„Moniuszko nasz współczesny” i premiera opery „La serva padrona”

        "Moniuszko nasz współczesny" - pod takim tytułem w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w czwartek 30 września 2021 roku o godz.16.30 odbędzie się niecodzienne spotkanie poświęcone życiu i twórczości kompozytora zwanego ojcem naszej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Wstęp wolny.

           Na spotkanie zaprasza Rzeszowski Teatr Muzyczny „Olimpia” wraz z Estradą Rzeszowską i Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Wezmą w nim udział: prapraprawnuczka kompozytora Elżbieta Janowska-Moniuszko; pochodzący z Rzeszowa prof. dr hab. Ryszard Cieśla, Dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, od 2020 roku Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki w Warszawie; Redaktor Tadeusz Deszkiewicz, siostrzeniec znakomitego dyrygenta pochodzącego z Rzeszowa Stanisława Wisłockiego, Prezes Zarządu Radia dla Ciebie, w latach 2013-2017 Prezes powołanego przez Marię Fołtyn Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki w Warszawie, Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy; prof. dr hab. Marta Wierzbieniec, Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie; Andrzej Szypuła, Dyrektor Rzeszowskiego Teatru Muzycznego „Olimpia”, który poprowadzi spotkanie.

        Podczas tego niecodziennego spotkania zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki odbędzie się promocja albumu „Maria Fołtyn – życie z Moniuszką” Adama Czopka i Juliusza Multarzyńskiego, można będzie także obejrzeć wystawę pt. „Teatr muzyczny w Rzeszowie”, wręczone będą nagrody muzyczne.

           W tym samym dniu w czwartek 30 września 2021 r. o godz.18.00 w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbędzie się premiera opery komicznej G.B. Pergolesiego pt. „La serva padrona” czyli „Służąca panią” w wykonaniu artystów „Olimpii” w reżyserii prof. dr hab. inż. Feliksa Widery z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Bilety w cenie 30 zł dostępne na: Estrada Rzeszowska – Bilety Online – Ekobilet.pl, w Estradzie Rzeszowskiej ul. Jagiellońskiej 24 w każdą środę oraz w Filharmonii na godzinę przed spektaklem.