Mozart, Haydn i Wiedeńska Orkiestra Kameralna
Wiedeńska Orkiestra Kameralna fot. arch. Filharmonii Podkarpackiej

Mozart, Haydn i Wiedeńska Orkiestra Kameralna

Wiedeńska Orkiestra Kameralna została założona w 1946 roku i w ciągu prawie 70 lat swojego istnienia stała się jedną z wiodących orkiestr kameralnych w świecie muzycznym. Na kształt orkiestry decydujący wpływ miał jej pierwszy główny dyrygent Carlo Zecchi oraz długoletni kierownik Philippe Entremont. Również regularna i intensywma współpraca z występującymi gościnnie dyrygentami jak Yehudi Menuhin oraz Sándor Végh znacząco wpłynęłą na brzmienie orkiestry.

Od 2004 roku orkiestra współpracuje stale z Joji Hattori jako gościnnym dyrygentem.

Pod kierownictwem obecnego dyrygenta, którym jest Stefan Vladar kierujący Orkiestrą od 2008 roku, Wiedeńska Orkiestra Kameralna znacząco umocniła swoją międzynarodową renomę.

Orkiestra ma rozliczne zobowiązania w swoim rodzinnym mieście - Wiedniu, gdzie daje cykliczne koncerty w wiedeńskim Konzerthaus, występuje także podczas licznych koncertów m.in. w Wiener Musikverein oraz Theater an der Wien. Rozbudowane trasy koncertowe przez wszystkie kontynenty potwierdzają międzynarodowe uznanie, jakim cieszy się orkiestra. Znani śpiewacy i śpiewaczki, jak Anna Netrebko, Elina Garanca, Ian Bostridge, Joseph Calleja oraz instrumentaliści, jak Janine Jansen, Viktoria Mullova, Rudolf Buchbinder (to tylko jedni z wielu) cenią sobie współpracę z Wiedeńską Orkiestrą Kameralną.

23 maja 2017r. o godz. 19:00 Wiedeńska Orkiestra Kameralna wystąpi pod dyrekcją Michaela Maciaszczyka - grającego także w pierwszym utworze partie solowe. Koncert odbędzie się w sali balowej Muzeum - Zamku w ramach 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.