Koncert karnawałowy
Wiktor Bockman - dyrygent fot. z materiałów Filharmonii Podkarpackiej

Koncert karnawałowy

AB 7 II 2020 r. piątek, godz. 19:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

WIKTOR BOCKMANN – dyrygent

oraz

LAUREATKI KONKURSU WOKALNEGO "Opernspiele Munot Schaffhausen"

REGINA GOWARZEWSKA - słowo

W programie: najpiękniejsze arie i ensemble światowej literatury operowej

Wszystkim, którzy pragną spędzić kilka godzin w miłej atmosferze nie myśląc o codzienności z pewnością polecić można wyjątkowy wieczór karnawałowy wypełniony przepiękną muzyką w wykonaniu pełnych urody głosów – zaśpiewają bowiem laureatki konkursu wokalnego "Opernspiele Munot Schaffhausen". W programie koncertu znajdą się prawdziwe perły literatury operowej – m.in. arie z oper, Gounoda, Rossiniego, Pucciniego, Offenbacha oraz zachwycające orkiestrowym blaskiem utwory instrumentalne takie jak: Uwertura do „Lekkiej kawalerii” Suppe’go, Kankan z „Orfeusza w piekle” Offenbacha, Walc „Odgłosy wiosny” Straussa, Intermedio de "La boda de Luis Alonso" J. Gimeneza.

WIKTOR BOCKMANN, Dyrygent
Urodzony we Wrocławiu muzyk i dyrygent najpierw studiował skrzypce. Po ukończeniu studiow w Krakowie studiowal u Nathana Milsteina w Zurychu i Jakoba Gilmana w Monachium. Jako skrzypek wielokrotnie występował ze znanymi dyrygentami (Leonard Bernstein, Alexander Rudin, Michail Jurowski )w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luxemburgu, Francji i Rosji. Poprzez kontakt ze swoim mentorem Leonardem Bernsteinem odkrył swoją pasję do dyrygowania i od 2001 roku jest odnoszącym sukcesy dyrygentem na międzynarodowych scenach koncertowych i operowych. Działalność koncertowa poprowadziła Wiktora Bockman np: do Arena di Verona, Mussorgski OperaTheatre St. Petersburg, Orchestra sinfonica siciliana Palermo, na Festiwal do Salzburgu, WDR Kolonia, Sinfoniczna orkiestra w Monachium, Meksykańską Orkiestrę Symfoniczną, Moskiewską Orkiestrę Kameralną i wielu, wielu innych. Jest często zapraszany jako członek jury na znaczące miedzynarodowe konkursy instrumentalne i wokalne w Europie i Ameryce. Od 2015 Wiktor Bockman jest dyrektorem naczelnym i muzycznym festiwalu “Opernspiele Munot Schaffhausen” w Szwajcarii.

Giulia Bolcato 

Sopran, uzyskała tytuł z najwyższymi ocenami w dziedzinie śpiewu w Konserwatorium im. B. Marcella w Wenecji, gdzie uczyła się pod okiem S. Gibellato.

Uczestniczyła w zajęciach z takimi mistrzami jak R. Scotto, B. Jauhiainen, M. Devia, J. Francis, N. Petronko, S. Dalla Benetta, B. Frittoli, G. Kunde, S. Mingardo, M. Piccinini, G. Bertagnolli.

Obecnie doskonali swój śpiew pod okiem Donaty D’annunzio Lombardi.

Wystąpiła jako Muzyka i Eurydyka w „Orfeuszu” autorstwa C. Monteverdiego, Amore w „Gli amori d’Apollo e di Dafne” F. Cavalliego, Belinda w „Dydonie i Eneaszu” H. Purcella, Aspasia w oratorium „Alexander Balus” G.F. Händla, Tusnelda w „Arminio” A. Bononciniego.
Zadebiutowała jako Fanny w operze „Weksel małżeński”, Sofia w „Il signor Bruschino”, Ninetta w operze „Sroka złodziejka” i Elwira w operze „Włoszka w Algierze” autorstwa G. Rossiniego.
Odegrała rolę Zuzanny w „Weselu Figara”, Papageny w „Czarodziejskim flecie” autorstwa W.A. Mozarta, Lisy w „Lunatyczce” V. Belliniego, Adiny w „Eliksirze miłosnym”, Noriny w „Don Pasquale” G. Donizettiego i Mariucci w „I due Timidi” autorstwa Nino Roty.
Zadebiutowała jako Królowa Nocy w dziele W.A. Mozarta w Operze Królewskiej i Opera på Skäret w Szwecji. Odegra rolę Alicji w operze „Alicja” autorstwa M. Franceschiniego w Teatrze Królewskim w Parmie.

Pracowała już w Teatro la Fenice, Festwochen Innsbruck, na Festiwalu w Getyndze, w Teatrze Królewskim w Parmie, Opera di Firenze, As.Li.Co. Theaters, Mainfranken Theater Würzburg, z dyrygentami i reżyserami takimi jak A. Bernardini, M. Beltrami, A. Casellati, G. Andretta, R. Böer, U. Finazzi, M. Angius, F. Carminati, S. Montanari, R. Alessandrini, A. Schiff, I. Volkov, M. Toni, D. Michieletto, M. Martone, D. Schiavone, A. Premoli, M. Gandini, B. Morassi, O. Lexa, P.A. Petris, P.F. Maestrini.

Jest bardzo aktywna w świecie współczesnej muzyki, występując dla wielu ważnych kompozytorów, takich jak G. Battistelli, L. Mosca, M. Franceschini, A. Mannucci, podczas Biennale w Wenecji. Śpiewała główną rolę Lilli w operze „Aquagranda” autorstwa Perocco w Teatro la Fenice (Wenecja), otrzymała Nagrodę Specjalną podczas rozdania Nagród im. F. Abbiatiego w 2017 r.

Wygrała konkurs wokalny Cesti Singing Competition w Innsbrucku w 2017 r., Międzynarodowy Konkurs im. G.B. Vellutiego oraz Konkurs „Voci Verdiane” w 2015 r.
Ukończyła kierunek Języki wschodnioazjatyckie na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji.

Lisa Algozzini jest śpiewaczką (sopran) pochodzenia włosko-amerykańskiego cenioną za mocną prezencję sceniczną oraz głos o barwnej i wysokiej jakości w stylu włoskim. Niedawno wystąpiła w następujących rolach: Musetta w „Cyganerii” (Opernspiele Munot - Szwajcaria), w której chwalono ją za „stworzenie perfekcyjnego widowiska” i określono „ulubienicą publiczności” (Schaffhauser Nachrichten), w roli tytułowej w operze „Alcina” autorstwa Händla wraz z Kammeroper Schloss Rheinsberg (Niemcy), którą opisywano jako „mocną i bardzo istotną” (Der Tagesspiegel), Zuzanna w „Weselu Figara” w Teatro de la Paz (Meksyk), na Festiwalu Muzycznym w Trydencie (Włochy) oraz w Manhattan Opera (Nowy Jork), Małgosia w „Jasiu i Małgosi” (Festival de Ópera San Luis - Meksyk), Lauretta w operze „Gianni Schicchi” (Państwowa Opera w Starej Zagorze, Państwowa Opera w Płowdiwie (Bułgaria), Despina w „Così fan tutte” (Teatro del Pavone – Włochy), w której partnerował jej baryton La Scala - Bruno Praticò w roli Don Alfonso, Micaëla w „Carmen” (Festiwal Santa Florentina – Hiszpania), którą doceniono za jej „spektakularną intensywność” (La Vanguardia), Madame Silberklang w „Dyrektorze teatru” Mozarta (Teatr Narodowy Malty), Donna Anna w „Don Giovannim” (Letni Festiwal Muzyczny w Wiedniu), Poppea w „Koronacji Poppei” (Grecki Festiwal Operowy – Ateny), Zerlina w „Don Giovannim” (Nowy Jork), Adina w „Napoju miłosnym” (Chorwacja), IV Symfonia Mahlera (Tonkünstler Ensemble – Wiedeń). Zadebiutowała w Carnegie Hall jako zdobywczyni drugiego miejsca na Nico Castel International Master Singer Competition (Międzynarodowy Konkurs Mistrzowskich Śpiewaków im. Nico Castela). W najbliższym czasie wystąpi jako Musetta w „Cyganerii” (Opera Narodowa w Belgradzie), Donna Elwira w „Don Giovannim” (Teatr F.X. Szaldy w Libercu - Czechy i Theresiensaal, Mödling – Austria), Marcelina w „Fidelio” (Moving Beethoven Festspiel - Austria) i gościnnie jako solistka na koncercie z Orquestra Sinfónica do Rio Grande do Norte w Brazylii. Jest absolwentką wielu elitarnych instytucji muzycznych takich jak Juilliard School, Festiwal Muzyczny w Aspen, Akademia Operowa im. Renaty Scotto, Instytut Młodych Głosów Dramatycznych im. Dolory Zajick, Studio Operowe im. Nico Castela w Nowym Jorku i l’Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie (Włochy), ponownie uczyła się pod okiem swojej mentorki, legendarnej śpiewaczki sopranowej Renaty Scotto. Obecnie uczy się w Berlinie pod okiem rumuńskiej śpiewaczki dramatycznej (sopran), Lavinii Chereches. Pani Algozzini urodziła się i wychowała w Los Angeles (Kalifornia) i mieszka teraz w Wiedniu.

Lucie Kaňková urodziła się 22.01.1991 r. w poważanej muzycznej rodzinie w Pradze (Czechy). W wieku czterech lat zaczęła grać na skrzypcach i fortepianie.
W 2002 r. pomyślnie zaliczyła wymagające egzaminy wstępne w Music High School (Gymnasium) (Liceum Muzyczne [Gimnazjum]) w Pradze, gdzie doskonaliła swoje umiejętności gry na skrzypcach. Sześć lat później kontynuowała swoją edukację muzyczną w Konserwatorium w Pradze, kończąc je z tytułem DiS. (dyplomowany specjalista) w 2012 r.
W 2010 r. Lucie otrzymała możliwość wzięcia udziału w projekcie szwajcarskiego kompozytora Mathiasa Spohra, w ramach którego zaśpiewała główną rolę kobiecą – Miesmies we współczesnej operze „Spiegel das Kätzchen” na podstawie znanej powieści Paula Burkarda. Występowała na różnych scenach w Czechach i Szwajcarii (Theater Winterthur, Langenthal, Zürich Rigiblick). Ta produkcja zainspirowała ją do rozwijania kariery śpiewaczki operowej.
Lucie Kaňková wygrywa wiele nagród na różnych konkursach. Na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvořáka w 2015 r. Lucie zajęła 2. miejsce, a także zdobyła 5 dodatkowych nagród. Rok później zajęła 1. miejsce w kategorii Opera Dvořáka oraz wygrała 8 dodatkowych nagród, w tym dwa kontrakty z teatrami (w Bratysławie i Opawie), a także kontrakty z festiwalem operowym w Kutnej Horze (Czechy), 3 orkiestrami symfonicznymi i radiem Classic (Czechy). W 2017 r. Lucie Kaňková zajęła 2. miejsce oraz zdobyła nagrodę specjalną za interpretację na konkursie American International Czech & Slovak Voice Competition (Amerykański Międzynarodowy Konkurs Czeskich i Słowackich Głosów) w Stanach Zjednoczonych. Ponadto zajęła 2. miejsce oraz wygrała wszystkie nagrody specjalne za interpretację i występy na Konkursie im. Bohuslava Martinů w Pradze (Czechy). W lipcu 2019 r. zdobyła 3. miejsce na wymagającym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bolonii we Włoszech.
W 2015 r. Lucie ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie z tytułem „MA Specialized Music Performance, Opera” (Magister, Specjalistyczne Wykonywanie Muzyki, Opera) na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bernie – Swiss Opera Studio (Szwajcarskie Studio Operowe). Podczas ostatniego występu zaśpiewała główną rolę Teofane w operze „Ottone” autorstwa Händla na scenie Państwowego Teatru w Biel i Solurze. W styczniu 2018 r. Lucie ukończyła drugie studia magisterskie dla solistów na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Lucernie; oba kierunki studiów podyplomowych odbyła w klasie prof. Barbary Locher. Obecnie studiuje na programie doktorskim „Interpretacja i teoria interpretacji” na Akademii Sztuk Wizualnych w Pradze.
Oprócz koncertów solowych, w sezonie 2014/15 odegrała dwie różne role w Teatrze Biel-Solura – rolę Seconda Donna Luigia w „Viva la Mamma” autorstwa Donizetti’ego oraz rolę Kuchcika w „Rusałce” Dvořáka. Z tymi produkcjami Lucie wystąpiła w wielu różnych teatrach w Szwajcarii (Visp, Baden, Szafuza, Vevey, Vernier, Düdingen, Thun, Burgdorf, Winterthur, Langenthal). W 2016 r. zrealizowała własną produkcję Ariadny w operze Bohuslava Martinů, w której śpiewa rolę tytułową. Do tej pory wystąpiła jako Ariadna w różnych miejscach w Szwajcarii i Czechach. W 2018 r. wystąpiła w tej roli w Deutsche Oper am Rhein.
Od 2017 r. wystąpiła w Czechach, Niemczech, Szwajcarii i Anglii z Filharmonią Południowoczeską, Prague Radio Symphony Orchestra (Radiowa Orkiestra Symfoniczna) w Pradze, Orkiestrą Kameralną Czechosłowacji, Orkiestrą Symfoniczną w Karlowych Warach (Czechy), Filharmonią w Turyngii (Niemcy), Lucerne Artists Orchestra (Orkiestra Artystów w Lucernie) (Szwajcaria) oraz z akompaniamentem pianisty.
W sezonie 2017/18 Lucie zaśpiewała na koncertach galowych w Teatrach Narodowych w Pradze i Bratysławie. Latem 2019 r. wystąpiła w głównej roli jako Tempo i Fortuna w „Il Tribunale di Giove” autorstwa Dittersdorfa w Ołomuńcu, Hukvaldy i Kromieryżu (Czechy). Oprócz tej produkcji śpiewała jako Anusia w operze „Wolny strzelec” Webera, Violetta Valéry w operze „Traviata” Verdi’ego, Zuzanna w operze „Wesele Figara” Mozarta w Teatrze Śląskim w Opawie (Czechy) i Kuchcik w „Rusałce” Dvořáka w Teatrze Narodowym w Brnie (Czechy). W 2020 r. wystąpi jako Poppea w „Koronacji Poppei” Monteverdi’ego w Teatrze Narodowym w Pilznie (Czechy) oraz w roli Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta na festiwalu letnim Opernspiele Munot w Szwajcarii i Niemczech.
Obecnie nadal pracuje z prof. Barbarą Locher i KS Gabrielą Beňačkovą.

MAZUR MARIANA SOPRAN SPINTO

DATA URODZENIA:
24.08.1992 r.
WYKSZTAŁCENIE:
• Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu (Ukraina), studia magisterskie
PRACA:
• Solistka we Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej
• Uczestniczka różnych operowych kursów mistrzowskich u takich artystów jak: Paulo di Barbara (Włochy), Svetlana Afonina (Szwajcaria) i Kaludi Kaludov (Bułgaria).
WYSTĘPY I OPERY:
• „Napój miłosny” G. Donizettiego - Gianetta
• „Carmen” G. Bizeta - Mercédès, Micaëla
• „Czarodziejski flet” W. Mozarta - Papagena
• „Cyganeria” G. Pucciniego - Mimi, Musetta
KONKURSY:
• Ukraińscy Soliści - Konkurs wokalny im. O. Petrusenko (Ukraina) - I miejsce
• Międzynarodowy Internetowy Konkurs Muzyczny (Serbia) – II miejsce
• Międzynarodowy Konkurs „Peace, Art and Sea” („Pokój, sztuka i morze”) (Bułgaria) – I miejsce
• Ogólnoukraiński Konkurs Śpiewaków „Kyiv Color” („Kolor Kijowa”) (Ukraina) - I miejsce
• Ogólnoukraiński Konkurs Śpiewaków „Golden Rose” („Złota róża”) (Ukraina) – I miejsce
• IV Ogólnoukraiński Konkurs im. Iry Malaniuk (Ukraina) - Grand Prix V Międzynarodowy Konkurs Śpiewaków im. Salomei Kruszelnickiej – Grand Prix.

Shiki Inoue
Sopran koloraturowy

Najważniejsze punkty biografii
Urodzona w Japonii Shiki Inoue (sopran) mieszka obecnie w Berlinie.

Studiowała w Swiss Opera Studio (teatr w Biel/Solurze), Haute ecole de musique de Geneve oraz na Kyoto City University of Arts (Uniwersytet Artystyczny w Kioto).
W repertuarze Shiki Inoue znaleźć można opery, piosenki i cykle wokalne różnych kompozytorów.

W kwietniu 2018 r. zadebiutowała w teatrze w Biel/Solurze rolą Ismeny w operze „Mitrydates, król Pontu” autorstwa W. A. Mozarta oraz takimi rolami w operze „Don Giovanni” autorstwa Gazzaniga jak Donna Elvira, Donna Anna i Donna Ximena.

Shiki Inoue jest zwyciężczynią Konkursu im. Hilde Zadek (Nagroda specjalna), Konkursu Matsukata Hall Music Award (I miejsce), Konkursu im. Yu-Ai Lied (I miejsce). Shiki Inoue zakwalifikowała się do konkursu wokalnego Belvedere Singing Competition w 2017 r. oraz do Konkursu w Genewie w 2016 roku.

W głównym repertuarze Shiki Inoue znaleźć można (role):
Mozart: Królowa Nocy „Czarodziejski flet”
Offenbach: Olimpia „Opowieści Hoffmanna”
Ravel: Ogień, Księżniczka, Słowik „Dziecko i czary”
R. Strauss: Najada „Ariadna na Naksos“