Międzynarodowy Festiwal „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam.

Od 20 listopada w Dębicy odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam.

Wykonawcami festiwalowych koncertów są artyści m.in. z Polski, Kanady, Szwajcarii i Ukrainy, którzy prezentują utwory Krzysztofa Pendereckiego, ale także: Wolfganga Amadeusa Mozarta, Henryka Wieniawskiego czy Ludwika van Beethovena.

Festiwal zainaugurowany został w niedzielę (20.11) Koncertem Cecyliańskim w kościele pw. Ducha Świętego. Wystąpili: Chór Sanktuarium Przemienienia Pańskiego „Veraicon” w Nowym Sączu oraz Mariusz Monczak, skrzypek i dyrektor artystyczny festiwalu, który zaprezentował „Cadenzę”, utwór Krzysztofa Pendereckiego napisany w 1984 roku..

Dzień później, na estradzie Domu Kultury "Śnieżka", zaprezentował się Kwartet Pandeia w składzie: Mariusz Monczak – skrzypce, Nicholas Hughes – altówka, Valentyna Chekamova – wiolonczela oraz Nadia Monczak – skrzypce. Program wypełniły dwa dzieła: „String Trio”  Krzysztofa Pendereckiego i „Diverimento KV 563” oraz „Eine kleine Nachtmusik” Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Wczoraj (22 listopada), w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych odbył się koncert zatytułowany „ W kręgu zadumy i nostalgii”. Wykonawcami byli nauczyciele, absolwenci i uczniowie tej szkoły, z okazji 89. rocznicy urodzin prof. Krzysztofa Pendereckiego, światowej sławy kompozytora, którego imię z dumą nosi Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy.

Z kolei dzisiaj, w 89. rocznicę urodzin prof. Krzysztofa Pendereckiego, odbędzie się koncert urodzinowy w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej. Wydarzenie będzie miało miejsce w kościele pw. św. Jadwigi o godz. 19:30.

W czwartek, 24 listopada o godz. 18:00, w DK "Śnieżka" odbędzie się koncert „De profundis” poświęcony pamięci byłych mieszkańców Dębicy pochodzenia żydowskiego.

W piątek Renata Żabicka i Jadwiga Kania zapraszają do auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych na wykład pt. „Penderecki – Dębica – Musica Domestica”.

Ostatnim wydarzeniem festiwalu będzie koncert galowy „Dla pokoju – Solidarni z Ukrainą w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Opery Narodowej. Odbędzie się on w sobotę (26.11) w Domu Kultury „Mors” o godzinie 18:00.

Bezpłatne karty wstępu na koncerty oraz wykład można odebrać w Domu Kultury „Mors”.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu „Dębickie Korzenie” – Krzysztof Penderecki in memoriam jest Miasto Dębica.

Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są: Fundacja Ars Activa, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy, Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, Parafia pw. Świętej Jadwigi w Dębicy, Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze.

Dębickie Korzenie