jego album nagrany w słynnym Abbey Road Studio z orkiestrą Academy of St Martin in the Fields który został wydany przez firmę Orfeus Music, a później przez belgijskie wydawnictwo Outhere Music/Fuga Libera. Nosi tytuł "Melodia Sentimental", jest poświęcony w całości muzyce Heitora Villi-Lobosa i pozyskuje entuzjastyczne recenzje w światowej prasie muzycznej. Płyta została okrzyknięta przez krytykę niemiecką jedną z 10 najlepszych płyt z muzyką klasyczną świata 2013 roku. Płyta „Viola Recital” Katarzyny Budnik-Gałązki z gościnnym udziałem Krzysztofa Meisingera otrzymała nagrodę FRYDERYK. W 2014 roku ukazał się jego kolejny album zatytułowany MEISINGER nagrany u boku takich gwiazd jak Sumi Jo czy Philharmonia Quartett Berlin, a w 2016 płyta ASTOR – nagrana wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Obecnie ukazał się jego pierwszy album DVD – ASTOR live at the Opera, także nagrany podczas koncertu z orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Krzysztof Meisinger gra na gitarze zbudowanej przez Andersa Sternera – kopii gitary Ignacio Flety z 1968 roku oraz strunach Augustine.

           „Od wieków nie słyszałem tak fascynujących indywidualności jak Krzysztof Meisinger i mam nadzieję, że na tego wyjątkowego gitarzystę czeka światowa kariera, a świat zasługuje na jego grę, wirtuozerię, indywidualność i emocje!”
„The Listener” - Berlin

           „Przede wszystkim należy podkreślić, że interpretacja Pięciu preludiów na gitarę solo (1940) jest jednym z najlepszych wykonań w historii.
Krzysztof Meisinger wydobywa wspaniałą interpretacją całą doskonałość dzieła.
Gra, jasna i czysta, analityczna, dotyk, rzadko spotykana precyzja, sam odbiór dźwięków delikatnie rozbrzmiewających, wypełniających całą przestrzeń przyczynia się do wzmocnienia percepcji ponad dotychczasowe poznanie.”
„ResMusica” - Paris

          „Krzysztof Meisinger jest bez wątpienia świetnym wykonawcą, dysponującym ciepłym dźwiękiem i techniką godną pozazdroszczenia. Sposób w jaki gra Preludia jest miłosnym aktem zatopionym w zmysłowości. (...) Koncert gitarowy nie jest najlepszym utworem Villi-Lobosa, ale Meisinger z Academy of St Martin in the Fields zrobił dla tego utworu tyle dobrego co żaden inny wykonawca jakich pamiętam od czasu, no cóż, Romero i ASMF!”
Grammophone – London

           Bilkent Symphony Orchestra powstała w 1993 r. jako oryginalny projekt artystyczny Bilkent University. Orkiestra założona została przez Wydział Muzyki i Sztuk Widowiskowych, składa się z uznanych artystów pochodzących z Turcji i 12 krajów.
Orkiestra występuje z tureckimi i zagranicznymi dyrygentami, solistami i chórami, dając ponad 50 występów rocznie Państwowa wytwórnia Bilkent Music Production wydała ponad 40 płyt CD z koncertami orkiestry. Od 2003 roku współpracują z Orkiestrą prestiżowe wytwórnie, takie jak: EMI, CPO i Naxos.
Orkiestra wystąpiła podczas cyklu Tydzień Tureckich Kompozytorów, Koncertów edukacyjnych i The Bilkent International Anatolia Music Festival. Orkiestra brała udział w festiwalach muzycznych, takich jak Siena International Montepulciano Music Festival we Włoszech, International San Leo Music Festival w San Marino, Montreux Music Festival w Szwajcarii i Schleswig Holstein International Music Festival. Orkiestra była na tournée w Niemczech, Portugalii, Belgii i Japonii.

           Bilkent Symphony Orchestra występowała pod batutą takich dyrygentów jak Stefan Asbury, Vladimir Ashkenazy, John Axelrod, Jean-Claude Casadesus, James Feddeck, Vladimir Fedoseyev, Ernest Martinez Izquierdo, Yoel Levi, Christian Lindberg, Ion Marin, Gabor Takacs Nagy, Christoph Poppen, Santtu-Matias Rouvali, Gennady Rozhdestvensky, Stefan Sanderling, Gilbert Varga i z solistami, takimi jak Vladimir Afanassiev, Pierre-Laurent Aimard, Joseph Alessi, Pierre Amoyal, Avi Avital, Sergio Azzolini, Radek Baborak, Allison Balsom, Elena Bashkirova, Jean-Efflam Bavouzet, Nicola Benedetti, Boris Berezovsky, Boris Berman, Lise Berthaud, Gabor Boldoczki, Guy Braunstein, Olivier Charlier, Jose Cura, Nikolai Demidenko, Aniello Desiderio, Klara Ek, Reinhold Friederich, Patrick Gallois, Alexander Ghindin, Denyce Graves, Ilya Gringolts, Jean-François Heisser, Angela Hewitt, Sharon Isbin, Janine Jansen, Sumi Jo, Olga Kern, Lang Lang, Elisabeth Leonskaja, Nikolai Lugansky, Mischa Maisky, Xavier de Maistre, Sabine Meyer, Shlomo Mintz, Georg Nigl, Vikingur Olafsson, Emanuel Pahud, Mikhail Pletnev, İvo Pogorelich, Jean Guihen Queyras, Dezsö Ranki, Vadim Repin, Georgy Sandor, Sayaka Shoji, Valeriy Sokolov, Martin Stadtfeld, Akiko Suwanai, Gabor Tarkövi, Anna Vinnitskaya, Esther Yoo.

          Od momentu powstania, orkiestra współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Zespół zdobył nagrody za wkład w „Globalną solidarność i pokój na świecie”. UNICEF Turcja wyróżnił orkiestrę w 2009 r. tytułem „Ambasadora Dobrej Woli”.