La serva padrona na Zamku Kazimierzowskim

5 sierpnia 2017 r. godz. 19.30 – opera barokowa „La serva padrona” („Służąca panią”)

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w sklepie muzycznym „MUSICLAND” ul. Serbańska 13, tel. 16 675 01 82 oraz przed spektaklem na Zamku Kazimierzowskim.

Słynne dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego opowiadające zabawną historię majętnego kawalera terroryzowanego przez pokojówkę zaprezentowane zostanie w ramach XVII Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu SALEZJAŃSKIE LATO MUZYCZNE „Wielcy Mistrzowie znani i nieznani”.

Komiczna, dwuaktowa opera z prostym, lapidarnym, aczkolwiek życiowo przekonującym libretto jest żartem na temat starokawalerstwa.

AKT PIERWSZY
Podstarzały doktor Uberto rozmyśla przy śniadaniu nad swym smutnym życiem, musi bowiem znosić humory i kaprysy swojej służącej Serpiny. Wychował ją jak ojciec, a ona tyranizuje go, jak gdyby była panią domu. „Zapomniała” mu przynieść czekoladę i wyszła z domu. Uberto posyła po nią głupawego służącego Vespone. Wkrótce nadchodzi Serpina, bardzo pewna siebie i rezolutna. Uberto, pragnąc uwolnić się od jej tyranii, oświadcza, że zamierza się ożenić, a wówczas Serpina najspokojniej stwierdza, że ona właśnie jest żoną, której Ubertowi potrzeba. Przerażony Uberto ucieka do swego pokoju.

AKT DRUGI
Aby zostać żoną Uberta, Serpina używa podstępu. Przebiera Vespone za „kroackiego oficera”, który ma rzekomo zostać jej mężem. Tym sposobem chce podniecić zazdrość Uberta, a jednocześnie wzbudzić w nim litość dla siebie, przy pożegnaniu bowiem oświadcza Ubertowi ze łzami, że nie znajdzie szczęścia w małżeństwie z grubiańskim oficerem. Wszystkie rachuby sprytnej Serpiny sprawdzają się co do joty. Rozczulony Uberto współczuje jej i wreszcie wyznaje jej miłość. Służąca zostaje panią.

Wykonawcy:
Anna Moniuszko – dyrygent
Małgorzata Trojanowska – sopran (Serpina)
Roman Ciumakin – bas (Uberto)
Bartosz Budny – (Vespone – postać niema)
Zespół Muzyki Dawnej Diletto