Pod batutą Davida Runtza
David Runtz - dyrygent fot. z arch. Filharmonii Podkarpackiej

Pod batutą Davida Runtza

AB 23 lutego 2018, PIĄTEK, GODZ. 19:00
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
DAVID RUNTZ - dyrygent
SZYMON NAŚCISZEWSKI - skrzypce

W programie:
S. Moniuszko – Mazur z I aktu opery„Halka”
P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
P. Czajkowski – V Symfonia e – moll op. 64

Po zamaszystym Mazurze z opery „Halka” Moniuszki zabrzmi muzyka Czajkowskiego - jednego z największy rosyjskich kompozytorów, który zasłynął głównie jako twórca baletów, oper i symfonii. „Niewykonalne monstrum”- taka opinia przylgnęła początkowo do jego Koncertu skrzypcowego (1875). Dziś utwór ten należy do „żelaznego repertuaru” koncertujących skrzypków, a publiczność zachwyca się potoczystą melodyjnością utworu, rosyjską ludową nutą i tanecznymi rytmicznymi. Kilkanaście lat później, będąc u szczytu sławy Czajkowski skomponował V Symfonię (1888). Był to czas zwątpienia kompozytora we własne siły twórcze o czym świadczy fragment listu pisanego w tym czasie: „Sława – jakież przeciwieństwa zawiera to słowo. Raz pragnę jej, dążę do niej, to znowu nienawidzę jej. Jakiś tragizm tkwi w tym dążeniu do sławy i w tej odrazie do niej. Jak motyl wpadam w ogień i opalam sobie skrzydła...”

DAWID RUNTZ
Od grudnia 2017 roku piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. W 2016 roku ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Maestro Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Swój warsztat dyrygencki wzbogacał pod kierunkiem Maestro Jormy Panuli i Jacka Kaspszyka podczas mistrzowskich kursów dyrygenckich. Wyjątkowym artystycznym osiągnięciem było ukończenie "Riccardo Muti Italian Opera Academy” w Rawennie, prowadzonej przez wybitnego, światowej sławy dyrygenta Maestro Riccardo Mutiego.
W 2016 roku zdobył II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. W 2013 roku został laureatem II nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz nagrody specjalnej. W 2014 roku reprezentował Polskę podczas I Międzynarodowego Forum Dyrygenckiego w Zielonej Górze.
Oprócz osiągnięć dyrygenckich Dawid Runtz odnosił sukcesy kompozytorskie. Zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytów „Euritmia” we Włoszech.
W roku 2015 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, a także stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W latach 2008-2015 uzyskał stypendium Starosty Powiatu Wejherowskiego. Za osiągnięcia naukowe był wielokrotnym stypendystą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto otrzymał dwukrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017).
Od sezonu artystycznego 2014/2015 współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie w charakterze dyrygenta-asystenta przy produkcjach dzieł operowych.
W 2017 roku będąc stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego był asystentem Maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej. W 2017 roku Dawid Runtz ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Maestro Daniele Gatti z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W lipcu zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo, na zaproszenie dyrektora artystycznego festiwalu, wybitnego rosyjskiego dyrygenta Maestro Valery’a Giergiev’a. W marcu wystąpi na 22. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej. Artysta otrzymał zaproszenie na festiwal Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, gdzie w sierpniu 2018 roku będzie zdobywał szlify pod okiem światowej klasy dyrygentów oraz orkiestry Boston Symphony Orchestra.
Dawid Runtz jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.