KONCERTY W ŚWIĄTYNIACH - lipiec 2022

Termin: lipiec 2022
Miejsce: kościoły krośnieńskiej starówki, Krosno, województwo podkarpackie
Wstęp: wolny
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp wolny

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w cyklu koncertów w kościołach krośnieńskiej starówki. „Koncerty w Świątyniach” odbywają się w sezonie letnim i dla publiczności są niepowtarzalną okazją do wysłuchania solistów i solistek, recitali organowych oraz wielu innych instrumentów w gościnnych i zabytkowych murach kościołów.

W tym roku muzyka kameralna – instrumentalna i wokalna – zabrzmi w Kościele Farnym, oo. Franciszkanów oraz oo. Kapucynów. „Koncerty w Świątyniach” otwieramy recitalem organowym pochodzącego z Finlandii – Markku Hietahajru. Kolejny – Koncert Maryjny – wokalno-instrumentalny odbędzie się w Kościele oo. Franciszkanów. Ostatni i zamykający cykl to koncert kameralny studentów Akademii Muzycznej. Zapraszamy do udziału w trzech spotkaniach z muzyką kameralną, z wybitnymi artystami i w niezwykle gościnnych wnętrzach kościołów krośnieńskiej starówki – zapraszają organizatorzy.

Recital organowy
Markku Hietaharju (Turku, Helsinki / Finlandia)

Termin: 2 lipca 2022, godz. 16.00
Miejsce: Bazylika Kolegiacka Fara

Markku Hietaharju ukończył wirtuozowskie studia organowe w Akademii Muzycznej J. Sibeliusa w Helsinkach. Jest laureatem szeregu międzynarodowych konkursów organowych. Zrealizował liczne nagrania, występując zarówno jako członek zespołów kameralnych, jak i solista. W 2017 wykonał, w ciągu 21 recitali, komplet dzieł organowych Johanna Sebastiana Bacha.

Markku Hietaharju jest organistą Katedry w Turku oraz dyrektorem tamtejszego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Udziela się także na płaszczyźnie organmistrzostwa, biorąc udział zarówno w projektach renowacji, restauracji instrumentów dawnych, jak i budowy nowych organów. Jest wykładowcą gry organowej w Akademii Muzycznej Jana Sibeliusa w Helsinkach.

Program

Max Reger (1873-1916)
Toccata e-moll op. 65 nr 11
Fuga E-dur op. 65 nr 12

Olivier Messiaen (1908-1992)
Apparition de l'église éternelle

Aulis Sallinen (*1935)
Chaconne op. 23 (1970)
Adagio op. 102 nr 1 (2013)

César Franck (1822-1890)
Chorał a-moll

Koncert Maryjny
Agnieszka Kuk - sopran dramatyczny spinto
Dariusz Bąkowski-Kois - organy

Termin: 9 lipca 2022, godz. 18.15
Miejsce: Kościół oo. Franciszkanów

Agnieszka Kuk jest solistką Opery Krakowskiej, gdzie kreuje role tytułowej „Turandot” w operze Giacomo Pucciniego, księżniczki Elisabeth w Tannhäuserze Ryszarda Wagnera, Ulany w Manru Ignacego Jana Paderewskiego, Madonny w Joannie D’Arc na stosie Artura Honeggera, Cio-Cio-San w Madama Butterfly, Desdemony w Otello Giuseppe Verdiego, Florii Tosci w Tosce Giacomo Pucciniego oraz Diany w operetce Orfeusz w Piekle Jacquesa Offenbacha. Sopranistka jest związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie występuje jako tytułowa Turandot w dziele Giacomo Pucciniego, Halka w operze Stanisława Moniuszki oraz Senta w operze Ryszarda Wagnera Der Fliegende Holländer. Sopranistka prowadzi aktywne życie koncertowe i estradowe, znakomicie odnajduje się zarówno w rolach wielkich operowych heroin, jak i w poezji śpiewanej, piosence aktorskiej, musicalu czy operetce. Agnieszka Kuk prowadzi indywidualną działalność pedagogiczną w zakresie edukacji wokalnej.

Dariusz Bąkowski-Kois ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studia podyplomowe kontynuował w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie Privatuniversität Wien), a także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte.

Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Koncertował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Włoszech, w Rosji, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii. W latach 2001-2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując w ramach licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato, czy basso continuo. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi, Tariverdiewa w Hamburgu oraz licznych konkursów ogólnopolskich.

W kadencji władz Akademii Muzycznej w Krakowie 2012-2016 pełnił funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, 2016-2020 był Kierownikiem Katedry Organów swej macierzystej Uczelni. Jest opiekunem artystycznym krośnieńskich Koncertów w Świątyniach.

Program

Charles-Marie Widor (1844-1937)
I Symfonia organowa c-moll op. 13 nr 1
V. Marche Pontificale

Giulio Caccini (1551-1618)
Ave Maria

Antonio de Cabezón (1510-1566)
Dic nobis, Maria

Francesco Durante (1684-1755)
Preghiera

Marcel Dupré (1886-1971)
Petits préludes sur des thèmes grégoriens op. 45
II. Virgo Dei genitrix

Giuseppe Verdi (1813-1901)
Opera Otello; Ave Maria Desdemony

Ferenc Liszt (1811-1886)
Nun danket alle Gott

Richard Wagner (1813-1883)
Opera Tannhäuser; Elisabeth Gebet - Allmächt'ge Jungfrau / Ave Maria

Marcel Dupré
Petits préludes sur des thèmes grégoriens op. 45
V. Alma Redemptoris Mater

Henri Seroka (*1949)
Ave Maria

César Franck (1822-1890) /w 200. rocznicę urodzin/
Offertoire H-dur FWV 24/30
Motet Ave Maria FWV 62
Sortie D-dur FWV 24/27

Koncert kameralny studentów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
Jakub Kornakiewicz - obój
Bartłomiej Maziarz - organy

Termin: 23 lipca 2022, godz. 16.00
Miejsce: Kościół oo. Kapucynów

Jakub Kornakiewicz jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Obecnie kontynuuje edukację w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie oboju barokowego. Jest czynnym uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich w klasach znanych i cenionych oboistów. Jest również instrumentalistą Kolegium Muzyki Ewangelickiej. Koncertował podczas Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wieliczce, Festiwalu Juxta Crucem, Tarnogórskich Wieczorach Muzyki Organowej i Kameralnej oraz Ekumenicznym Festiwalu Muzyki i Sztuki Chrześcijańskiej w Nowym Sączu, którego od roku 2021 jest dyrektorem artystycznym. Jest pomysłodawcą i realizatorem cyklu koncertów Muzyka Dawna w Kościele Ewangelickim w Nowym Sączu oraz współpomysłodawcą projektu Musica in Abatia w Szczyrzycu. Pełni funkcję prezesa w Stowarzyszeniu La Pazza Squarda oraz zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Szersze Horyzonty.

Bartłomiej Maziarz jest studentem roku dyplomowego studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie organów. W 2018 ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. A. Malawskiego w Przemyślu. W okresie 2016-2018 był organistą Konkatedry Stanisława BM w Lubaczowie.

W 2021 został laureatem I nagrody VIII Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. prof. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Regularnie występuje jako solista w ramach ważnych festiwali organowych, m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia w Krakowie. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili światowej sławy organiści, jak Olivier Penin, Martin Bambauer, Monica Melcova, Matteo Imbruno.

Program

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
William Babell (1690-1723) /w 300. rocznicę śmierci/
César Franck (1822-1890) /w 200. rocznicę urodzin/