Wspomnienia z Bravo Maestro - Szymon Nehring
od lewej: Szymon Nehring, Dariusz Zboch, Jakub Łysik, Jarosław Marzec, Krzysztof Korzeń , Katarzyna Biedrowska fot. Kornelia Cygan / Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Wspomnienia z Bravo Maestro - Szymon Nehring

        Po raz drugi powracamy do wspomnień z XII Festiwalu Muzyki Kameralnej „Bravo Maestro”, który odbył się w ubiegłym tygodniu (23 – 25 sierpnia 2018) w Kąśnej Dolnej. To wspaniałe wydarzenie artystyczne organizowane jest przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, którego Dyrektorem jest pan Łukasz Gaj. Do tej pory ten Festiwal odbywał się w cyklu dwuletnim, ale jak zapewnił wszystkich miłośników „Bravo Maestro” od tej edycji wydarzenie będzie odbywać się corocznie.

        Dzisiaj chcę powrócić do wspaniałego wieczoru sprzed tygodnia. W ubiegły piątek głównym bohaterem wieczoru był Szymon Nehring – jeden z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce, jedyny Polak, który otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie – jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie.
Arysta jest wychowankiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. S. Wojtasa, a jesienią ubiegłego roku rozpoczął studia pod kierunkiem B. Bermana w Yale School of Music. W ostatnim czasie Szymon Nehring z wielkim powodzeniem występował w takich salach koncertowych, jak Carnegie Hall czy Wigmore Hall. Artysta po raz pierwszy był w Kąśnej Dolnej i jak stwierdził – bardzo się ucieszył z zaproszenia i możliwości koncertowania w dawnej posiadłości Ignacego Jana Paderewskiego, który był jednym z najważniejszych Polaków w historii i jest to postać niewystarczająco doceniona, a Festiwal „Bravo Maestro” przypomina o Nim.
Podczas piątkowego wieczoru (24 sierpnia), Szymon Nehring z towarzyszeniem Kwintetu Śląskich Kameralistów wykonał I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Artysta oczarował swą grą publiczność. Trzeba także podkreślić, że znakomicie współpracował ze świetnie brzmiącym Kwintetem Śląskich Kameralistów w składzie: Dariusz Zboch – skrzypce, Jakub Łysik – skrzypce, Jarosław Marzec - altówka, Katarzyna Biedrowska – wiolonczela i Krzysztof Korzeń – kontrabas. Nic też dziwnego, że po zakończeniu utworu publiczność nagrodziła wykonawców długo trwającą burzą oklasków, a na bis Szymon Nehring wspaniale wykonał Poloneza fis-moll op. 44 Fryderyka Chopina.
Utwory i wykonawców przybliżał publiczności pan Jan Popis.

Wstępem do tej części wieczoru była bardzo miła uroczystość i krótki występ Macieja Łuszczewskiego – ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w klasie klarnetu A. Komorowskiego. Maciej Łuszczewski z powodzeniem brał udział w kilku konkursach. W bieżącym roku zdobył Nagrodę im. Anny Knapik dla najbardziej wyróżniającego się tarnowskiego talentu, podczas XXXVI Festiwalu Warsztaty z Mistrzami - Tydzień Talentów 2018. Nagroda ta wręczona została młodemu klarneciście podczas piątkowego wieczoru przez pana Łukasza Gaja - Dyrektora Festiwalu i Dyrektora Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. W ramach tej nagrody Maciej Łuszczewski został zaproszony do udziału w XII Festiwalu „Bravo Maestro” i poprzedził występ Szymona Nehringa – wykonując w sumie cztery utwory na klarnet solo i z towarzyszeniem pianisty Michała Chrobaka. Występem tym Maciej Łuszczewski udowodnił, że w pełni zasłużył na to wyróżnienie i popisał się nie tylko dobrą techniką, ale także wielką wrażliwością muzyczną.

Zapraszam Państwa do obejrzenia kilku fotografii z tego wieczoru, których autorką jest Kornelia Cygan.

Zofia Stopińska