Eviva Espaňa! - Szalony wieczór hiszpański
Wykonawcy koncertu "Noce w ogrodach Hiszpanii" po koncercie w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej fot. Sebastian Stankiewicz

Eviva Espaňa! - Szalony wieczór hiszpański

          Tak rozbawionej rzeszowskiej publiczności jeszcze nie widziałem! A wszystkiemu winny szalone rytmy flamenco, sztuka andaluzyjskich Cyganów połączona z hiszpańskimi pieśniami przełomu XIX i XX wieku.
          „Noce w ogrodach Hiszpanii” – to tytuł koncertu, który miał miejsce w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w środę 12 lutego 2020 r. zorganizowany przez Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia” wraz z Estradą Rzeszowską pod honorowym patronatem prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Przez chwilę bałem się o podłogę sali kameralnej – ale wytrzymała! Żywe melodie, kastaniety, rytmy wystukane obcasami, barwne stroje, porwały publiczność, która po stu minutach koncertu wcale nie chciała opuszczać gościnnych murów Filharmonii! Brawom nie było końca. Nie obyło się bez bisów.
          Tytuł koncertu został zaczerpnięty z kompozycji hiszpańskiego kompozytora Manuela de Falli, z cyklu obrazów muzycznych odmalowujących idylliczną Hiszpanię, przede wszystkim Andaluzję. Zainspirowani tym artyści połączyli hiszpańskie, głównie imprsjonistyczne pieśni przełomu XIX i XX wieku z autentyczną sztuką andaluzyjskich Cyganów, czyli muzyką flamenco. To połączenie dało nadzwyczajne rezultaty. Omal nie doszło do wspólnych tańców – artystów i publiczności!
          Pomysłodawczynie tego nadzwyczajnego koncertu, to Beata Kraska – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, występująca w polskich filharmoniach i teatrach muzycznych, czołowa solistka rzeszowskiej „Olimpii” i Nadia Mazur – taniec, jedna z nielicznych w Polsce tancerek, które odebrały pełne wykształcenie w zakresie sztuki flamenco w kolebce tego gatunku - hiszpańskiej Sevilli. Artystka ukończyła studia choreograficzne, od siedmiu lat kieruje Teatrem Tańca FlamencoArte, realizuje spektakle i pokazy flamenco w kraju i za granicą.
          Już na początku koncertu urokliwie zabrzmiała Serenada hiszpańska G. Bizeta w wykonaniu Podkarpackiego Kwartetu Fortepianowego „Team vor Voices” w składzie: Janusz Tomecki – fortepian, kierownik zespołu i aranżer, Katarzyna Ślemp-Sanchez – skrzypce, Izabela Tobiasz – altówka, Halina Hajdaś – wiolonczela. Zespół z powodzeniem towarzyszył artystom podczas koncertu. Wystąpili: Beata Kraska – sopran, Aniela Mikucka – śpiew flamenco, Jakub Niedoborek – gitara flamenco, Nadia Mazur, Elżbieta Pieprzowska, Magdalena Faszcza, Nadia Sadowska – taniec, a zapowiadał niżej podpisany.
          Podczas szalonego wieczoru w Filharmonii Podkarpackiej słuchaliśmy m.in. porywających utworów M. de Falli, F.G. Lorci, I. Albeniza, V. de Chiary i nieśmiertelnego dzieła „Eviva Espaňa” L. Caertsa, podziwiając kunszt żywiołowych tańców.
          Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia” coraz szerzej rozpościera swoje skrzydła, proponując rzeszowskiej publiczności ciekawy i urozmaicony repertuar. Już niebawem – z okazji Dnia Kobiet w niedzielę 8 marca 2020 roku w sali koncertowej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Dąbrowskiego 83 „Olimpia” przedstawi spektakl teatralno-muzyczny pt. „Papa się żeni” oparty na polskiej komedii filmowej z 1936 roku. Zapraszamy! Informacje na stronie Estrady Rzeszowskiej.

Andrzej Szypuła

Fot. Sebastian Stankiewicz