Andrejs Osokins - Dedication

Andrejs Osokins jest jednym z najbardziej cenionych pianistów łotewskich.

Obecnie mieszka w Londynie. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów fortepianowych: w Leeds, Artura Rubinsteina, Long - Thibaud i Królowej Elżbiety.

Urodzony w 1984 roku naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 5 lat. Po ukończeniu studiów na Łotewskiej Akademii Muzycznej i zdobyciu stypendium federacji Yamaha, przeniósł się do Londynu i tam podjął naukę na Trinity College of Music. W 2008 roku podjął studia na Royal Academy of Music.

Zdobywa nagrodę Lilian Davies i Piano Recital Prize Christiana Carpentera a w czerwcu 2011 uzyskał tytuł Master of Arts in Performance.

Na płycie zostały utrwalone nagrania twórców epoki romantyzmu : Roberta Schumanna i Franza Liszta.

Krążek otwiera Romans Fis - dur Schumanna, napisany zimą roku 1839 a dedykowany rok później edycji lipskiej oficyny Breikopfa i Hartla  hrabiemu Heinrichowi II Reus - Kostritz.

Fantazję C - dur op. 17 Schumann zaczął pisać w roku 1836, kiedy to wskutek intryg Friedricha Wiecka był przekonany, że związek z Klarą nie będzie miał żadnej przyszłości. Wydaną Fantazję C- dur (1839 r.) zadedykował jednak nie Klarze tylko Franciszkowi Lisztowi.

Jako adresat Schumannowskiej dedykacji, Franciszek Liszt czuł się bardzo usatysfakcjonowany. Węgierski pianista cenił bardzo tę kompozycję i chętnie ją wykonywał. Wyrażając słowa głębokiego uznania wielokrotnie powtarzał : „Dzieło bardzo szlachetne, godne Beethovena"

W  zamian Liszt zadedykował Schumannowi Sonatę h - moll S. 178.

Kompozycja ta powstała na przestrzeni lat 1849 - 1853, w latach szczytowej dojrzałości kompozytora.

Zupełnie inne oblicze węgierskiego kompozytora ujawniają dwie fortepianowe miniatury, których pierwowzorami były pieśni wokalne o niezwykle lirycznym wyrazie. Jedna z nich to Nokturn z trzyczęściowego cyklu  Liebestramume z roku 1850 (S. 541), będący fortepianową transkrypcją pieśni " Oh Lieb, so lang du lieben kannst" do słów mało znanego poety Ferdinanda Freiligratha.

Liebeslied S. 566 jest transkrypcją pieśni Widmung Roberta Schumanna.

Niniejsza płyta prezentuje utwory, które łączy specyficzna oś dedykacji i wzajemnych powiązań, ukształtowanych przez zaprzyjaźnionych genialnych muzyków romantyzmu.

Warto prześledzić te muzyczne związki w niezwykle świadomej interpretacji Andrejsa Osokinsa

Spis utworów :

Robert  Schumann

Romans Fis - dur op. 28 No. 2 Einfach

Fantazja C - dur op. 17 :

I Durchaus phantastisch und leidenschaftlich vorzutragen

II Masig. Durchaus energisch

III Langsam getragen. Durweg leise zu halten

Franz Liszt

Liebestraume S.541/3. Oh Lieb, so lang du lieben kannst

Sonata h - moll S.178

Franz Liszt/Robert Schumann

Liebeslied S. 566. Widmung op.25 nr. 1

Andrejs Osokins - fortepian

DUX,DUX 0984, DUX 2016

Rezyser nagrania : Małgorzata Polańska, Marcin Domżał

Płytę poleca Państwa uwadze Anna Stopińska - Paja