Jeszcze raz o Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle
na pierwszym planie od lewej: Anna Wąsik - lauretka Grand Prix, Janusz Szewczyk - dyrektor JDK i prof. Andrzej Godek - członek jury fot. Katarzyna Pacwa

Jeszcze raz o Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle

Zofia Stopińska : W Jasielskim Domu Kultury rozmawiam z panem Januszem Szewczykiem – dyrektorem tej prężnie działającej placówki, a tematem naszej rozmowy będzie, kończący się właśnie  XII Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz.

Janusz Szewczyk : Trochę jesteśmy zaskoczeni, że to już dwunasta edycja i każdego roku następuje pozytywna metamorfoza tego konkursu. Mamy w tym roku 162. uczestników z całej Polski. Ta rekordowa ilość uczestników i zasięg, świadczą o tym, że konkurs ciągle się rozwija  i chętnie w nim biorą udział młodzi instrumentaliści. Bardzo nas to cieszy.

Z. S. : Konkurs organizowany jest przez Jasielski Dom Kultury i znajdującą się w pobliżu Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jaśle. Dlatego możecie mieć do dyspozycji odpowiednią ilość fortepianów, łatwo jest zorganizować próby akustyczne i przesłuchania konkursowe.

J. Sz. Do przesłuchań mamy zarówno w Szkole Muzycznej, jak i w JDK, dobre fortepiany Yamaha spełniające wszelkie wymogi. Także sam Dom Kultury po rozbudowie jest pięknym, ciekawym i funkcjonalnym obiektem. Zaskakuje wszystkich, którzy do nas przyjeżdżają pierwszy raz. Młodzi muzycy mają wszelkie warunki do tego, żeby się przygotować do występu. Ich grę oceniają znakomici profesorowie : prof. Elżbieta Gajewska – flet – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Andrzej Godek – klarnet – Akademia Muzyczna w Krakowie, prof. Igor Cecocho – trąbka – Akademia Muzyczna we Wrocławiu, prof. Wiesław Kwaśny – skrzypce – Akademia Muzyczna w Krakowie, prof. Andrzej Bauer – wiolonczela – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, oraz dr hab. Paweł Zawadzki – fortepian – Akademia Muzyczna we Wrocławiu.

Z. S. : Pomysłodawczynią tego konkursu, była przed laty wybitna polska śpiewaczka Stefania Woytowicz. W pierwszych latach konkurs obejmował swym zasięgiem nasze województwo i województwa sąsiadujące. Wówczas była jedna komisja oceniająca wszystkich wykonawców. Jak konkurs przekształcił się w ogólnopolski i z roku na rok zwiększała się ilość uczestników, zaistniała konieczność zorganizowania przesłuchań konkursowych w grupach.

J. Sz. : Od kilku lat, przesłuchania odbywają się równolegle w trzech grupach: w Szkole Muzycznej występują pianiści, oraz grający na instrumentach smyczkowych i szarpanych, natomiast w Jasielskim Domu Kultury występują akordeoniści i grający na instrumentach dętych. W tym roku po raz pierwszy mieliśmy harfę. Różnimy się od innych konkursów, gdyż u nas każdy uczestnik zobowiązany jest przygotować przynajmniej jeden utwór polskiego kompozytora, a podczas koncertu laureatów występują wszyscy, którzy otrzymali I nagrody w poszczególnych grupach i kategoriach wiekowych, a w tym czasie jurorzy wybierają laureata nagrody Grand Prix Festiwalu. To także decyduje o atrakcyjności tego konkursu.

Z. S. : Żeby zorganizować tak duży konkurs, potrzebne są odpowiednie środki finansowe.

J. Sz. : Możemy organizować ten konkurs dzięki tak zwanej dotacji podmiotowej z Urzędu Miasta Jasła. Nasze władze są świadome, że jest to nie tylko reklama dla miasta, ale także honor i obowiązek. Zachęcamy młodych ludzi do muzykowania dzięki znacznemu wsparciu Urzędu Miasta Jasła, wypracowanym przez nas środkom i wpływom z akredytacji. To nam powinno wystarczyć, aby organizować dalej ten konkurs na odpowiednim poziomie, aby wszyscy, którzy biorą w nim udział czuli się u nas dobrze i mieli – tak jak do tej pory - świadomość, że werdykt jurorów jest sprawiedliwy i warto na ten konkurs przyjechać.  Chylę czoło przed jurorami, którzy oceniają, bo robią to bardzo rzetelnie. Ich ocena odzwierciedla poziom każdego uczestnika podczas prezentacji konkursowych.

Z. S. : Kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów w Jaśle już za rok.

J. Sz. : Konkurs odbywa się w cyklu rocznym i zapraszam młodych instrumentalistów, oraz sympatyków konkursu już za rok, a także następnych latach.

 Z Januszem Szewczykiem - dyrektorem Jasielskiego Domu Kultury rozmawiała Zofia Stopińska  24 marca 2017 roku.