Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej
Alda Dizdari - skrzypce fot.ze zbiorów Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

22 X 2021 r. , piątek, godz. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
JIRI PETRDLIK – dyrygent
ALDA DIZDARI – skrzypce

W programie:
S. Moniuszko - Mazur z opery "Straszny dwór"
K. Szymanowski - I Koncert skrzypcowy op. 35
D. Palanović - Kamene Zvijezde; Stari tanci
F. Suppé - Uwertura do operetki "Dichter und Bauer"

Alda Dizdari – skrzypce

„Tak żywe, pomysłowe i znakomite granie jest naprawdę rzadkie. Ekspresyjność jej smyczkowania była cudowna”. – Tim Homfray, Strad Magazine

„niezwykły talent” – Duncan Druce, Gramophone Magazine

„Alda Dizdari jest fenomenem (...) Tak jak najlepsi muzycy, perfekcyjnie służy muzyce, nie wprowadza manieryzmów ani intelektualizmów, pozwalając muzycznemu dziełu mówić samemu za siebie”. – Sir Noel Malcolm (autor „George Enescu: jego życie i muzyka”)

Alda Dizdari jest pełna pasji i intensywności. Mieszkająca obecnie w Londynie i urodzona w Albanii skrzypaczka została wybrana przez Gramophone Magazine muzykiem, „One to Watch” (Ta, która warto oglądnąć) i ostatnio zagościła na łamach Sunday Times/Culture Magazine, pojawiła się w programie na żywo w BBC Radio 3 i 4, a także wystąpiła jako solistka w najbardziej prestiżowych miejscach w kraju i zagranicą.

W 2010 r. miała swoje triumfalne debiuty w Wigmore Hall i Southbank Centre, a od tej pory wypuściła trzy płyty CD nakładem wytwórni Mellos Records. Alda zyskała sławę międzynarodową w 2008 r. po wykonaniu Koncertu skrzypcowego Sibeliusa z albańską Radio-Television Symphony Orchestra (Radiowo-telewizyjna Orkiestra Symfoniczna) podczas ich debiutu w Zjednoczonym Królestwie w Katedrze w Canterbury. W ostatnich latach wykonała pełne sonaty Beethovena i Brahmsa, co cieszyło się ogromnym uznaniem, a także odbyła tournée z utworami solowymi Bacha i Bartoka. W 2015 r. wyruszyła w tournée z Koncertem skrzypcowym Elgara, wykonując ten koncert premierowo w jej rodzinnej Albanii i innych miastach na wschodzie Europy, a także utrwaliła swoją podróż w formie książki „Kiss Me Again; A Memoir of Elgar in Unusual Places” („Pocałuj mnie jeszcze raz; Wspomnienie Elgara w nietypowych miejscach”), która została pozytywnie przyjęta przez prasę. Jesienią 2019 r. będzie nagrywać dla Mellos Records Koncert skrzypcowy Elgara w Moskwie razem z Musica Viva Orchestra i dyrygentem Alexandrem Walkerem i wyda to nagranie na płycie winylowej, co będzie pierwszym nagraniem tego utworu w takim formacie od lat siedemdziesiątych.

Alda jest obecnie oddaną nauczycielką uczącą w prestiżowej Purcell School i Guidhall School of Music and Drama oraz założycielką organizacji non-profit, DEA Music Academy, pracującą z dziećmi na obszarze Southwark.

Jest także artystą rezydentem w Wapping Arts Trust, a jej patronem jest Książę Michał z Kentu.

Gra na skrzypcach autorstwa GB Cerutti’ego (Cremona, 1791 r.), które zostały kupione specjalnie dla niej przez prywatnego sponsora oraz używa smyczka autorstwa Dominique’a Peccatte, na kredyt od Stradivari Trust (Zjednoczone Królestwo).

Więcej na: www.aldadizdari.co.uk