Filharmonia Podkarpacka zaprasza
Jiri Petrdlik - dyrygent fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Filharmonia Podkarpacka zaprasza

AB 23 marca 2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
CHÓR WYDZIAŁU MUZYKI UNIWERSYTETU RZESZOWSKIEGO
JIRI PETRDLIK - dyrygent
JAN SIMON - fortepian
Soliści: Studenci Akademii Muzycznej w Krakowie
Paulina BIELARCZYK - sopran
Piotr KALINA - tenor
Michał PRÓSZYŃSKI - tenor
Dawid BIWO - bas/baryton

Bożena Stasiowska-Chrobak - przygotowanie chóru

W programie:
K. Kurpiński – Uwertura do opery „Ruiny Babilonu”
W.A. Mozart – Koncert fortepianowy B – dur KV 595
C. Franck – Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu

Po raz kolejny w tej części sezonu sięgnięto po operową Uwerturę Kurpińskiego - nie bez powodu, bo istotną częścią twórczości jednego z najzdolniejszych kompozytorów doby przedmoniuszkowskiej są właśnie opery. Tym razem zabrzmi Uwertura do „ Ruin Babilonu” (1812) – to jedyny zachowany do naszych czasów fragment tego dzieła. Usłyszymy też Koncert fortepianowy Mozarta ukończony w Wiedniu, w roku śmierci kompozytora (1791). Utwór zadziwia aurą spokoju, ciepła i skupienia - to ostatni koncert fortepianowy, którym zamyka Mozart bogaty rozdział swojej niezrównanej literatury fortepianowej. Nastrojową, bogatą w treści kompozycją jest także Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu (1859) – wczesne dzieło belgijskiego kompozytora zostało odnalezione dopiero po śmierci Francka. Ewangeliczny tekst uzupełniony jest m.in. fragmentami sekwencji Stabat Mater, a pełna ekspresji muzyka pogłębia jeszcze symboliczne znaczenie wydarzeń z Golgoty

Jiří Petrdlík (ur. 1977 r.) ceniony jest jako jeden z najbardziej szanowanych dyrygentów europejskich swojej generacji. Studiował grę na fortepianie, puzonie oraz sztukę dyrygowania (1995 - 2000 w Praskim Konserwatorium, 2000 - 2005 w Academy of Performing Arts w Pradze) z Miroslavem Košlerem, Miriam Němcovą, Jiřím Bělohlávekiem, Radomilem Elišką, Františkiem Vajnarem oraz innymi. Ukończył studia w klasie mistrzowskiej głównego dyrygenta Orkiestry Filharmonicznej Nowego Jorku - Kurta Masura, a także w klasie mistrzowskiej głównego dyrygenta Praskiej Filharmonii i Orkiestry Filharmonicznej BBC Jiří Bělohlávka.

Jiří Petrdlík brał również udział w wielu konkursach (np. Praga Cantat – Złoty Medal i Nagroda Specjalna, American Opera Competition – III Nagroda, Konkurs Dyrygentów D. Flicka w Londynie - finalista).

W latach 2002 - 2009 Jiří Petrdlík zaangażowany został w charakterze dyrygenta w Teatrze Narodowym w Brnie oraz dyrektora muzycznego i głównego dyrygenta w Teatrze Miejskim w Brnie. Od 2004 r. pracował w charakterze głównego dyrygenta w Teatrze w Pilznie oraz jako dyrygent gościnny. Petrdlík regularnie współpracował z wieloma wybitnymi operami (np. Teatro di Messina, Theatre du Capitol de Toulouse, Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie, North Texas University Opera, Teatr Narodowy w Pradze, Opera Kameralna w Pradze, Teatr Narodowy w Szeged, Opera Kairska, Opera w Aleksandrii i in.)

Na polu muzyki symfonicznej Jiří Petrdlík dyrygował wieloma wybitnymi czeskimi i zagranicznymi orkiestrami (Praska Orkiestra Symfoniczna, Czeska Radiowa Orkiestra Symfoniczna, Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Morawska Orkiestra Filharmoniczna w Ołomuńcu, Orkiestra Filharmoniczna Północnych Czech w Teplicach, Wrocławska Orkiestra Filharmoniczna, Śląska Orkiestra Filharmoniczna w Katowicach, Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, KSO Toronto, Podkarpacka Orkiestra Filharmoniczna w Rzeszowie, Orkiestra Filharmoniczna Iwasaki i in.).

Jiří Petrdlík regularnie pojawia się na słynnych festiwalach muzycznych w Europie, Chinach, Japonii, Kanadzie i USA. W 2010 roku rozpoczął udaną współpracę z Orkiestrą Symfoniczną w Kairze, gdzie został mianowany Głównym Dyrektorem Artystycznym oraz Głównym Dyrygentem w latach 2011 - 2015. W sezonie 2014/2015 Petrdlík udanie zadebiutował w Alte Oper Frankfurt, od sezonu 2015/16 jest stale zapraszany do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. W grudniu 2015 roku dyrygował Morawską Orkiestrą Filharmoniczną z Ołomuńca podczas noworocznego tournée po Chinach, zaś w kwietniu 2016 roku został zaproszony do Musikverein Vienna, aby dyrygować koncertem z cyklu „Musik der Meister” w wiedeńskiej Sali Filharmonicznej.

Poza swoją karierą w charakterze dyrygenta, Jiří Petrdlík często udziela się jako chórmistrz (w latach 2002-2010 był chórmistrzem Chóru Uniwersytetu Karola, od 2009 dyrektorem artystycznym Praskiego Chóru). Jest także muzykologiem (Uniwersytet Karola w Pradze - stopień doktora) oraz publicystą i pedagogiem (Praskie Konserwatorium im. Jaroslava Ježeka). Od 1998 roku Jiří Petrdlík jest stałym członkiem i przewodniczącym jury konkursu Praga Cantat, oraz członkiem i wiceprzewodniczącym Komitetu Towarzystwa Dvořáka. Jest również założycielem i członkiem Komitetu Towarzystwa Fibicha oraz dyrektorem muzycznym jedynego na świecie Festiwalu Sztuk Melodramatycznych.

Szeroki repertuar Petrdlíka obejmuje kompozycje z różnych gatunków, stylów i okresów muzycznych. Nagrywa rzadko wykonywane dzieła: np. opera „Ezio” skomponowana przez Glucka - nagranie światowej premiery praskiej wersji tej opery, Beethoven - Kantata na śmierć cesarza Józefa II oraz Kantata na część objęcia tronu przez cesarza Leopolda II, Foerester - Msza Glagolicka, Fibich - Missa brevis, Arend - „Podróże Astralne”, Martinů – La Revue Cuisine, Czajkowski – Eugeniusz Oniegin i in.).

Jan Simon (ur. 1966) zaczął grać na fortepianie gdy miał siedem lat. Grał pod okiem swojego ojca, kompozytora i dyrygenta L. Simona. Jan Simon studiował w Konserwatorium w Pradze w klasie rosyjskiego nauczyciela V. Kameníková. Swoją edukację muzyczną kontynuował w Praskiej Akademii Sztuki Widowiskowej pod kierunkiem I. Moraveca. Później studiował przez rok u H. Francescha w Zurychu i dwa lata w Akademii Muzycznej w Lübecku u J. Tocco; gdy ukończył tam studia w 1993 r., został zaproszony do przyłączenia się do grona nauczycielskiego tej instytucji.
Jako uczeń, Simon odniósł sukces w kilku konkursach muzycznych. Zdobył najwyższe nagrody w krajowym konkursie chopinowskim i w konkursie sponsorowanym przez czeskie Ministerstwo Kultury. Okazało się to dobrym punktem startu do sukcesów osiąganych na konkursach międzynarodowych, ponieważ zdobył kolejne nagrody grając utwory Chopina na Konkursie na Majorce w 1985 r., na Festiwalu Muzycznym Praska Wiosna w 1988 r., na Konkursie W. Kappel w USA w 1990 r., i na Konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli w 1991 r.
Simon grał regularnie z takimi znakomitymi orkiestrami jak Londyńska Orkiestra Symfoniczna BBC, Orkiestra Filharmoniczna Izraela, Orkiestra Symfoniczna Baltimore, Filharmonia Czeska, Orkiestra der Beethovenhalle Bonn, Orkiestra Symfoniczna Czajkowskiego w Moskwie, Orkiestra Symfoniczna Malmö, Orkiestra Symfoniczna Praskiego Radia, Moskiewscy Soliści, Filharmonia Słowacka, Filharmonia Praska, Praska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna Rumuńskiego Radia i wiele innych. Pracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak J. Bělohlávek, V. Fedoseyev, V. Sinaisky, M. Soustrot, T. Strugala, S. Baudo, D. Robertson, M. Turnovský, G. Delogu, J. Hrůša, T. Netopil, O. Lenárd, L. Pešek, V. Válek, Ch. Olivieri Munroe, L. Svárovský, J. Petrdlík i inni. Jego trasy koncertowe zaprowadziły go do większości europejskich krajów, oraz do USA, Kanady, Maksyku, Australii, Egiptu, Japonii, Chin i na Tajwan. W ostatnich sezonach koncertowych pojawił się na największych scenach w Atenach, Salonikach, we Frankfurcie nad Menem, Monachium, w Kolonii, Saragossie, Pampelunie, Jeruzalem, Udine, Belgradzie, Zagrzebiu, Nancy, Seulu, Bilbao, Bukareszcie i w innych miastach, łącznie z Auditorium Stern/Perelman sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku, grając trzeci koncert fortepianowy Beethovena.
Wykonywał recitale z W. E. Schmidtem, J. Sukiem, V. Hudečekiem, J. Bártą i innymi najwyższej klasy artystami. Nagrywa dla wytwórni Supraphon Records, BMG Ariola, Radioservis i Clarton. W styczniu 1996 r. jego nagraniu koncertów fortepianowych Schulhoffa (z Orkiestrą Symfoniczną Praskiego Radia i V. Válekiem) przyznana została nagroda Cannes Classical Award 95 MIDEM we Francji. W 1994 r. Simon został solistą rezydentem Czeskiego Radia.
Oprócz działalności artystycznej, Jan Simon pracował w Czeskim Radiu od 2001 r. do 2015 r. jako dyrektor Orkiestry Symfonicznej Praskiego Radia. Od stycznia 2016 r. jest dyrektorem zarządzającym czeskiego kolektywu zarządzającego prawami autorskimi i prawami pokrewnymi INTERGRAM.

Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego tworzą studenci kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. W ciągu kilkudziesięciu lat działalności zespół wziął udział w wielu koncertach i uroczystościach, realizując bardzo szeroki repertuar z zakresu literatury chóralnej a cappella. Chór na stałe współpracuje również z Filharmonią Podkarpacką, biorąc udział w koncertach oratoryjnych. Do najważniejszych zrealizowanych dzieł zaliczyć należy m.in.: Requiem W. A. Mozarta, Requiem A. Schnittke, Stabat Mater G. Rossiniego, Pasję wg św. Jana J. S. Bacha, Via crucis F. Liszta, Righoletto G. Veridiego i wiele innych. W 1988 roku, na gruncie Chóru Wydziału Muzyki (ówczesny Instytut Muzyki) powstał Chór Kameralny, który został założony przez prof. Martę Wierzbieniec. Przez wiele lat swojej pracy Chór Kameralny wielokrotnie brał udział w konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Były to m. in.: Ogólnopolski Turniej Chórów "Legnica Cantat" (1991 i 1998), gdzie zespół otrzymał wyróżnienie w kategorii chórów akademickich, Festiwal Chóralny w Myślenicach "Hej kolęda" (1995 r.), podczas którego Chór Kameralny został laureatem I nagrody, a prof. M. Wierzbieniec otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta. Uczestnicząc w konkursach chóralnych o randze międzynarodowej w Szwecji (Oskarshamn), na Słowacji (Bańska Bystrzyca), Chór Kameralny zajął drugą lokatę, a w Czechach (Praga), gdzie wystąpił pod dyrekcją dr Bożeny Stasiowskiej - Chrobak. Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, realizuje wiele przedsięwzięć artystycznych, m.in. współpracuje z Filharmonią Podkarpacką przygotowując zespół do realizacji wielkich form wokalno-instrumentalnych, a także z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej z Bydgoszczy. Chór wielokrotnie brał udział w Festiwalu Muzycznym w Łańcucie wykonując partie chóralne w dziełach operowych. W 2014 roku wykonanie „Nieszporów Ludźmierskich” Jana Kantego Pawluśkiewicza z udziałem Chóru Wydziału Muzyki zostało zarejestrowane i wydane na płycie CD. W 2016r. uczestniczył w nagraniu Missa solemis h-moll austriackiego kompozytora Ignaza Rittera von Seyfrieda za którą Filharmonia Podkarpacka otrzymała nagrodę Złotego Orfeusza, w kategorii Muzyki Sakralnej. Kierownikiem Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego jest dr Bożena Stasiowska-Chrobak.