Rozpoczęła się III Rzeszowska Jesień Muzyczna
Orkiestra kameralna Extra Sounds Ensemble w Kościele oo. Dominikanów w Rzeszowie, na pierwszym planie solistki Maria Sławek i Alicja Śmietana fot. z telefonu

Rozpoczęła się III Rzeszowska Jesień Muzyczna

          Wspaniałym koncertem w Kościele oo. Dominikanów zainaugurowana została 5 października Rzeszowska Jesień Muzyczna organizowana po raz trzeci przez Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów we współpracy z Wydziałem Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i rzeszowskimi Dominikanami.
Przed Rzeszowską publicznością wystąpiła orkiestra kameralna Extra Sounds Ensemble w składzie:
I skrzypce: Alicja Śmietana, Anna Korczyńska, Marta Bielawska, II skrzypce: Maria Sławek, Leszek Dzierżęga, Anna Hyla-Praschil, altówki: Karolina Stasiowska, Mateusz Doniec, wiolonczele: Beata Urbanek-Kalinowska, Krzysztof Sadłowski, kontrabas: Duszan Korczakowski. Partie solowe wykonywały Alicja Śmietana i Maria Sławek.
Wykonawców i program przybliżył publiczności pan Grzegorz Mania – pomysłodawca Festiwalu oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów.
          Podczas tego wieczoru zabrzmiały kolejno: Concerto grosso D-dur op.6 nr 4 Arcangelo Corelliego, Wariacje b-moll Karola Szymanowskiego w aranżacji na orkiestrę kameralną: Alicji Śmietany, która także opracowała na orkiestrą kameralną trzy pieśni Stanisława Moniuszki : „Pieśń wieczorna”, „Dumka” i „Dwie Zorze”.
Później usłyszeliśmy Kwartet smyczkowy d-moll Franciszka Schuberta w opracowaniu na orkiestrę kameralną przez Gustawa Mahlera, a na zakończenie zabrzmiał Koncert podwójny d-moll Jana Sebastiana Bacha.
          Zespół smyczkowy Extra Sounds Ensemble tworzą znakomici młodzi muzycy kameraliści, którzy doskonale za sobą współpracują i przepięknie wykonali wszystkie wymienione przed chwilą utwory. Solistki: Alicja Śmietana i Maria Sławek są wybitnymi solistkami i kameralistkami z dużym dorobkiem artystycznym. Nic dziwnego, że zapraszane są do współpracy przez wybitnych, światowej sławy muzyków.
          Wszystkie utwory wykonane podczas koncertu w Kościele oo. Dominikanów w Rzeszowie były gorąco oklaskiwane przez publiczność, a owacja na zakończenie trwała bardzo długo i doczekaliśmy się bisu.
To był wspaniały wieczór.
          Dzisiaj o 16:00 rozpocznie się drugi koncert w ramach III Rzeszowskiej Jesieni Muzycznej. W sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego wystąpi znakomita, występująca z wielkim powodzeniem w najsłynniejszych salach teatrów operowych na świecie mezzosopranistka Hanna Hipp, której towarzyszył będzie doświadczony pianista-kameralista Grzegorz Mania. Program koncertu zapowiada się bardzo interesująco.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Zofia Stopińska