ÓLAFUR ARNALDS - RE:MEMBER

          Islandzki kompozytor, muzyk, producent i laureat BAFTA (za muzykę do serialu Broadchurch)
Ólafur Arnalds prezentuje nowy, czwarty solowy album studyjny „re:member”, który ukazuje się pod szyldem Mercury KX.

          Podczas nagrywania tego długo oczekiwanego albumu Ólafur wykorzystał swoje przełomowe oprogramowanie Stratus, które zmienia tradycyjne pianino w całkowicie nowy, wyjątkowy instrument. Obecnie muzyk prezentuje swój nowy materiał na wielkiej światowej trasie koncertowej. Stratus Pianos to dwa samodzielnie grające półautonomiczne pianina, kontrolowane przez centralne pianino, na którym gra Olafur. Stanowią one centralny element jego nowych utworów. Ten unikalny system jest owocem dwuletniej współpracy kompozytora z inżynierem dźwięku Halldórem Eldjárnem. Algorytmy generowane przez Stratus były również wykorzystane do stworzenia nowatorskich okładek albumów. Ólafur wykorzystuje te metody, by tchnąć nowe życie w swoje kompozycje i proces twórczy. Gdy uderza w klawiaturę, Stratus generuje dwa inne dźwięki, tworząc nieoczekiwane harmonie i zaskakujące sekwencje melodyczne.
          O swoich nowych kompozycjach Ólafur mówi: “Ten album jest moim wyjściem ze skorupy. Przedstawiam na nim wszystkie surowe i niefiltrowane inspiracje, jakie czerpię z różnych gatunków muzycznych. Jest to eksploracja procesu twórczego i jego manipulacja, aby wydostać się z kręgu oczekiwań i nawyków”.
Oprócz Stratus Pianos na nowych nagraniach Ólafura usłyszymy również kwartet smyczkowy, syntezatory, elektronikę, żywą perkusję i orkiestrę smyczkową nagraną w londyńskim Air Studios.
          W utworze „unfold” wita słuchacza dźwięk płynącego potoku oraz wokal brytyjskiego autora piosenek i producenta, SOHNa. Rzucając słuchacza w przewrotny świat pełen nieoczekiwanych nastrojów i emocji Olafur eksploruje obce muzyczne pejzaże w każdej warstwie „re:member”. Od pierwszej nuty album zabiera słuchacza w piękną muzyczną podróż, nieustannie ewoluującą i ożywiającą. Płyta kończy się utworem „nyepi” - słowem oznaczającym obchodzony w Nowy Rok balijski "Dzień Ciszy", w którym wszyscy odcinają się od świata zewnętrznego. Jednakże nie Ólafur – artysta zaprasza słuchacza, by stał się częścią jego procesu twórczego. Nawet na koncertach publiczność staje się częścią spektaklu, ponieważ Ólafur używa loopera, by uchwycić śpiewających ludzi i płynnie wplata ich w swoje kompozycje.

Spis utworów:

1 re:member
2 unfold (ft. SOHN)
3 saman
4 Brot
5 Inconsist
6 they sink
7 Ypsilon
8 Partial
9 Momentary
10 Undir
11 ekki hugsa
12 nyepi

KONCERTY W POLSCE:
9 października 2018 – NFM Wrocław
21 lutego 2019 – TORWAR Warszawa