Spotkajmy się w maju podczas Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

        Zofia Stopińska: Od 1 marca trwa już sprzedaż biletów i karnetów na 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z programem tego Festiwalu, chcemy go przedstawić wspólnie z prof. Martą Wierzbieniec – dyrektorem Festiwalu i Filharmonii Podkarpackiej. Trzeba pośpieszyć się z kupnem biletów, bo szybko się sprzedają.

        Marta Wierzbieniec: Rzeczywiście, zainteresowanie tegoroczną edycją Muzycznego Festiwalu w Łańcucie jest ogromne, z roku na rok obserwujemy wzrost tego zainteresowania. Na pewno też służy temu program i wykonawcy, którzy przyjeżdżają na Festiwal, ale nie tylko – także publiczność, bo publiczność jest znakomita i przyjeżdża nie tylko z różnych stron naszego kraju, ale także mamy wiernych melomanów z zagranicy, którzy co roku rezerwują sobie tygodniowy pobyt w Łańcucie. Większość z nich w ciągu dnia zwiedza nasz region, a wieczorem uczestniczy w koncertach. Wszystko to jest możliwe dlatego, że Festiwal ma już swoją renomę i światowej sławy gwiazdy chcą w nim uczestniczyć. Wszystko jest możliwe także dzięki temu, że Festiwal ma pieniądze, co nie znaczy, że nic nam już do zamknięcia budżetu nie brakuje, bo brakuje i jeszcze ciągle liczę na darczyńców, liczę na dobre serce wszystkich, którzy mogą pomóc Festiwalowi. Jak wszyscy wiemy, pieniądze są potrzebnie nie tylko na honoraria i pobyt artystów, ale dużo zabiegów kosztuje budowa sceny przed Zamkiem do koncertów plenerowych i organizacją pobytu publiczności na terenie parku w tym czasie oraz zapewnieniem wszelkiego rodzaju sprzętu potrzebnego przy takich produkcjach. Jest jeszcze wiele innych wydatków. Na to wszystko potrzebne są pieniądze.
W tym roku otrzymaliśmy 500 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – bardzo serdecznie za tę dotację dziękuję. 400 tysięcy przekazał nam Urząd Marszałkowski – bardzo dziękuję panu Marszałkowi Władysławowi Ortylowi, Zarządowi i Sejmikowi. 100 tysięcy zadeklarowało Miasto Rzeszów – dziękuję panu Prezydentowi i Radzie Miasta. Jak co roku będzie też dotacja z Miasta Łańcuta – panu Burmistrzowi dziękuję nie tylko za pieniądze, ale również za wszelką pomoc organizacyjną, bo przecież centrum Festiwalu jest Łańcut. Przede wszystkim dziękuję panu Witowi Karolowi Wojtowiczowi – Dyrektorowi Muzeum Zamku w Łańcucie, bo wraz ze wszystkimi pracownikami Zamku jest zaangażowany w organizację i realizację tego cyklu nadzwyczajnych wieczorów muzycznych.

        Cieszymy się, że może Pani przygotowywać Festiwal w miarę spokojnie, ale przejdźmy teraz już do koncertów festiwalowych: wykonawców, programów, dat i miejsc.

        Tak jak powiedziałam, centrum Festiwalu stanowi Łańcut, a konkretnie Sala balowa łańcuckiego Zamku, która jest z Festiwalem związana od samego początku. Tam rozpoczną się koncerty; w poniedziałek 21 maja odbędzie się pierwszy wieczór w Sali balowej, a od kilku lat otwieramy Festiwal hucznie koncertami plenerowymi. Odbędą się dwa takie koncerty. 19 maja o 19.00 rozpocznie się uroczysta inauguracja Festiwalu na scenie specjalnie wybudowanej przed Zamkiem, a wystąpi zespół Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa. Będą mogli Państwo w całości usłyszeć i zobaczyć operę „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego. W drugim dniu, w niedzielę, proponujemy także spektakl plenerowy, a wystawiony zostanie musical „Skrzypek na dachu” Jerry Bocka w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy.
Jak już wspomniałam, 21 maja o 19:00 w Sali balowej wystąpi znakomity bas-baryton, a jego nazwisko Państwo na pewno znają – Tomasz Konieczny, któremu towarzyszyć będzie przy fortepianie Lech Napierała. Obaj panowie związani są obecnie z Wiedniem, a pan Napierała także z Akademią Muzyczną w Krakowie. Usłyszymy wspaniałe pieśni w prezentacji tego Wielkiego artysty, którym zachwyca się cały świat, a my będziemy mogli w Łańcucie spotkać tę niezwykłą osobowość, jaką jest Tomasz Konieczny.
We wtorek o tej samej porze, również w sali balowej, wystąpi tym razem wielki skrzypek Vadim Repin – kiedyś „cudowne dziecko”, teraz dojrzały artysta, którym zachwycają się media, krytyka muzyczna i publiczność na całym świecie. Udało się tak dobrać termin koncertu, że może wystąpić w Sali balowej Zamku, a towarzyszyć mu będzie inna znakomitość artystyczna – wielki pianista Andrei Korobeinikov, który najczęściej występuje jako solista, a ich wspólny występ będzie z pewnością niezapomniany.

        W tym roku aż trzy koncerty Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędą się w Sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

        Tak, w środę 23 maja, zapraszamy do Filharmonii. Też już pewną tradycją jest, że w czasie Festiwalu 2-3 wieczory odbywają się w Filharmonii. Tym razem wystąpią dwie wspaniałe gwiazdy: Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna. Pieśni, arie i wspaniałe fragmenty oper zaprezentują Państwu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcja Wojciecha Rajskiego.
Na jeden wieczór, w czwartek 24 maja, powrócimy do Sali balowej – tym razem na recital pianistyczny w wykonaniu młodego jeszcze, ale już sławnego pianisty łotewskiego – to Georgijs Osokins, finalista XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który był ulubieńcem publiczności. W programie recitalu znajdą się utwory Chopina, ale nie tylko.

        Bardzo jestem ciekawa kolejnego koncertu, bo w takim towarzystwie Filharmoników Podkarpackich jeszcze nie słyszałam.

        W piątek w pierwszej części m.in. „Planety” G. Holsta, a w drugiej części wieczoru niespodzianka – pół żartem, pół serio o muzyce – wątek festiwalowy, który dąży w kierunku muzyki rozrywkowej lub piosenki aktorskiej, a w tym roku „z przymrużeniem oka” zasiądzie przy fortepianie robot, który ma 53 palce, a jak gra, będziemy mogli zobaczyć i usłyszeć podczas tego koncertu.
Na sobotę 26 maja zaplanowaliśmy dwa koncerty w Sali balowej. Najpierw o 17.00 wystąpi niezwykle zasłużony Kwartet Wilanów. Ten działający od pół wieku zespół z pewnością Państwo znają. Gościnnie wystąpi z Kwartetem znakomity polski wiolonczelista Tomasz Strahl. Usłyszymy m.in. utwór Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, a będzie to Kwintet, w którym motywem dominującym jest fragment Mazurka Dąbrowskiego. Drugi w tym dniu koncert rozpocznie się w Sali balowej o 20.00. Wystąpi znakomity chiński pianista A BU. Jest on wspaniałym instrumentalistą, który także świetnie improwizuje i pewnie wiele niespodzianek muzycznych czeka nas tego wieczoru.

        Zakończenie 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędzie się 27 maja w Filharmonii Podkarpackiej.

        Tak, w tym dniu o 18:00 wystąpią artyści Polskiej Opery Królewskiej i zaprezentują „Wesele Figara” – operę buffa z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta i librettem Lorenzo Da Ponte.
Serdecznie Państwa zapraszam, bilety są jeszcze dostępne, ale mamy także już sporo rezerwacji. Cieszę się z ogromnego zaufania publiczności, bo mieliśmy rezerwacje karnetów, nie tylko pojedynczych biletów, jeszcze zanim ogłosiliśmy program Festiwalu, a ogłaszamy go dopiero wówczas, jak już mamy wszystkie szczegóły z artystami „dograne” i zawsze wtedy rozpoczynamy sprzedaż biletów i karnetów. Tak też się stało w tym roku.
Wszystkich Państwa zapraszam, spotkajmy się w Łańcucie. To wielkie święto nie tylko muzyków, to święto całego naszego regionu. Serdecznie zapraszam.

Z prof. Marta Wierzbieniec – Dyrektorem 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Dyrektorem Naczelnym Filharmonii Podkarpackiej rozmawiała Zofia Stopińska 19 marca 2018 roku w Rzeszowie.