„Smyczki na Wojciechu” - „Powroty”

Prawdziwą przyjemnością jest wrócić do gościnnych wnętrz zabytkowego, drewnianego Kościoła św. Wojciecha. Nie bez powodu też tegoroczna edycja cyklu „Smyczki na Wojciechu” nosi podtytuł „Powroty”. Wracają kameralne koncerty, artyści, którzy gościli już w Krośnie - właśnie na Wojciechu, choć niekoniecznie z tym samym repertuarem i w tych samych składach - i wraca też nasza droga publiczność. Od czerwca do sierpnia 2023 - przy dźwiękach smyczków wzbogaconych innym instrumentarium i wokalem - odbędą się cztery koncerty, na które gorąco zapraszamy.

25 sierpnia 2023, godz. 19.00, Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha Męczennika, ul. Korczyńska 18A

Wstęp wolny

Carpatia Quintet
Robert Naściszewski (1 skrzypce)
Orest Telwach (2 skrzypce)
Piotr Gajda (altówka)
Anna Naściszewska (wiolonczela)
Wojciech Gąbka (kontrabas)
Rafał Tomkiewicz (kontratenor)

Carpatia Quintet jest zespołem gorąco przyjmowanym przez publiczność, który w swoim repertuarze posiada muzyczne arcydzieła różnych epok, kwintet wykonuje utwory z okresów muzycznych od renesansu do współczesności. Repertuar zespołu oparty jest głównie na muzyce kameralnej skomponowanej na smyczkowy kwintet, jednakże zespół również bardzo często dokonuje własnych transkrypcji innych form instrumentalnych. Chcąc poszerzyć repertuar oraz atrakcyjność koncertów, Carpatia Quintet bardzo często zaprasza również do udziału znakomitych solistów wokalistów. Carpatia Quintet jest artystyczną jakością, której wartość wyznaczają muzycy skupieni wokół poszukiwania piękna i doskonałości w sztuce.
Muzycy zespołu Carpatia Quintet są na co dzień solistami Filharmonii Podkarpackiej, jednakże oprócz muzyki orkiestrowej łączy ich zamiłowanie do szeroko rozumianej kameralistyki.

25.08 Carpatia Quintet fot. arch. zespołu 800Carpatia Quintet - od lewej: Wojciech Gąbka, Piotr Gajda, Robert Naściszewski, Orest Telwach, Anna Naściszewska, fot. arch. zespołu

Robert Naściszewski - absolwent klasy skrzypiec Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie jest koncertmistrzem Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Koncertuje również jako solista, dyrygent. Jest także I skrzypkiem w zespole Arso Ensemble. Jest wieloletnim nauczycielem w klasie skrzypiec w PSM nr 1 w Rzeszowie, jego uczniowie są członkami i liderami wielu zespołów orkiestrowych. Wcześniej, przez wiele lat, zawodowo związany z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie.

Orest Telwach - absolwent klasy skrzypiec Akademii Muzycznej we Lwowie, obecnie jest zastępcą koncertmistrza Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Koncertuje również jako solista. Jest II skrzypkiem w zespole Arso Ensemble. Jest także wieloletnim nauczycielem w klasie skrzypiec w PSM nr 1 w Rzeszowie, jego uczniowie są członkami i liderami wielu zespołów orkiestrowych. Wcześniej przez wiele lat związany z Filharmonią Kameralną we Lwowie

Piotr Gajda - absolwent klasy altówki Akademii Muzycznej w Warszawie, obecnie jest prowadzącym grupę altówek w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Jest także altowiolistą w zespole Arso Ensemble. Przez wiele lat był członkiem zespołów Sinfonia Varsovia i Concerto Avenna w Warszawie.

Anna Naściszewska - absolwentka klasy wiolonczeli Akademii Muzycznej we Wrocławiu, obecnie jest koncertmistrzynią Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Jest również wiolonczelistką zespołu Arso Ensemble. Prowadzi klasę wiolonczeli w PSM w Łańcucie. Wcześniej, przez wiele lat, zawodowo związana z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie.

Wojciech Gąbka - absolwent klasy kontrabasu Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie jest prowadzącym grupę kontrabasów w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Prowadzi również orkiestrę w PSM Pro Musica w Krośnie oraz klasę kontrabasu w PSM w Sanoku. Wcześniej, przez wiele lat, zawodowo związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Katowicach i Orkiestrą kameralną AUKSO w Tychach.

Tegoroczny koncert w cyklu „Smyczki na Wojciechu” zaowocował współpracą Carpatia Quintet z wybitnym solistą młodego pokolenia - kontratenorem Rafałem Tomkiewiczem. Dla muzyków jest to jednocześnie powrót do miejsca, które znają z wcześniejszych edycji „Smyczków”, podczas których mieliśmy przyjemność ich gościć.

Rafał Tomkiewicz ukończył w 2018 roku klasę śpiewu prof. Artura Stefanowicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2017/19 był członkiem Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie, kształcąc się pod kierunkiem m.in. Matthiasa Rexrotha, Hedwig Fassbender, Eytana Pessena.
Artysta występuje na takich scenach jak Theater an der Wien/Kammeroper w Wiedniu (G.F. Hänedel „Giustino” - Anastasio, A. Vivaldi „Bajazet” - Tamerlano, R. Cavalli „Il Giasone” - Giasone, „Saul” - Witch of Ender, Teatro Comunale w Bolzano (Włochy), w Operze w Biel/Bienne (Szwajcaria) - P. Eötvös „Radames” - Radames, Teatrze Wielkim w Poznaniu G.F. Händel „Giulio Cesare” - Tolomeo, „Jephta” - Hamor, Meiningen Staatstheater „Amadigi di Gaula” - Amadigi, Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie G.F. Händel „Rodelinda” - Unulfo, na festiwalach Styriarte w Graz, Dramma per Musica w Warszawie, Alessandro Stradella w Vitebro ( Włochy), jak również w salach koncertowych Wiednia (Musikverein - Goldener Saal), Genewy, Lozanny, Bydgoszczy czy Warszawy.
Rafał Tomkiewicz występował z takimi dyrygentami jak m.in. G. Petrou, Jan Willem de Vried, A. Cremonesi P. Esswood, Ch. Moulds, B. Bayl, L. Stawarz, R. Diaz-Cajamarca, M. Chryssicos, A.de Carlo czy K. Garstka.
Artysta jest zapraszany przez takie orkiestry jak Freiburger Barockorchester, Ensemble Zefiro, Mare Nostrum, Royal Baroque Ensemble, Bach Consort Wien, Capela Regia Polona i wiele innych.
W 2019 ukazało się pierwsze światowe nagranie DVD opery A. Stradella „Il Trespolo tutore”, gdzie partię Nino wykonywał Rafał Tomkiewicz pod dyrekcją A. de Carlo dla firmy DUX, a w październiku 2020 miało premierę nagranie CD z tą operą dla firmy Arcane.
W sezonie 2022/23 artysta zadebiutuje w Filharmonii Narodowej w Warszawie w oratorium „Izrael w Egipcie” G.F. Händla, The National Concert Hall w Dublinie w „Carminie Burana” C. Orffa, na Festiwalach Händlowskich w Halle oraz Karlsruhe „La Resurrezione”, „Lotario”. Po raz kolejny zagości w Getyndze na Händel-Festspiele, tym razem w oratorium „Semele” Händla.

Rafał Tomkiewicz kontratenor2                                                         Rafał Tomkiewicz - kontratenor, fot z arch artysty

 

Program:
Antonio Vivaldi, Sinfonia C-dur RV 116
Antonio Vivaldi, Stabat Mater RV 621 - solo Rafał Tomkiewicz
Antonin Dvorak, „Serenada na smyczki” op. 22
Wolfgang Amadeusz Mozart, Serenada G-dur „Eine kleine Nachtmusik” KV525