Gabriela Montero wśród gwiazd Festiwalu w Łańcucie
Gabriela Montero - fortepian fot.Shelley Mosman

Gabriela Montero wśród gwiazd Festiwalu w Łańcucie

   26 maja 2017 r. o godz. 19:00 w sali Filharmonii Podkarpackiej wystąpi wybitna pianistka i improwizatorka Gabriela MONTERO. Koncert odbędzie się w ramach 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

W programie: F. Schubert - 4 Impromptus op. 90 D. 899 ; R. Schumann - Carnaval op.9 ; G. Montero - Improwizacje

Odkrywcze interpretacje i unikatowe improwizacje Gabrieli Montero spowodowały, że zdobyła ona licznych zwolenników na całym świecie. Anthony Tommasini w The New York Times zauważył, że gra Montero miała w sobie wszystko: rytmiczne uderzenia, subtelne odcienie, stalową moc, uduchowiony liryzm, niesentymentalną ekspresję.”

Świeżo po jej debiucie w BBC Proms z Orkiestrą Symfoniczną z Sao Paulo i Marin Alsop, Gabriela rozpoczęła sezon 2016/2017  występem na MusikFest Bremen z Orchestrą Cadaqués i Jaime Martinem, recitalami na Festiwalu MiTo w Mediolanie i Turynie oraz tygodniem muzyki kameralnej i warsztatami na festiwalu w Trondheim w Norwegii Północnej. Gabriela planuje również europejską trasę w tym sezonie z Orquesta Sinfónica Nacional de Mexico i jej dyrektorem muzycznym Carlosem Miguelem Prieto, która obejmuje występy z nową kompozycją - koncertem fortepianowym oraz koncerty Gabrieli w Festspielhaus w Salzburgu, Musikverein i Alte Oper we Frankfurcie. Kolejny sezon to występy z Koncertem fortepianowym Szostakowicza nr 1 na tournee w Wielkiej Brytanii z Zürcher Kammerorchester i trębaczką Alison Balsom, dwa angaże z Barcelona Symphony Orchestra, w tym prapremiera dzieła katalońskiego kompozytora Jor di Cervelló i koncerty z City of Birmingham Symphony Orchestra i ich nowym dyrektorem muzycznym Mirga Gražinytė-Tyla. Gabriela kontynuuje również swoje występy recitalowe, wykonuje na nich jej lubiane improwizacje, w takich miejscach jak Madryt, Hongkong, Tajpej, Seul, Werona, Heidelberg i Republika Dominikany.

W ostatnich latach, Gabriela była zapraszana do występów z wieloma czołowymi orkiestrami świata, w tym: the Royal Liverpool, z Rotterdamu, Drezna, Oslo, Radia Vienna i Radia holenderskiego, orkiestrami filharmonii; the Gewandhausorchester Leipzig, NDR Sinfonieorchester Hamburg, NDR Radiophilharmonie Hannover, Academy of St Martin in the Fields i Australian Chamber Orchestra; z Pittsburgha, Detroit, Houston, Atlanty, Toronto, Baltimore i Lucerne orkiestrami symfonicznymi; The National Arts Centre Orchestra of Canada, Württembergisches Kammerorchester Heilbronn i the Stuttgart Chamber, Cleveland, Philharmonia, Komische Oper Berlin, Vienna Symphony, Residentie oraz Sydney Symphony orchestras.

Gabriela również często przedstawia swój recital, grając koncerty w tak znakomitych salach konceptowych, jak Avery Fisher Hall, Kennedy Center, Wigmore Hall, Vienna Konzerthaus, Berlin Philharmonie, Frankfurt Alte Oper, Cologne Philharmonie, Leipzig Gewandhaus, Munich Herkulessaal, Sydney Opera House, Amsterdam Concertgebouw, Luxembourg Philharmonie, Lisbon Gulbenkian Museum, Tokyo Orchard Hall, Manchester Bridgewater Hall i na festiwalach w Edynburgu, Salzburgu, Lucernie, Ravinii, Tanglewood, Gstaad, Saint-Denis, Aldeburgh, Cheltenham, Rheingau, Ruhr, Bergen i w Lugano.

Oprócz swoich genialnych interpretacji z podstawowego repertuaru fortepianowego Gabriela jest również ceniona za jej zdolność do improwizacji, komponowania nowych utworów i grania ich w czasie rzeczywistym. Jak twierdzi: „Łączę się z moją publicznością w zupełnie wyjątkowy sposób - a oni łączą się ze mną. Improwizacja to ogromna część tego, kim jestem, jest to najbardziej naturalny i spontaniczny sposób, w jaki mogę wyrazić siebie.” Niezależnie od tego, czy w swoim recitalu, czy też na występie koncertowym, Gabriela nieustannie zaprasza swoich widzów do wyboru utworów, które następnie improwizuje.

Gabriela jest także wielokrotnie nagradzaną, najlepiej sprzedającą swoje nagrania artystką. Jej wczesny album zostały wydany w lecie 2015 przez Orchid Classics, grała w nim Koncert fortepianowy nr 2 Rachmaninowa,
  a jej pierwsza kompozycja Ex Patria spowodowała, że Gabriela otrzymała swoje pierwsze Latynoskie Grammy w kategorii Najlepszy Album Klasyczny (album Mejor de Música Clásica). Wcześniejsze nagrania to m.in. Bach and Beyond, które utrzymywało się na pierwszym miejscu w Billboard Classical Charts przez kilka miesięcy i zagwarantowało jej zdobycie dwóch nagród Echo Klassik Awards:  w 2006 r. Klawiszowiec Roku i w 2007 r. Nagroda dla muzyki klasycznej bez Granic. W 2008 r. również otrzymała nominację do nagrody Grammy® za album muzyki barokowej, a w 2010 r. wydała nagranie Solatino, inspirowane jej wenezuelską ojczyzną i poświęcone twórczości kompozytorów latynoamerykańskich i z jej własnymi improwizacjami utworów latynoskich.

Formalny debiut Gabrieli, jako kompozytora miał miejsce w 2011 r. utworem Ex Patria, był to poemat na fortepian i orkiestrę i jej emocjonalna reakcja na obecne w Wenezueli bezprawie, korupcję i przemoc. Utwór ten miał swoją światową premierę w październiku na tournee z Academy of St. Martin in the Fields, a w 2015 r. został nagrany i wydany na arenie międzynarodowej z Yoa Orchestra of the Americas i dyrygentem Carlosen Miguelem Prieto. W marcu 2016 r. Gabriela miała premierę swojej pierwszej kompozycji na fortepian i orkiestrę zatytułowanej Koncert fortepianowy nr 1, „Latin”, w Lipsku z MDR Sinfonieorchester i dyrygentem Kristjanem Järvi. Kolejne występy z tym utworem odbyły się z Orquesta Sinfonica Nacional de Mexico i w Klavier-Festival Ruhr.

Gabriela jest zdecydowanym zwolennikiem poszanowania praw człowieka, jej głos często sięga poza sferę muzyki klasycznej.  Niedawno została ona mianowana Honorowym Konsulem przy Amnesty International, a także nominowania do nagrody za jej wybitny wkład w dziedzinie praw człowieka przez Fundację Praw Człowieka w uznaniu za jej zaangażowanie w kwestie praw człowieka w Wenezueli i poza jej granicami. W 2013 r. została zaproszona do udziału w Festiwalu Kobiety Świata, który odbył się w londyńskim Southbank Centre oraz przemawiała i występowała dwukrotnie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos-Klosters. Została także wyróżniona na konkursie Rockefeller Award 2012 za jej wkład w sztukę i miała swój występ na inauguracji prezydentury Baracka Obamy w 2008 r.

Urodzona w Wenezueli Gabriela swój pierwszy publiczny występ miała w wieku pięciu lat. W wieku ośmiu lat zadebiutowała koncertem w swoim rodzinnym mieście Caracas, dzięki czemu uzyskała stypendium rządowe na studia prywatne w USA. Swoje studia kontynuowała u Hamish Milne w Royal Academy of Music w Londynie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Obecnie mieszka w Barcelonie wraz z mężem i dwiema córkami.