XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku - 31 lipca 2023r.

31 LIPCA 2023 r. (poniedziałek), godz. 19.00

Roksana Kalinowska - organy
Sebastian Kuczyński - organy

Program:
1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i fuga c-moll BWV 546
/wyk. Sebastian Kuczyński/

2. Johann Sebastian Bach - Preludium i fuga c-moll BWV 546
/wyk. Roksana Kalinowska/

3. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) - Sonata F-dur na cztery ręce KV 497: II. Andante
opr. na organy: Wolfgang Andrae

4. Johann Christian Heinrich Rinck (1770-1846) - Divertimento na cztery ręce op. 41 nr 2:
opr. na organy: Wolfgang Andrae
I. Adagio
II. Allegro risoluto/Recitativo
III. Andante grazioso
IV. Larghetto
V. Allegro vivace

Krzysztof Jakowicz - skrzypce

Program:
1. Georg Philipp Telemann  (1681-1767) - Fantazja nr 7 TWV 40:20
części: Dolce, Allegro, Largo, Presto

2. Johann Sebastian Bach - Ciaccona z II Partity d- moll BWV 1004

3. Georg Philipp Telemann – Fantazja Nr 10 TWV
części: Presto, Largo, Allegro


ROKSANA KALINOWSKA
Urodzona w 1994 r. w Szczecinie. Edukację muzyczną rozpoczęła w 2005 r. w klasie fortepianu mgr. Małgorzaty Kieruczenko– Żwirko. Jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie organów dr Małgorzaty Klorek. W 2019 r. uzyskała tytuł magistra sztuki wieńcząc edukację na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz dr. hab. Bartosza Jakubczaka. Jest laureatką III nagrody Ogólnopolskich Przesłuchań CEA, które odbyły się w 2012 r. w Warszawie. Otrzymała również III nagrodę podczas ,,Internationaler Malchower Kirchenpreis’’ w 2013 r.
Występowała jako solistka i kameralistka w ramach muzycznych międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, Danii i Włoszech. W sezonach letnich w latach 2014, 2015, 2019 prezentowała możliwości brzmieniowe wielkich organów bazyliki licheńskiej. Występuje w duecie organowym wraz z Sebastianem Kuczyńskim. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez m.in. Balysa Vaitkusa, Christophe’a Mantoux, Martina Rosta, Tomasza Adama Nowaka. Za ścieżkę zawodową, poza działalnością koncertową, obrała sobie pracę dydaktyczną w szkolnictwie muzycznym, edukując dzieci, młodzież i dorosłych.

SEBASTIAN KUCZYŃSKI
Swoją muzyczną edukację rozpoczął w wieku trzynastu lat w rodzinnym mieście, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach uczęszczając przez 6 lat do klasy organów Ewy Wołczek. Szkołę tę ukończył eksternistycznie w 2019 r. uzyskując tytuł zawodowy muzyk instrumentalista w zakresie gry na organach.
W 2016 r. rozpoczął studia licencjackie na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa Jarosława Wróblewskiego i Wojciecha Bednarskiego), które ukończył z wynikiem bardzo dobrym w roku 2019, uzyskując tytuł licencjata w zakresie gry na organach.
Podczas studiów ukończył także studium pedagogiczne, odbywając praktyki w warszawskich szkołach muzycznych I i II stopnia. Następnie kontynuował edukację na studiach magisterskich macierzystej uczelni na kierunkach: instrumentalistyka – klasa organów Jarosława Wróblewskiego i Wojciecha Bednarskiego, oraz muzyka kościelna – klasa organów Piotra Wilczyńskiego, klasa improwizacji Michała Markuszewskiego i Damiana Skowrońskiego, które ukończył w 2021 r.
W roku akademickim 2018/2019 studiował w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów Wolfganga Zerera, a także w klasie klawesynu i klawikordu Menno van Delfta. W następnym roku ukończył także podyplomowe studia ,,Menedżer muzyki”. Sebastianowi Kuczyńskiemu za wyniki w edukacji, działalność i osiągnięcia artystyczne przyznano liczne nagrody, m.in. Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego, dwukrotnie stypendium Fundacji Art-SOS Alicji Roszkowskiej oraz trzykrotnie stypendium przyznawane przez Komitet Pomocy Dzieciom Polskim w Montrealu.
Laureat licznych konkursów. Zwycięzca VII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie, IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Krasnobrodzie, II Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji oraz IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Instrumentalnej im. Jeana Sibeliusa w Turku (Finlandia). Sebastian Kuczyński podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych sesjach naukowych. Uczestniczył w wielu mistrzowskich kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez wybitnych muzyków i pedagogów, takich jak: Peter Planyavsky, Balys Vaitkus, Hans Fagius, Bernhard Haas, Gerhard Gnann, Ben van Oosten, Menno van Delft, Christophe Mantoux, Wolfgang Seifen, Julian Gembalski czy Józef Serafin. Pomysłodawca, koordynator i kierownik artystyczny studenckiego cyklu recitali organowo-kameralnych ,,Pro Arte et Studio”, a także Międzynarodowego Mokotowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanych przez parafię pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie.
Jako solista i kameralista, w ramach międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej występował w Polsce, Niemczech, Austrii, na Białorusi oraz Litwie. Koncertował m.in. w ramach IX Międzynarodowego Forum Organowego w Warszawie, VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Franciszka Liszta w Żaganiu, czy 45. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Gdańsku. Występuje w duecie organowym wraz z Roksaną Kalinowską. Współpracował z cenionymi zespołami, takimi jak Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Od 2016 r. pracuje na stanowisku organisty Sanktuarium Narodowego, parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

KRZYSZTOF JAKOWICZ
Wybitny polski skrzypek, wysoko ceniony przez Witolda Lutosławskiego, który powierzał artyście polskie prawykonania swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch II, Partita w wersji z orkiestrą, Subito). Krzysztof Jakowicz wykonywał je również pod batutą kompozytora w ważnych centrach muzycznych świata.
Ukończył studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich mistrzów, jak Tadeusz Wroński, Josef Gingold, Eugenia Umińska, János Starker, Henryk Szeryng.
Laureat III nagrody i nagrody specjalnej Henryka Szerynga podczas Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Brał udział w wielu cieszących się światową renomą festiwalach: Warszawska Jesień, Berliner Festspiele, Muzyka w Starym Krakowie, festiwale w Edynburgu, Londynie, Szlezwiku-Holsztynie, Bregencji i in. Koncertował ze słynnymi orkiestrami, m.in. z English Chamber Orchestra, Israel Philharmonic, Wiener Symphoniker, Orquesta Nacional de España, WDR Sinfonieorchester Köln, BBC Scottish Symphony, Orchestre National de France, Polską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus.
W ciągu wielu lat swojej kariery współpracował z wybitnymi artystami różnych generacji, takimi jak Riccardo Chailly, Jerzy Semkow, Pinchas Steinberg, Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Marek Pijarowski, Agnieszka Duczmal, Bronisław Gimpel, Władysław Szpilman, Krystyna Borucińska, Jakub Jakowicz, Marcin Zdunik, Tsuyoshi Tsutsumi, Robert Morawski, Waldemar Malicki, Daniel Olbrychski i wielu innych.
Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym nagrodą Orfeusz (1986) za wykonanie Łańcucha II Lutosławskiego podczas Warszawskiej Jesieni, Diapason d’Or za utrwalenie fonograficzne tego utworu i Fryderyk (1996) za nagranie Partity Lutosławskiego. Otrzymał również nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania dzieł muzyki współczesnej, a ponadto wiele odznaczeń państwowych. W 2015 roku uhonorowano go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Był przez kilkadziesiąt lat profesorem obecnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, także gościnnym profesorem Soai University w Osace.
W dyskografii artysty, obejmującej kilkadziesiąt płyt, znajdziemy rejestracje Sonat i Partit Bacha, 4 koncertów Mozarta, koncertu Brahmsa, III Koncertu Bacewicz, Czterech pór roku Vivaldiego i in., a także nagranie, na którym prezentowane jest brzmienie 15 instrumentów wykonanych przez polskich lutników.
Krzysztof Jakowicz zapraszany jest do jury prestiżowych konkursów skrzypcowych, m.in. im. N. Paganiniego w Genui, im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, im. T. Wrońskiego w Warszawie, im. O. Krysy we Lwowie.
Artysta gra na instrumencie włoskim, podarowanym mu przez jego mistrza prof. Tadeusza Wrońskiego.