63. Sezon Koncertowy w Filharmonii Podkarpackiej
prof. Marta Wierzbieniec - Dyrektor Naczelny Filharmonii Podkarpackiej fot z arch. Filharmonii Podkarpackiej

63. Sezon Koncertowy w Filharmonii Podkarpackiej

Zofia Stopińska: Wspólnie z panią prof. Martą Wierzbieniec Dyrektorem Naczelnym Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie chcemy Państwu przybliżyć program i artystów, którzy wystąpią z „naszymi” filharmonikami w bieżącym roku kalendarzowym i zaprosić na koncerty. Jutrzejszym koncertem Filharmonia Podkarpacka oficjalnie rozpoczyna sezon koncertowy, chociaż koncerty odbywały się również we wrześniu.
Marta Wierzbieniec: Tradycyjnie w piątki odbywają się w Filharmonii koncerty symfoniczne i właśnie jutro (6 października) o godzinie 19.00 rozpocznie się pierwszy koncert symfoniczny z cyklu koncertów abonamentowych. Można na te koncerty kupować abonamenty, najpierw na pierwszą część sezonu, która trwa do końca stycznia, a druga część zaczyna się na początku lutego i przebiegać będzie do połowy czerwca – bo tak zaplanowaliśmy zakończenie sezonu.
Nasza Orkiestra już bardzo intensywnie koncertowała przez cały wrzesień. To były bardzo różnorodne koncerty, bo odbył się koncert symfoniczny z udziałem laureatów konkursów muzycznych, a koncert ten poprowadził Wojciech Rodek. Były dwa spektakle z serii zatytułowanej przez nas BOOM w Filharmonii – to z języka angielskiego cztery litery: b, o, o, m, które rozpoczynają wyrazy: balet, opera, operetka, musical w Filharmonii i z tego cyklu odbyły się dwa przedsięwzięcia – najpierw była to opera „Don Pasquale”, a później operetka „Hrabina Marica” w wykonaniu artystów krakowskich. Natomiast „Don Pasquale” to nasza produkcja – Filharmonii Podkarpackiej z udziałem artystów ze Lwowa i z Czech. Bardzo nas to cieszy, że mamy możliwość pokazania Państwu tak szerokiej prezentacji programowej, bo mieliśmy też koncert kameralny bardzo interesujący, który odbył się już w październiku. W ten sposób uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki, ale przede wszystkim zaakcentowaliśmy przypadającą w tym roku 60-tą rocznicę śmierci Artura Malawskiego – patrona Filharmonii Podkarpackiej. Z tej okazji Filharmonia była współorganizatorem Sesji, którą organizowało Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne. Chcę podkreślić wielkie zasługi Pana Andrzeja Szypuły i podziękować mu, natomiast po południu odbył się koncert, w programie którego znalazły się wyłącznie kompozycje kameralne Artura Malawskiego. Bardzo szkoda, że są to kompozycje tak mało znane. Zostały zaprezentowane utwory na skrzypce i fortepian, Trio fortepianowe oraz kilka pieśni. Jestem zachwycona zarówno programem tego koncertu, jak i samym wykonaniem.

Z. S.: Podobno została nagrana płyta z tymi utworami.

M. W.: To prawda, płyta niebawem się ukaże i już teraz gorąco ją polecam. My także przygotowujemy prezentacje utworów symfonicznych Malawskiego na przyszły rok, w związku z tym, że chcemy, aby na każdym koncercie był zaprezentowany chociaż jeden utwór kompozytora polskiego, w związku z przypadającą w 2018 roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale o tym będzie jeszcze okazja powiedzieć.

Z. S.: W tej chwili rozpoczynają się w Filharmonii regularne piątkowe koncerty symfoniczne .

M. W.: Prawie zawsze w piątki, bo będzie kilka piątków, kiedy z różnych powodów te koncerty nie będą mogły się odbyć, ale nigdy nie będzie tak, że nic się wtedy nie będzie działo, bo jeśli nie będzie koncertu w piątek, to będzie w sobotę lub w niedzielę z serii „BOOM”, ale zdarzy się to dwa lub trzy razy w ciągu całego sezonu.
6 października – Inauguracja Sezonu. Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej dyrygować będzie Massimiliano Caldi, a solistą będzie znakomity pianista Adam Wodnicki, którego Państwu przedstawiać nie muszę, a w programie m.in. IV Symfonia koncertująca Karola Szymanowskiego i mało znana Uwertura Ludwika van Beethovena zatytułowana „Poświęcenie domu” oraz Wariacje i fuga nt. Purcella Benjamina Brittena. Tydzień później naszą Orkiestrą dyrygować będzie Marek Pijarowski, a solistą będzie Veriko Tchumburidze - laureatka I nagrody Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Pozanniu. Usłyszymy: Fantazję szkocką Maxa Brucha, Tańce symfoniczne Sergiusza Rachmaninowa i na początku koncertu Uwerturę do opery „Wilhelm Tell”.
Tydzień później – 20 października wystąpi także skrzypek – tym razem związany z naszym regionem, Pan Piotr Tarcholik. Podczas tego koncertu odbędzie się światowe prawykonanie Kantaty „Tajemnice Fatimy” skomponowanej w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą objawień fatimskich.
27 października w programie znajdzie się „Ein Deutsches Requiem” Johannesa Brahmsa. Gościć będziemy Chór Akademicki z Pragi, a koncert poprowadzi Jiri Petrdlik – czeski dyrygent, z którym już nasza Orkiestra współpracuje od kilku lat.

Z. S.: Nie mniej interesująco zapowiada się także listopad w Filharmonii Podkarpackiej.

M. W.: Pierwszy listopadowy koncert 6 listopada poprowadzi Massimiliano Caldi, a w programie znajdą się: III Symfonia zwana „Polską” Piotra Czajkowskiego i Koncert fortepianowy Camila Saint-Saensa, a także Preludium symfoniczne „Polonia” Edwarda Elgara. Ten program Orkiestra zaprezentuje kilka dni później w wiedeńskim Musikverein, gdzie wystąpi już po raz szósty.
9 listopada gościć będziemy na koncercie szkolnym dwie znakomite pianistki, które wystąpią także 10 listopada – w piątek w czasie koncertu abonamentowego – pani Katarzyna Makal-Żmuda i Olga Anikiej, a zaprezentują muzykę polską, m.in. utwory: Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Lutosławskiego. Muzyką polską uczcimy odzyskanie przez Polskę niepodległości.
W niedzielę – 12 listopada wystąpi w naszej Filharmonii Śląska Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Roberta Kabary i Leszek Długosz. Słuchać będziemy autorskiego programu pana Leszka Długosza.
15 listopada koncert ze swoją orkiestrą kameralną poprowadzi Michael Maciaszczyk i serdecznie Państwa na ten koncert zapraszam, zaś 17 listopada (w piątek) odbędzie się kolejny koncert abonamentowy. Tym razem w roli dyrygenta i skrzypka wystąpi Piotr Pławner.
W poniedziałek – 20 listopada w ramach dodatkowych działań Filharmonii, tym razem spektakl, chciałoby się powiedzieć słowno-muzyczny, a organizuje go Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu.
W niedzielę – 26 listopada zapraszamy na godz. 18:00 na spektakl baletowy, który poprowadzi Jurij Berwecki, grać będzie oczywiście nasza Orkiestra, a na scenie wystąpią artyści Baletu Opery Lwowskiej.

Z. S.: Wiele różnych wydarzeń zaplanowanych zostało na grudzień.

M. W.: Zgadza się, już 1 grudnia wystąpią klarnecista Roman Widaszek i altowiolista Artur Rozmysłowicz, a Orkiestrą dyrygować będzie Massimiliano Caldi. W programie znajdzie się m.in. Koncert na klarnet i altówkę Maxa Brucha, a także I Symfonia „Tytan” Gustava Mahlera.
7 grudnia koncert poprowadzi Jiri Petrdlik – ten koncert będzie dedykowany młodzieży szkolnej, a dzień później ten sam program zaprezentujemy w czasie koncertu abonamentowego. W programie znajdą się „Mikołajkowe” – wesołe utwory. Z tym samym programem wystąpimy w czasie tournée do Chin, ponieważ Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej zaproszona została do wykonania dziesięciu koncertów na terenie Chin, tournée będzie trwało czternaście dni na przełomie roku. 26 grudnia Orkiestra leci za granicę i ten program chcemy najpierw zaprezentować Państwu właśnie 8 grudnia.
15 grudnia solistką koncertu abonamentowego będzie świetna skrzypaczka Katarzyna Duda, koncert poprowadzi Jakub Chrenowicz, a w programie znajdą się m.in. II Koncert skrzypcowy h-moll Paganiniego i Symfonia g-moll „Zimowe marzenia” – Piotra Czajkowskiego.
Zapraszamy Państwa także na koncerty „Sylwestrowy” i „Noworoczny”, ponieważ nie cała Orkiestra wyjeżdża do Chin, część muzyków pozostaje i jesteśmy już po rozmowach z muzykami, których doangażowujemy na potrzeby tych koncertów. Koncerty te poprowadzi Massimiliano Caldi, a śpiewać będzie sopranistka Katarzyna Hołysz.

Z. S.: Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze przed Waszą podróżą do Chin.

M. W.: Z pewnością i wtedy porozmawiamy o styczniowych koncertach karnawałowych. Zapewniam, że dużo się będzie działo w Filharmonii i serdecznie Państwa zapraszamy na wszystkie wydarzenia, wśród których będą także koncerty, które zostaną zrealizowane w związku z zapowiedzią obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bo już taki cykl nadzwyczajnych przedsięwzięć artystycznych planujemy rozpocząć pod koniec listopada tego roku. Spotykajmy się w Filharmonii, jesteśmy dla Państwa, chcemy dzielić się z Państwem sztuką muzyczną i w imieniu wszystkich pracowników, a szczególnie Orkiestry, która rozpoczyna 63. sezon artystyczny, serdecznie zapraszam.

Z panią prof. Martą Wierzbieniec – Dyrektorem Naczelnym Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie rozmawiała Zofia Stopińska 5 października 2017 roku.