Półtora Wieku Szkolnictwa Muzycznego w Jarosławiu
Młodzieżowa Orkiestra Kameralna "Fresco Sonare" pod batutą Moniki Bachowskiej Z arch. Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Półtora Wieku Szkolnictwa Muzycznego w Jarosławiu

Koncert inaugurujący obchody 150-lecia Szkolnictwa Muzycznego w Jarosławiu już za nami. W sobotę 27 października w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Kameralna „Fresco Sonare”, pod mistrzowską batutą Moniki Bachowskiej.

W mijającym roku obchodzimy w Jarosławiu rocznicę 150-lecia Szkolnictwa Muzycznego. Z tej okazji Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Towarzystwo Muzyczne oraz Centrum Kultury i Promocji organizują cykl koncertów.

Szczegółowe kalendarium jarosławskiego szkolnictwa muzycznego przedstawił podczas koncertu wicedyrektor ZPSM, Bogusław Pawlak. Z źródeł historycznych wynika, że początki szkolnictwa muzycznego w Jarosławiu sięgają 1868 roku. Wówczas powstała pierwsza prywatna Szkoła Muzyczna.

Sobotni koncert patronatem honorowym objął Waldemar Paluch Burmistrz Miasta Jarosławia, który na ręce dyrektor ZPSM w Jarosławiu Grażyny Seredy, złożył gratulacje oraz podziękowania za kontynuowanie muzycznych tradycji w naszym mieście.

Orkiestra „Fresco Sonare” mistrzowsko wykonała program składający się z 4 części:

I. Edward Grieg – Holberg Suite op.40
Prelude
Sarabande
Gavotte-Musette-Gavotte
Air
Rigaudon

II. Gustav Holst – St. Paul Suite
Jig
Ostinato
Intermezzo
Finale

III. Benjamin Britten – Simple Symphony
Boisterous Bourree
Playful Pizzicato
Sentimental Saraband
Frolicsome Finale

IV. Béla Bartók – Rumanian folk dances (1917)
Joc cu bata
Braul
Pe-loc
Buciumeana
Poarga romanesca
Maruntel

Już 26 listopada serdecznie zapraszamy na kolejny koncert. W ramach obchodów jubileuszu szkolnictwa muzycznego, Mira Opalińska wykona „Wariacje Goldbergowskie” Jana Sebastiana Bacha.

Bernadeta Korczewska