Smyczki na Wojciechu - Rafał Tomkiewicz i Patrycja Domagalska

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza mieszkańców Krosna do udziału w czwartej edycji Smyczków na Wojciechu. Spotkanie z muzyką kameralną, tradycyjnie już wzbogaconą o instrumentarium inne niż smyczkowe, w zabytkowym, drewnianym kościele św. Wojciecha zaspokoi gusta tych, którzy są z nami od początku i tych, którzy po raz pierwszy wezmą udział w tym i w kolejnych wydarzeniach w ramach cyklu.

31 sierpnia 2018, godzina 19.00

Rafał Tomkiewicz /Polska/ - kontratenor
Patrycja Domagalska /Polska/ - klawesyn

Patrycja Domagalska-Kałuża
Klawesynistka i kameralistka. Laureatka konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o stypendium „Młoda Polska” 2016 oraz programu Instytutu Muzyki i Tańca „Artysta-Rezydent” 2017. Współzałożycielka zespołów muzyki dawnej: Filatura di Musica i Ensemble Barocum. Jest absolwentką Królewskiego Konserwatorium w Hadze (klasa klawesynu i kameralistyki Fabio Bonizzoniego i Patricka Ayrtona) oraz Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoje umiejętności doskonaliła, będąc stypendystką Académie Musicale de Villecroze i Formation Professionelle de Royaumont we Francji oraz międzynarodowych kursów mistrzowskich w Norwegii, Niemczech, Austrii i Polsce, ucząc się u wybitnych klawesynistów: Ketila Haugsanda, Roberta Hilla, Blandine Rannou, Huguette Dreyfus, Jespera Christensena, Lilianny Stawarz. Jako pierwsza i dotąd jedyna polska klawesynistka została zaproszona do tournée z European Union Baroque Orchestra 2010. Realizując basso continuo, występowała na festiwalach w Polsce oraz Francji, Anglii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Malcie, Portugalii, Irlandii, Słowacji i Holandii u boku takich artystów jak: Christina Pluhar, Lars Ulrik Mortensen, Ton Koopman, Fabio Bonizzoni, Ryo Terakado, Pavlo Beznosiuk, Peter van Heygen, Wim Becu, Alessandro Moccia czy Andreas Spering. Szczególnie ceni sobie kameralistykę i taniec barokowy, współpracując z baletami dworskimi Nederlands Muziek Dans en Theater Ensemble, Cracovia Danza, Sotto le Stelle oraz tworząc autorskie widowiska taneczno-muzyczne i cykle edukacyjne. Gra na kopii klawesynu francuskiego Pascal/Taskin 1769 z pracowni Matthiasa Kramera. Instrument dysponuje 3 transpozycjami 392/415/440 Hz.

Rafał Tomkiewicz
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie śpiewu dr hab. Artura Stefanowicza. Laureat I nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz oraz wyróżnienia w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium”. Wystapił w roli tytułowej w operze „Il Giasone” F. Cavalliego oraz w roli Nino w operze „Il Trespolo tutore” A. Stradelli na deskach Teatru Collegium Nobilium. Rafał Tomkiewicz jest członkiem Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie rozwija się pod okiem takich artystów jak: Olga Pasiecznik, Matthias Rexroth, Hedwig Fassbender, Eytan Pessen. W sezonie 2018/19 wystąpi m.in. w Große Koblenzer Musiknacht, wykonując solową partię w Chichester Psalms L. Bernsteina, podczas Festiwalu Oper Barokowych Dramma per musica z solowym recitalem, w Teatrze Wielkim w Poznaniu w „Juliuszu Cezarze” G.F. Händla w roli Ptolemeusza pod batutą Paula Esswooda, w Operze w Biel/Bienna (Szwajcaria) w roli tytułowej w operze „Radames” P. Eötvösa.

WSTĘP WOLNY

LOKALIZACJA : KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA, UL. KORCZYŃSKA 18A (WJAZD OD ULICY ŚW. WOJCIECHA), KROSNO