Przeboje sal koncertowych
Wojciech Rodek - dyrygent fot. z materiałów Filharmonii Podkarpackiej

Przeboje sal koncertowych

AB 31 I 2020r.,  PIĄTEK,  GODZ. 19:00, Filharmoni Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

WOJCIECH RODEK - dyrygent

SZYMON KRZESZOWIEC – skrzypce Kup bilet on-line
BARTŁOMIEJ FRAŚ –skrzypce
SULAMITA ŚLUBOWSKA – skrzypce
MICHAŁ ORLIK - skrzypce

W programie:
P. Dukas - Scherzo symfoniczne "Uczeń czarnoksiężnika"

W. Lutosławski – Partita na skrzypce i orkiestrę

C. Saint – Saëns – Introdukcja i Rondo Capriccioso op. 28

E. Chausson - Poemat Es-dur na skrzypce i orkiestrę op. 25

C. Saint-Saëns - Danse macabre op.40

P. Sarasate – Melodie cygańskie op. 20

Program anonsuje prawdziwe przeboje sal koncertowych. Świetnie zinstrumentowane Scherzo symfoniczne Duka - Uczeń czarnoksiężnika (1897), to muzyczne wyobrażenie dowcipnej ballady Goethego, a Danse macabre (1874) Saint-Saënsa, przedstawia fantastyczną historię o szalonym tańcu śmierci. Drugi z utworów francuskiego kompozytora - Rondo capriccioso (1863) już od Introdukcji czaruje romantyczną emocjonalnością i efektowną wirtuozerią skrzypiec. Pole do popisu dają również Melodie cygańskie (1878) Sarasatego będące połączeniem cygańsko – węgierskiego tonu z czardaszem. Duże wymagania stawia wykonawcy także rapsodyczny, przesycony atmosferą tajemniczości Poemat (1896) Chaussona, szczególnie w zakresie różnicowania odcieni dźwięku. Odmienny język twórczy przyniesie ze sobą Partita (wersja na skrzypce i orkiestrę 1988) Lutosławskiego. Kompozytor pisał: „ Trzy główne części nawiązują, przynajmniej pod względem rytmu, do przedklasycznej osiemnastowiecznej tradycji muzyki instrumentalnej. Jest to wszakże tylko rodzaj aluzji. Pod względem harmoniki i melodyki Partita' należy do tej samej grupy ostatnich moich kompozycji, co ''III Symfonia'' i ''Łańcuch I”.

WOJCIECH RODEK

Dyrygent, urodzony w 1977 roku w Brzegu. Gry na fortepianie uczył się od 8 roku życia w PSM I st. w Namysłowie i w PSM II st. we Wrocławiu u Jacka Gębskiego i Krystyny Puchały-Kajdasz. W latach 1998-2003 studiował dyrygenturę w klasie prof. Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie debiutował w 2000 roku z Orkiestrą Symfoniczną AM. Ukończył również Filologię Słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował w instytucie Języka Rosyjskiego im. Puszkina w Moskwie. W 2005 roku wygrał konkurs na stanowisko asystenta Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie pracował w latach 2005-2007. Prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Posiada tytuł doktora sztuki. Laureat II nagrody na III Przeglądzie Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2002). W 2011 roku został wyróżniony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii: Najlepszy Dyrygent. W 2015 roku odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze-Gloria Artis”.
Od 2005 roku związany z Filharmonią Lubelską jako dyrygent i dyrektor artystyczny, a obecnie dyrektor naczelny. Był kierownikiem muzycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego, dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej, dyrektorem artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi.
Dyrygował wieloma zespołami symfonicznymi m.in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą „Sinfonia Iuventus”, orkiestrami filharmonicznymi w Gdańsku, Koszalinie, Szczecinie, Poznaniu, Bydgoszczy, Białymstoku, Kielcach, Łodzi, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu, Wałbrzychu, Katowicach, Rzeszowie, Krakowie, Lwowie, Weronie, orkiestrami w Toruniu, Płocku, Łomży, zespołami kameralnymi „Capella Bydgostiensis”, „Capella Cracoviensis”, „Leopoldinum”. Stale współpracuje z Ankara Presidential Symphony Orchestra, Antalya State Symphony Orchestra, Bursa Regional Symphony Orchestra, Izmir State Symphony Orchestra, European Johann Strauss Orchestra, INSO-Lviv, Lviv Philharmonic Orchestra, Royal Camerata Bucharest, Ostrava Janacek Philharmonic Orchestra. Występował z wybitnymi solistami (m.in. Rafał Blechacz, Konstanty A. Kulka, Tomasz Strahl, Idil Biret, Ingolf Wunder, Michael Vaiman, Olga Rusina, Alexandre Dubach, Krzysztof Jakowicz, Marcin Zdunik, Paweł Wakarecy, Gavriel Lipkind, Lukas Geniusas, Jakub Jakowicz, Johannes Moser, Soyoung Yoon, Gautier Capucon, Gulsin Onay, Alexander Markov).
Wojciech Rodek przygotowywał premiery dla Theatre Montansier w Wersalu (Mozart Apollo i Hiacynt), Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu (Loewe My Fair Lady), festiwalu „Wratislavia Cantans” (Britten Mały Kominiarczyk), Gliwickiego Teatru Muzycznego (Lehar Wesoła wdówka, Strauss Noc w Wenecji, Rodgers The Sound of Music, Lippa The Addams Family – Teatralna Nagroda im. J. Kiepury 2015 za najlepszy spektakl), Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (Zubel Oresteja), Teatru Wielkiego w Łodzi /Mozart Don Giovanni, Strauss Noc w Wenecji, Czajkowski Eugeniusz Oniegin, Moniuszko Halka, Chaczaturian Spartakus/. Występował w najważniejszych salach koncertowych Europy i Chin m.in. w: Bazylei, Bernie, Dreźnie, Hamburgu, Monachium, Salzburgu, Wiedniu, Zurichu, Pekinie, Szanghaju. Brał udział w renomowanych festiwalach: „Wratislavia Cantans”, „Xanten Sommerfestspiele”, „Sinfonia Varsovia swojemu miastu”, „Wirtuozi” we Lwowie, Międzynarodowym Festiwalu im P. Czajkowskiego i N. von Meck w Winnicy. Dyryguje w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i Operze Wrocławskiej.

Szymon Krzeszowiec

Jest cenionym skrzypkiem, solistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam u prof. Hermana Krebbersa. Jest laureatem konkursów skrzypcowych w Poznaniu (im. Zdzisława Jahnkego), Warszawie (im. Tadeusza Wrońskiego) i Brescii (Włochy) oraz zdobywcą pierwszych nagród na konkursach muzyki kameralnej w Ko-penhadze i Sondershausen (w trio smyczkowym Aristos).
Ma w swoim dorobku występy solowe z czołowymi polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Varsovia, NOSPR oraz większością filharmonicznych orkiestr w kraju.

Artysta współpracuje na stałe z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym nagrał komplet so-nat skrzypcowych Johannesa Brahmsa dla Sony Classical Poland. Był wielokrotnie no-minowany do nagrody przemysłu fonograficznego „Fryderyk”, a w 2017 roku do nagrody International Classical Music Awards za płytę Project Hungarica nagraną wspólnie z Bar-tłomiejem Niziołem i Adamem Krzeszowcem (CD Accord 2016). W swoim dorobku ma po-nad 30 płyt z muzyką solową i kameralną dla takich wytwórni, jak EMI Music Poland, Chandos, BIS, CD Accord, Naxos, ECM, DUX, dacapo oraz Radio Katowice.
Od 2001 roku jest prymariuszem Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. Zespół jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień, w tym sied-miu „Fryderyków” oraz prestiżowej Gramophone Classical Music Award za nagranie kom-pletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz (Chandos 2017).
Oprócz stałej działalności kwartetowej, artysta występuje w Wajnberg Trio, z którym nagrał płytę z kompozycjami Mieczysława Wajnberga, Aleksandra Tansmana i Andrzeja Czaj-kowskiego (CD Accord 2018).
Szymon Krzeszowiec zajmuje się również pedagogiką, kierując Katedrą Instrumentów Smyczkowych oraz prowadząc klasę skrzypiec w macierzystej uczelni. Sprawuje arty-styczną pieczę nad Zakopiańską Akademią Sztuki oraz Międzynarodowym Festiwalem Skrzypcowym w Katowicach. Od 2004 roku jest wykładowcą letniego Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble w Książu. Jest często zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Bartłomiej Fraś urodził się w 1997 roku. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w 2004 roku. Jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie dr. hab. Szymona Krzeszowca. Od 2016 roku jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. dr. hab. Szymona Krzeszowca.
Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, między innymi Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini” w Legnicy (I miejsce, nagroda za najlepsze wykonanie utworu N. Paganiniego i występ z Filharmonią Sudecką), X Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (IV miejsce, I Ogólnopolskiego Konkursu „Talenty Skrzypcowe 2017” w Poznaniu (II miejsce), IV Ogólnopolskiego Festiwalu Skrzypcowego w Kielcach (IV miejsce), Ogólnopolskiego Cieszyńskiego Konkursu Skrzypcowego (III miejsce), North International Music Competition (I miejsce), Enkor International Competition, Londyn 2018 (I miejsce), Międzyuczelnianego Konkursu Duetów Kameralnych w Łodzi w 2018 roku (II miejsce), V Międzynarodowego Turnieju Kameralnego w Bydgoszczy (wyróżnienie) czy Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Gdańsku 2018 (wyróżnienie).
Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wybitnych pedagogów takich jak Zakhar Bron, Benjamin Schmid, Roland Baldini, Bartosz Bryła, Jan Stanienda, Jakub Jakowicz, Marcin Baranowski, Stefan Tarara, Konstanty Andrzej Kulka oraz Krzysztof Śmietana.
Ma na swoim koncie występy m.in. w Mozarteum w Salzburgu, Royal Albert Hall w Londynie, NOSPR w Katowicach i Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
W 2016 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne.

Michał Orlik - student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach
w klasie skrzypiec dr. hab. Prof. AM Szymona Krzeszowca. Laureat licznych konkursów skrzypcowych wśród których należy wymienić:
II miejsce – XIII Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Muzycznych „Pro Bohemia”, Ostrawa (Czechy) 2015
I miejsce - II Międzynarodowy Konkurs Interpretacji Muzycznych „Premio Clivis”, Rzym (Włochy) 2015
I miejsce – XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Janko Muzykant”, Sochaczew 2016
I miejsce – XI Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, Jasło 2016
I miejsce – XII Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów, Rybnik 2016
III miejsce – IV Ogólnopolski Cieszyński Konkurs Skrzypcowy 2016
Grand Prix – I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. J. Kaliszewskiej, Poznań 2016
III miejsce – XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Ph. Telemanna, Poznań 2017
II miejsce - Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych, Elbląg 2017
II miejsce - XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini”, Legnica 2017
Finalista – Leonid Kogan Competition for Young Violinists, Bruksela (Belgia) 2017
II miejsce – XVII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego, Łomianki 2017
II miejsce – XII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Aleksandry Januszajtis, Gdańsk 2017
II miejsce – 41 Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. St. Hajzera, Zielona Góra 2017
Laureat – Makroregionalne Przesłuchania CEA, Chorzów 2017
II miejsce – XIV Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów, Rybnik 2018
II miejsce – V Ogólnopolski Festiwal Skrzypcowy, Kielce 2018
Wyróżnienie – Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy CEA, Kielce 2018
III miejsce - XIV Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego, Lublin 2018
Gold Medal – 4th Manhattan International Music Competition
II miejsce –Konkurs „Solista Young Arts Masterclass”, Krosno 2019
Występował w Niemczech, Luksemburgu, Czechach, Słowacji, Włoszech i Belgii.

Sulamita Ślubowska

Swoją muzyczną edukację rozpoczęła pod kierunkiem mgr Ludmiły Sołowiewicz w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki w Jeleniej Górze. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr hab. Szymona Krzeszowca.
Swoje umiejętności szkoliła pod okiem takich wybitnych artystów jak Pierre Amoyal, Gidon Kremer, Maria Szwajger - Kułakowska, Roland Baldini, Kaja Danczowska czy Bartłomiej Nizioł.
Wielokrotnie doceniana na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich (m.in I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, finalistka I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego). Jako solistka występowała z Orkiestrą Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Baltischen JuniorPhonie, Orkiestrą Symfoniczną Staatstheater w Cottbus oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
Występowała na licznych festiwalach muzyki poważnej, m.in Festiwal Twórczości Ludomira Różyckiego we Lwowie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Ensemble im. Księżnej Daisy w Książu, Festiwalu Muzyki Polskiej w Gÿor oraz Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie.
Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Teresy Sahakian oraz Fundacji Orlen „Dar Serca” oraz Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

/materiały Filharmonii Podkarpackiej/