FILHARMONIA PODKARPACKA ZAPRASZA
Cezary Prajsnar - wibrafon, Jacek Rzym - marimba fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

FILHARMONIA PODKARPACKA ZAPRASZA

Miejsce: Sala koncertowa FP

Organizator: Filharmonia Podkarpacka

AB 23 lutego 2019r., SOBOTA, godz. 17:00

ORKIESTRA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

JIŘÍ PETRDLÍK– dyrygent

JACEK RZYM - marimba

CEZARY PRAJSNAR - wibrafon

W programie:

E. Grieg – Tańce norweskie op. 35

E. Séjourné – Podwójny koncert na marimbę i wibrafon

W.A. Mozart – Symfonia Es – dur KV543

Warto będzie posłuchać niezwykłej urody Tańców norweskich Edwarda Griega (1843 – 1907) w wersji na orkiestrę (napisanych w oryginale na fortepian na cztery ręce) opartych na melodiach ludowych ze zbioru Mathiasa Lindemana, jak również żywiołowego Koncertu na wibrafon i marimbę francuskiego kompozytora Emmanuel Séjourné (ur. 1961). Specjalnej rekomendacji nie potrzebuje z pewnością Symfonia Es – dur KV 543, pierwsza z trylogii wielkich symfonii Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756 – 1791). Śpiewność, radość, lekkość i gracja płyną z każdej części tego muzycznego arcydzieła. Po romantycznym wstępie Adagio rozwija się pogodne Allegro, a po nim poetyckie Andante. Słynny Menuet przypominający bardziej ludowego ländlera niż elegancki taniec dworski prowadzi do tryskającego energią finałowego Allegro.

Cezary Prajsnar (ur. 25 marca 1992 roku w Rzeszowie). Od dziecka jego życie wypełniała muzyka dzięki rodzicom, którzy koncertowali oraz wykładali historię i teorię muzyki. Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie w klasie perkusji mgr Ewy Łuczyńskiej-Kycia. Zawodowy perkusista. Kontynuując swoją pasję studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie perkusji prof. Jacka Woty i mgr Shoko Sakai. Ukończył w roku 2016 z wyróżnieniem. Brał również czynny udział w konkursach perkusyjnych zdobywając wysokie nagrody, m.in. II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym we Włoszech w kategorii gry na wibrafonie. Zdobył również Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz nagrodę specjalną Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego na Akademickim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, a także II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wibrafonowym w Poznaniu. Zdobywał doświadczenie muzyczne grając w orkiestrach symfonicznych, operowych kameralnych i dętych. Współpracuje m. in. z Filharmonią Podkarpacką i Rzeszowską Grupą Perkusyjną. Występował solo i kameralnie w wielu zagranicznych krajach m.in. Japonia, Bułgaria, Węgry, Niemcy, Francja a ostatnio nawet Chiny, oraz w różnych ośrodkach muzycznych całego kraju. Czynnie bierze udział w wielu nagraniach i koncertach głównie z Filharmonią Podkarpacką. Uczestniczył w międzynarodowych kursach mistrzowskich oraz warsztatach perkusyjnych, gdzie pogłębiał swoją wiedzę pod kierunkiem wybitnych pedagogów perkusistów m.in.: Shoko Sakai, Wieland Welzel, Christopher Lane, Bernard Maseli, Nippy Noya, Se-Mi Hwang, Katarzyna Myćka, Marta Ptaszyńska, Fredrich Macarez, David Friedman, Cezary Konrad, Piotr Biskupski, T. Adam Blackstock, Jose Torres.. Swoją wiedzę również przekazuje młodym adeptom sztuki perkusyjnej w szkołach muzycznych jako nauczyciel perkusji. Prywatnie zakochany mąż i tata rocznego synka.

Jacek Rzym - urodził się w 1981 r. w Rzeszowie, pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych (rodzice i brat Marek to zawodowi muzycy). Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat pod kierunkiem Lidii Strzeleckiej w klasie fortepianu w PSM I st. w Rzeszowie oraz klasie perkusji Mariana Rzyma.
Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Rzeszowie kończąc ją w 2000 r.
z oceną celującą z instrumentu głównego – perkusji. Równocześnie był słuchaczem Studium Organistowskiego w Rzeszowie w klasie Klemensa Gudela.
W 2005 r. ukończył z najwyższą punktacją Akademii Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniuw klasie perkusji Marii Anders. Jako student AM w Poznaniu współpracował z „Polskimi słowikami” Stefana Stuligrosza (wyjeżdżając na tournee do Niemiec i na Litwę) z Filharmonią
w Poznaniu, Rzeszowie, Kielcach, Lublinie, występował w Niemczech (w Bielefeld, Hof, Lindau, Norymberdze, Bad Steben), Austrii (Klagenfurt), we Włoszech (Pescara, Rimini). W 2003 r. reprezentował AM w Poznaniu zdobywając specjalne wyróżnienie na I Otwartym Konkursie Wibrafonowym w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego w Opolu. Specjalizuje się
w grze na marimbie, wibrafonie, kotłach i multipercussion. Wykonuje oryginalną muzykę przeznaczoną na te instrumenty oraz kompozycje własne. Koncertuje jako solista, a także
z orkiestrami w kraju i zagranicą. Dokonał licznych nagrań utworów kompozytorów młodego pokolenia.
W ostatnich latach współpracuje z wieloma perkusistami i wokalistami jazzowymi (m.in. z Urszulą Dudziak).
W 2006 r. wykonał z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej i Kwartetem Perkusyjnym –
I Koncert na marimbę N. Rosauro.
W 2008 r. uczestniczy w IV Letnich Wieczorach Organowych im. K. Gudela w Lutoryżu, podczas których wykonał m.in. autorski utwór „Wspomnienie” dedykowany pamięci Klemensa Gudela. W tym samym roku brał tez udział w XVII Festiwalu Muzycznym -„Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej i Kościołach Rzeszowa”.
W 2009 r. wykonał II Koncert na marimbę N. Rosauro z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej.
W 2011 r. wykonał koncert E.Sejurne – Koncert na marimbę z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie.
W 2013 r. wykonał Koncert c-moll na 2 fortepiany BWV1062 J.S. Bacha w opracowaniu na Zespół Perkusyjny z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej. Utwór wykonywany był przez J. Rzyma
i Rzeszowską Grupą Perkusyjną działającą przy Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego
w Rzeszowie, której trzon stanowi trio muzyków orkiestrowych.
Obecnie zajmuje stanowisko muzyka orkiestrowego Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego
w Rzeszowie, z którą wyjeżdżał m.in. do Austrii, Czech, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Chin oraz nauczyciela perkusji w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 im. W. Kilara w Rzeszowie.

Jiří Petrdlík /1977/ jest uznawany za jednego z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia. Studiował grę na fortepianie, puzonie i dyrygenturę (1995-2000 w Konserwatorium w Pradze, 2000-2005 w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze) u prof. Miroslava Košlera, prof. Miriam Němcovej, prof. Jiří Bělohlávka, prof. Radomila Eliški, prof. Františka Vajnara, prof.Tomáša Koutníka i innych. Ukończył studia w klasie mistrzowskiej głównego dyrygenta orkiestry Filharmonii w Nowym Jorku prof. Kurta Masura we Wrocławiu i głównego dyrygenta Filharmonii BBC prof. Jiří Bělohlávka.

W latach 2002-2009 był stałym dyrygentem Teatru Narodowego w Brnie i dyrektorem muzycznym Teatru Miejskiego w Brnie. Od 2004 r. jest zatrudniony jako stały dyrygent w Teatrze im. J. K. Tylta w Pilźnie. Petrdlík regularnie współpracuje gościnnie z prestiżowymi międzynarodowymi scenami operowymi (np. W Mesynie, Tuluzie, Warszawie, Północnym Teksasie, Pradze, Szegedzie, Kairze, Aleksandrii itp.).

W dziedzinie muzyki symfonicznej Jiří Petrdlík dyryguje czołowymi orkiestrami czeskimi i zagranicznymi (Praska Orkiestra Symfoniczna, Czeskie Radio SO, Czeskie Narodowe SO, Filharmonia Janáček w Ostrawie, Morawska Filharmonia w Ołomuńcu, Północnoczeska Filharmonia w Teplicach, Wrocławska Filharmonia, Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestra MTM w Warszawie, KSO w Toronto, Iwasaki Philharmonic ao) i regularnie pojawia się jako gość na różnych festiwali muzycznych w Europie, Japonii, Chinach, Kanadzie i USA. Od sezonu 2010/11 z powodzeniem rozwija bogatą współpracę artystyczną z Kairską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie został mianowany Dyrektorem Artystycznym Generalnym i Głównym Dyrygentem w latach 2011-15.. W sezonie 2014/15 Petrdlík został zaproszony do Alte Oper w Frankfurcie, a w sezonie 2015/16 był gościnnym dyrygentem w Wiener Musikverein. Od tego czasu rozwijał bogatą współpracę artystyczną jako stały dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Od roku 2015 Petrdlík regularnie organizuje prestiżowe noworoczne trasy koncertowe w Chinach z wybitnymi europejskimi orkiestrami.

Petrdlík prowadził także szeroką działalność jako chórmistrz (od 2009 r. Dyrektor artystyczny praskiego chóru mieszanego), muzykolog (Uniwersytet Karola w Pradze) - zdobył tytuł doktora), wydawca i pedagog (kierownik wydziału dyrygentury Konserwatorium im. Jaroslava Ježka w Pradze) i z powodzeniem wziął udział w kilku konkursach (np. w konkursach: Prague Cantat, American Opera Competition, D. Flick Conductor Competition London). Jest przewodniczącym Jury Konkursu "Praga Kantat" i Towarzystwa Fibicha, a od 2017 r. Został dyrektorem unikalnego w skali światowej festiwalu melodramatu koncertowego „Melodramfest" i głównym dyrygentem międzynarodowej orkiestry Carpathia.

Szeroki repertuar Petrdlíka zawiera kompozycje różnych gatunków muzycznych, stylów i okresów. W dziedzinie dyskografii Petrdlík często zwraca uwagę na rzadko pojawiające się tytuły (np. Ezio Glucka - światowa premiera praskiej wersji opery Beethovena - Habsburskich kantat, Foerster - Glagolitic Mass, Fibich - Missa brevis, Prokofieva – Eugeniusz Oniegin, Arend – Astral Travels i in.)