Sanok "Zimową Stolicą Pianistyki"
Janusz Ostrowski - pianista, pedagog, dyrektor i mistrz XVII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic… fot. Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury

Sanok "Zimową Stolicą Pianistyki"

       Od 5 do 11 lutego Sanok jest Zimową Stolicą Pianistyki za sprawą odbywającego się tam XVII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Jest to jeden z największych projektów edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat, organizowany przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury, którą kierują Prezes Zarządu – prof. Jarosław Drzewiecki oraz V-ce Prezes Zarządu prof. ośw. Janusz Ostrowski.
       O przebiegu tegorocznej edycji rozmawiam z panem Januszem Ostrowskim, pianistą, pedagogiem, dyrektorem i mistrzem Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku.

        Proszę powiedzieć, jak zaplanowana została tegoroczna edycja Forum.
        - 5 lutego o 19.30 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku inaugurujemy XI Mistrzowską Szkołę Pedagogiki Fortepianowej. Rozpocznie ten koncert występ Piotra Tymury i Bartosza Wątroby, laureatów Grand Prix z poprzednich lat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Młody Wirtuoz”, a później wystąpi „KSIĄŻEK PIANO DUO” w składzie Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek, które zdobyło Złoty Parnas podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w 2010 roku oraz I nagrodę w kategorii zespołów kameralnych w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.
        Tego dnia rozpoczynają się także zajęcia Mistrzowskiej Szkoły Pedagogiki Fortepianowej kilkoma wykładami: panowie Zenobiusz Kajda i Krzysztof Szczepaniak mówić będą o wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczących awansu zawodowego nauczycieli szkół muzycznych, zaś Ludmiła Zakopetz z Lwowskiej Szkoły Talentów wygłosi wykład zatytułowany „Inwencje 2-głosowe Bacha abecadło każdego pianisty”.
O 15.00 rozpoczyna się już XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młody Wirtuoz” w Sanoku.
        W niedzielę (6 lutego) rozpoczynają się już zajęcia Forum: mistrzowie poprowadzą w Sanockim Domu Kultury pierwsze otwarte lekcje pokazowe. O 15.00 w Państwowej Szkole Muzycznej odbędzie się koncert laureatów konkursu „Młody Witruoz”. Zaplanowaliśmy także wykłady, a o 19.30 w Sanockim Domu Kultury rozpocznie się koncert inaugurujący XVII Forum, a wystąpi Eva Gevorgyan, pianistka reprezentująca Armenię i Rosję, laureatka nagrody publiczności na XVIII Międzynarodowym Konkursie pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

        Ilu uczestników zgłosiło udział w tegorocznym Forum i skorzysta z bardzo bogatej oferty dla młodych pianistów?
        - Zawsze przyjeżdża do Sanoka około 500 osób, ale w tym roku będzie ich około 320. Ta ilość jest spowodowana panującą pandemią i wymogami z nią związanymi. Wszyscy muszą być w pełni zaszczepieni, posiadać aktualne certyfikaty zdrowotne (przeszły infekcję lub mają aktualny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa). To pewnie także wpłynęło na ilość uczestników.

        Czy wszyscy mistrzowie także będą mogli przyjechać?
        - Prawie wszyscy, bo otrzymaliśmy wiadomość od prof. Andrzeja Tatarskiego, że nie przyjedzie z powodu choroby. Szybko zorganizowaliśmy zastępstwo i wszystkie zajęcia, które miał zaplanowane Andrzej Tatarski, poprowadzi Artur Jaroń.

        Ciekawa jestem, jak wszystkie wymogi związane z obowiązującymi obostrzeniami będą przestrzegane podczas konkursu „Młody Wirtuoz”.
         - Ponieważ uczestników zgłosiło się bardzo dużo, przewidzieliśmy także możliwość udziału online i skorzystało z tej możliwości chyba około 70 % uczestników, a pozostali przyjadą i wystąpią na żywo.

        Wracając jeszcze do koncertów, wszyscy, którzy nie mogą na nie przyjść, będą mogli w nich uczestniczyć online.
        - Tak, będą transmisje. Oprócz występu zespołu „Studio ACCANTUS”, który zaplanowany jest w środę (9 lutego), pozostałe koncert będą transmitowane. W poniedziałek o 19.30 rozpocznie się transmisja koncertu Duet Still Life z João Silva (Portugal – skrzypce vocal) i Marghertita Abita (Italy – vocal).
        Następne koncerty odbędą się pod hasłem „Muzyczne rodowody”. Zaprosiliśmy wielkiego rosyjskiego pianistę Maestro Mikhaiła Voskresienskiego, który do nas zawsze przyjeżdżał. Organizujemy mu w piątek (10 lutego) Benefis z okazji 85-lecia.
        Wychowanką prof. Mikhaiła Voskresienskiego jest Natalia Trull, która wystąpi we wtorek (8 lutego) w koncercie „Tatiana Shebanova in memoriam”, razem ze swoim uczniem Elisey’em Mysinem, który jako cudowne dziecko pojawił się w 2018 roku w rosyjskim programie telewizyjnym, by zagrać delikatny i ekspresyjny Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina. Miał wówczas zaledwie 7 lat. Nagrania z mini-recitalu na żywo wywołały niemałą burzę w Internecie. Wielu widzów zwracało uwagę nie tylko na znakomity warsztat młodego pianisty, ale także na ekspresję i dojrzałość jego gry.
        Młode cudowne dziecko często koncertuje i studiuje obecnie w Konserwatorium Moskiewskim pod kierunkiem nauczycielki fortepianu i solistki Natalii Trull. Wychowanką Natalii Trull jest również Eva Gevorgyan.
Na tegorocznym Forum mamy cztery pokolenia pianistów: Maestro Mikhaił Voskresienski, Natalia Trull, Eva Gevorgyan i Elisey Mysin.

        Bardzo atrakcyjne koncerty odbywać się będą w Sali Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku. Zaplanowane zostały w godzinach przedpołudniowych i wstęp na nie jest bezpłatny.
        - Te darmowe koncerty są bardzo atrakcyjne i dla przykładu powiem, że zaprosiliśmy wspaniałą śpiewaczkę Urszule Kryger, która będzie prowadzić seminaria i wykłady poświęcone kameralistyce wokalnej, a towarzyszyć jej będzie pianista Artur Jaroń. W piątek (11 lutego) o 16.00 Urszulę Kryger – mezzosopran i Artur Jaroń – fortepian wystąpią z koncertem, na który warto się wybrać.
        Jednym z mistrzów, który dołączył do grona mistrzów w tym roku, jest Dominik Wania, znakomity pianista, jazzman i improwizator, który poprowadzi zajęcia z improwizacji jazzowej i w czwartek (10 lutego) o 16.00 wystąpi również z koncertem, do którego zaprosi wybranych uczestników.
        Odbędzie się także 9 lutego koncert „Muzyka 5-kultur”, dzień wcześniej wystąpią laureaci „Złotych Parnasów”, a w poniedziałek proponujemy koncert duetu Irina Aleksiychuk i Yuri Kot z Ukrainy.
Począwszy od niedzieli o godzinie 10.00 rozpoczynać się będą koncerty w wykonaniu uczestników Forum, a na widowni zasiądą seniorzy i codziennie przyjeżdżać będzie 100 osób. Natomiast na balkonie zasiadać będą przedszkolaki (codziennie jedna grupa przedszkolna). Ogromnie się cieszę na te koncerty.

        Międzynarodowe Forum Pianistyczne ‘ Bieszczady bez granic…” zatacza szerokie kręgi i koncerty odbywają się nie tylko w Sanoku. Dwa zespoły i soliści koncertują w różnych miastach na Podkarpaciu.
         - Organizacja tych koncertów nie była prosta, ponieważ nie było pewności, czy będą się mogły odbyć. Do ostatniej chwili czekaliśmy na decyzje, ale z satysfakcją możemy powiedzieć, że mamy dwie orkiestry: Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Jana Lewtaka i Bogdana Olędzkiego oraz Lwowską Orkiestrę Kameralną „Akademia” pod dyrekcją Igora Pylatyuka i koncertmistrza Artura Mykitki, solistami są uczestnicy Forum.
        Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej wystąpi już 9 lutego w Mielcu, 10 lutego w Sanoku, 11 lutego w Lubaczowie, 12 lutego w Jarosławiu i 13 lutego w Warszawie.
Lwowska Orkiestra Kameralna „Akademia” startuje 8 lutego w Stalowej Woli, 9 lutego w Janowie Lubelskim, 10 lutego w Strzyżowie, 11. lutego koncertuje u nas w Sanoku i 12 lutego w Kielcach.
        Oprócz tego mamy jeszcze dwa koncerty w Muzeum Podkarpackim w Krośnie na fortepianie Pleyel z 1862 roku. Tam w piątek (11 lutego) o 12.00 rozpocznie się koncert w wykonaniu uczestników, a o 16.30 wystąpi z recitalem Lidia Grychtołówna.

        Wspomniał Pan przed chwilą o koncertach uczestników „Złotych Parnasów” z lat ubiegłych. W tym roku także mistrzowie będą również przyglądać się pracy i kreatywności uczestników, aby przyznać także „Złote Parnasy”.
        - Obserwuję dalszą drogę artystyczną laureatów „Złotych Parnasów” i z dumą chcę podkreślić, że wracają do nas nie tylko, aby koncertować. Jekaterina Sarajewa, która otrzymała „Złoty Parnas” w 2009 roku, występowała podczas kilku poprzednich edycji, a dzisiaj wraca jako mistrz Jekaterina Drzewiecka.
        Eva Kosorinova za Słowacji – „Złoty Parnas” w 2008 roku, wraca jako Eva Varhanikova i cały czas działa prężnie w Bańskiej Bystrzycy współpracując z Forum.
        Natomiast Pavel Dombrovsky, który dwa lata temu inaugurował Forum w Sanoku, otrzymał „Złotego Parnasa” w 2014 roku i był też laureatem I nagrody w kategorii pianistów w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.
         W 2010 roku „Złoty Parnas” otrzymał Krzysztof Książek, który w ubiegłym roku zwyciężył razem z żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek - „KSIĄŻEK PIANO DUO” w kategorii zespołów Kameralnych w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, a w tym roku inaugurują koncerty w Sanoku.

         „Złote Parnasy” wręczone zostaną w tym roku 11 lutego podczas Gali Finałowej.
          - Tak, myślę, że wyróżnione osoby zaznaczą swoją obecność w świecie kultury, zostaną laureatami znaczących konkursów pianistycznych i może kiedyś wrócą do nas jako mistrzowie Forum.

         Czy są jeszcze bilety na koncerty, które odbywają się w Sanoku?
         - Wiem, że pozostało ich niewiele i tylko na niektóre koncerty, ale proszę się kontaktować z nami i pytać. Może będą jakieś zwroty i będą Państwo mogli uczestniczyć w wybranym koncecie.
Zachęcam także do słuchania i oglądania transmisji online.

Z prof. ośw. Januszem Ostrowskim, dyrektorem i mistrzem XVII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic… rozmawiała Zofia Stopińska 4 lutego 2022 roku.