Koncert Sylwestrowo - Noworoczny w Filharmonii Podkarpackiej
Massimiliano Caldi - dyrygent fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Koncert Sylwestrowo - Noworoczny w Filharmonii Podkarpackiej

 "ZAPROSZENIE DO TAŃCA"
31 grudnia 2017, NIEDZIELA, GODZ. 18:00


ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
MASSIMILIANO CALDI - dyrygent
KATARZYNA HOŁYSZ - sopran
Regina Gowarzewska - słowo

W programie:
St. Moniuszko – Uwertura do opery „Hrabina”
E. Kalman - Czardasz Sylvii z operetki „Księżniczka czardasza”
C. M. von Weber – Zaproszenie do tańca
F. Lehar – Moje usta całują tak gorąco z operetki „Giuditta”
W. Kilar – Polonez z filmu "Pan Tadeusz" i  Walc z filmu  "Trędowata"
A. Ponchielli  - Taniec godzin  z opery  "La Gioconda"
P. Czajkowski – Uwertura  miniaturowa z baletu „Dziadek do orzechów”
A. Dvorák -  III część z Symfonii G – dur op. 88
F. Loewe - Dancing all the night z musicalu  "My fair Lady"
G. Gershwin – Summertime
L. Bernstein – I feel pretty z musicalu „West side story”

Massimiliano Caldi
www.massimilianocaldi.com

Massimiliano Caldi (Mediolan, 1967 r.), posiada duże międzynarodowe doświadczenie w dziedzinie muzyki symfonicznej, opery, operetki i baletu oraz zainteresowania w dziedzinie muzyki współczesnej i powrocie do dziewiętnastowiecznej opery. Wyróżnia się doskonałym przygotowaniem zawodowym oraz przejrzystym i linearnym stylem dyrygowania.
Caldi, który był laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie „G.Fitelberg” (1999 r.), jest Głównym Dyrygentem Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz występującym gościnnie Pierwszym Dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Artysta był Głównym Dyrygentem i Konsultantem Artystycznym Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki (w latach 2014-2017), Dyrektorem Artystycznym Śląskiej Orkiestry Kameralnej (w Katowicach, w latach 2006-2010) i Głównym Dyrygentem Orkiestry Kameralnej „Milano Classica” (w latach 1998-2009).

W ciągu ostatnich dziesięciu lat odbył tournee po Izraelu, Omanie, Stanach Zjednoczonych, Chile, Brazylii, Niemczech i Turcji.

W ostatnim czasie w zakresie opery Caldi dyrygował Il Barbiere di Siviglia Rossiniego (styczeń-luty 2017) i Nabucco Verdiego (maj 2017) w Teatrze Wielkim w Poznaniu, La Rondine Pucciniego w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas XXI edycji Festiwalu Wielkanocnego Ludwiga van Beethovena (kwiecień 2017), Notte per me luminosa Marco Betty w Teatro Municipale w Piacenzy (kwiecień 2017) i prologiem z Mefistofelesa Boito (czerwiec 2017) z Chórem Filharmonii „A. Rubinstein” i orkiestrą w Łodzi. Do jego najbliższych jego zobowiązań należą powrót do Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie będzie reżyserował Rapsodia Satanica Mascagni (październik 2017) w ciągu Światowego Tygodnia Języka Włoskiego.
Ostatnio w Rzeszowie Caldi brał udział w pierwszym światowym nagraniu Koncertów fortepianowych Raula Koczalskiego nr 1 i nr 2 wraz z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego oraz pianistką Joanną Ławrynowicz pod etykietą „Acte Préalable”.
W Polsce artysta został zaproszony na Międzynarodowe Festiwale takie jak Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie, „Mozartiana” w Oliwie i Festiwal Muzyczny Łańcut, gdzie stanął na czele orkiestr takich, jak na przykład Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Akademii Beethovena, Nospr i Filharmonii Krakowskiej, Szczecińskiej, Łódzkiej, Białostockiej, Poznańskiej i innych.

W dziedzinie muzyki symfonicznej zadebiutował w Berlinie z orkiestrą Konzerthaus Kammerorchester z Berlina (listopad 2016) oraz w Sali Rachmaninowa Konserwatorium Moskiewskiego z Sinfoniettą Cracovią (listopad 2016). oraz z Orkiestrą Symfoniczną Stambułu (luty 2017). Brał on udział w Międzynarodowym Festiwalu w Łańcucie dyrygując Symfonią Beethovena w maju 2017 r., dyrygował też Carmina Burana Orffa (czerwiec 2017) w Filharmonii w Gdańsku. Do jego najbliższych włoskich zobowiązań należą powrót na podium Orkiestry Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi i na podium Orkiestry I Pomeriggi Musicali. Powróci on również do Turcji - Stambulskiej Orkiestry Symfonicznej w Stambule (luty 2018) oraz do Sankt Petersburga - Orkiestry tamtejszej Filharmonii (kwiecień 2018).

Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński

p r z e d s t a w i a

KATARZYNA HOŁYSZ

s o p r a n

Katarzyna HOŁYSZ jest absolwentką (2003 r.) poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Krystyny Pakulskiej. Studia uwieńczyła autorskim przedsięwzięciem w postaci przetłumaczenia libretta i występu w partii Madame w polskiej prapremierze opery Francisa Poulenca Głos człowieczy.

Początkowo Katarzyna Hołysz występowała w repertuarze mezzo-sopranowym, prezentując się na polskich i niemieckich scenach operowych m.in. jako Eboli, Adalgiza, Oktawian, Kompozytor, Fenena, Idamante, Sophie Dorothea (Kronprinz Friedrich-Matthus).

W miarę dojrzewania głosu i rozwijania możliwości wokalnych artystka zaczęła sięgać po partie sopranowe, które obecnie stanowią trzon jej repertuaru, a przez krytyków uznana została za jeden z bardzo niewielu w naszym kraju autentycznych sopranów dramatycznych. Z wielkim powodzeniem wystąpiła dotąd w takich rolach sopranowych jak Lady Makbet (Makbet-Verdi), Leonora/Fidelio (Fidelio-Beethoven), Salome (Salome-R.Strauss), Tosca (Tosca-Puccini), Desdemona (Otello-Verdi), Wenus (Tannhäuser-Wagner), Kundry (Parsifal-Wagner), Ariadna (Ariadna na Naxos-R.Strauss) w przedstawieniu transmitowanym przez TV Mezzo, Hrabina (Wesele Figara-Mozart), Agata (Wolny Strzelec-Weber), Halka (Halka-Moniuszko), Neala (Paria-Moniuszko), Benigna (Czarna Maska-Penderecki).

Katarzyna Hołysz prowadzi też aktywną działalność koncertową w Polsce i za granicą (Niemcy, Austria, Litwa, Czechy). Walory głosowe artystki umożliwiaja jej wykonywanie bardzo szerokiego repertuaru, od Mozarta po Wagnera, Richarda Straussa i kompozytorów współczesnych, a także klasykę operetki.

Otrzymała m.in. Medal Młodej Sztuki oficyny wydawniczej Głos Wielkopolski (2009), Złotą Maskę Miasta Łodzi za najlepszą kreację wokalną sezonu (2010), Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszej śpiewaczki sezonu 2011/2012.

Ma w dorobku kilkanaście płyt CD z różnorodnym repertuarem, wśród nich jedyne dotąd nagranie opery Paria Stanisława Moniuszki (partia Neali). Na wydanie oczekuje nagranie DVD z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie Czarnej Maski Krzysztofa Pendereckiego (partia Benigny)

Artystka reprezentowana jest przez Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński www.nedzynski.com.            

 

RZECZPOSPOLITA (7 września 2010):

„To największy nasz talent wokalny ostatnich lat”

 

OPERA REVIEW (luty 2011):

„Katarzyna Hołysz (jako Leonora/Fidelio) brzmiała ekscytująco z kombinacją bogactwa dolnego rejestru i promiennej pewności najwyższych dźwięków”

 

TRÓJMIASTO.PL (26 maja 2014):

„Zdecydowanie należy do najlepszych sopranów w Polsce”