Dopisali artyści i publiczność
prof. Marta Wierzbieniec - dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej

Dopisali artyści i publiczność

         Melomani jeszcze długo wspominać będą 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, który zakończył się 4 czerwca koncertem z udziałem podbijającego serca publiczności na całym świecie Artura Rucińskiego. Kilkanaście dni później w Filharmonii Podkarpackiej odbył się koncert zamykający sezon artystyczny 2022/2023. Solistką była znakomita pianistka Beata Bilińska, a Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej dyrygował Paweł Przytocki.
Rozpoczyna się czas urlopów i pora na podsumowanie wydarzeń organizowanych w kończącym się sezonie przez Filharmonię Podkarpacką. Moim gościem jest prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Miniony sezon i trwający przez cały maj 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie był bardzo udany.
         - Chcę podkreślić, że był to pierwszy sezon po okresie pandemii zorganizowany tak, jakbyśmy sobie wszyscy życzyli. W tym sezonie odbyło się więcej niż w poprzednich koncertów, więcej artystów wystąpiło w sali koncertowej i kameralnej oraz większa była liczba publiczności. Wcześniej nie było to możliwe z powodu ograniczeń związanych z pandemią Covid-19.
Bardzo się cieszę, że dopisali artyści i publiczność. Serdecznie za to dziękuję.
Staraliśmy się, aby program był różnorodny, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie – ulubionego wykonawcę czy gatunek muzyki.
Nie był to tani sezon, ale dzięki dotacjom otrzymanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz dzięki mecenasom Filharmonii i Muzycznego Festiwalu w Łańcucie udało się wszystko zrealizować zgodnie z wcześniejszymi planami.
Koncerty symfoniczne, koncerty kameralne, koncerty, które zorganizowaliśmy pod nazwą „Koncerty familijne”, a także występy w ramach projektu „Przestrzeń otwarta dla muzyki” i w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, tworzą imponującą całość - było ich w sumie ponad sto, a słuchało nas prawie 100 tys. odbiorców.

Filharmonia Podkarpacka stara się również przybliżać muzykę klasyczną dzieciom i młodzieży.
         - Bardzo ważnym torem działalności Filharmonii jest edukacja muzyczna, realizowana w szkołach i przedszkolach województwa podkarpackiego. Od października do maja codziennie rano wyjeżdża bus z grupą muzyków oraz prelegentką i w szkołach całego naszego województwa realizowane są audycje umuzykalniające.
Muszę powiedzieć, że zapotrzebowanie na tego typu działalność Filharmonii jest ogromne. Więcej tych audycji nie możemy zrealizować. Trzeba by było kupić drugi bus, stworzyć drugą grupę artystów i pozyskać na to środki. Uważam, że warto, bo jest to bardzo potrzebne.

Tegoroczna edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie realizowana była trochę inaczej.
         - Po raz pierwszy od kilku lat mogło odbyć się tak dużo koncertów, bo odbyło się aż 13 festiwalowych wieczorów. Zostały zaproszone duże zespoły wykonawców, gościliśmy laureatkę I nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Polską Operę Królewską, a Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej wystąpiła m.in. pod dyrekcją Noama Zura i Davida Giméneza, występ Tanity Tikaram, reprezentującej gatunek zaliczany do klasyki muzyki rozrywkowej, był także gorąco przez publiczność przyjęty.

Sezon artystyczny 2022/2023 został także oficjalnie zamknięty znakomitym koncertem z utworami Artura Malawskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Maurice Ravela.
          - 16 czerwca oficjalnie zakończyliśmy sezon artystyczny, ale w rozumieniu regularnych koncertów symfonicznych, które zazwyczaj odbywają się w piątkowe wieczory, natomiast Filharmonia nie zaprzestała swojej działalności, bo już 24 czerwca odbędzie się niezwykły wieczór złożony z trzech koncertów, zatytułowany „Noc z Filharmonią”.O 17.00 rozpocznie się koncert w wykonaniu skrzypka i dyrygenta Piotra Pławnera oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Program wypełnią utwory Henryka Wieniawskiego w jazzowej odsłonie.
O 19.30 zaplanowany został koncert Konstantego Andrzeja Kulki (którego przedstawiać nie trzeba) z towarzyszeniem Capelli Gedanensis. Konstanty Andrzej Kulka wystąpi także z córką Gabą Kulką, która reprezentuje nurt poezji śpiewanej i muzyki refleksyjnej. O 22.00 „Swing & Love” – projekt Pawła Steczka, odpowiadający nocy świętojańskiej, kiedy szukamy kwiatu paproci. To koncert na początek lata i wakacji.

W pierwszej dekadzie lipca także czeka Was dużo pracy.
          - Od 2 do 9 lipca w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie, a Filharmonia Podkarpacka jest współorganizatorem.
W konkursie weźmie udział ponad 100 uczestników, którzy przybędą z dziesięciu krajów, a oceniać ich będzie międzynarodowe jury (dwa składy), w dwóch kategoriach: pianiści i zespoły kameralne.
Koncert laureatów odbędzie się 9 lipca (niedziela), natomiast wcześniej – w piątek i sobotę zaplanowane są koncerty finałowe pianistów z towarzyszeniem orkiestry.

Przed Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej wielkie wyzwanie – przygotowanie co najmniej kilku koncertów fortepianowych.
          - Dokładnie osiem. Zwykle w całym sezonie wykonywane są trzy albo cztery koncerty fortepianowe. Mamy osiem koncertów do przygotowania, które będą wykonywane przez uczestników konkursu w etapie finałowym. Każdy z uczestników zgłaszając swój udział w konkursie, podaje repertuar w każdym z etapów. Spośród jedenastu koncertów fortepianowych, przygotowanych przez organizatorów, wybrano aż osiem i wszystkie musimy mieć w repertuarze. Są to oczywiście koncerty kompozytorów polskich, bowiem podczas tego konkursu wykonywana jest wyłącznie muzyka polska.
Z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej już rozpoczęło pracę dwóch wybitnych dyrygentów - Łukasz Borowicz i Paweł Przytocki. Trudno przewidzieć, które z tych koncertów znajdą się w finale, ale próby trwają już od miesiąca.

Po zakończeniu konkursu będzie już chyba czas na odpoczynek.
          - Orkiestra może myśleć o odpoczynku, ale pracownicy Filharmonii jeszcze nie, bo to wydarzenie trzeba będzie jeszcze podsumować, rozliczyć.
Jeszcze w lipcu Filharmonia jest partnerem „Carpatia Festival”, który będzie się odbywał w Filharmonii. Mamy także w lipcu jeden koncert w ramach projektu „Przestrzeń otwarta dla muzyki”, a już 5 i 6 sierpnia zaplanowane są kolejne dwa koncerty w ramach tego projektu. Nie będzie potrzebny cały skład orkiestry i muzycy będą pracować wymiennie.
Dużo się będzie działo podczas tegorocznego lata.

Nowy sezon rozpoczynacie już we wrześniu.
          - Pierwszy koncert po okresie urlopowym odbędzie się w Filharmonii 9 września, a kolejny już 14 września.
Cały sezon 2023/2024 jest już zaplanowany, a rozpoczniemy go koncertem symfonicznym 22 września. Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi nasz pierwszy dyrygent David Giménez.
Kolejny koncert odbędzie się 29 września i w piątkowe wieczory spotykać się będziemy aż do końca czerwca – ostatni koncert zaplanowaliśmy na 28 czerwca przyszłego roku.
Już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszamy do Filharmonii Podkarpackiej.

Zofia Stopińska

Filharmonia Podkarpacka 3 800                                   Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, fot. ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej