BOOM - WIDOWISKO MUZYCZNE "ZAKOCHANI W OPERETCE"
Adam Sobierajski - tenor fot. Filharmonia Podkarpacka

BOOM - WIDOWISKO MUZYCZNE "ZAKOCHANI W OPERETCE"

26 stycznia 2019r, SOBOTA, godz. 18:00

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
TANCERZE TEATRU MUZYCZNEGO W LUBLINIE
RUBEN SILVA - dyrygent
KATARZYNA LASKOWSKA - sopran
BOGUMIŁA DZIEL - WAWROWSKA - sopran
PIOTR RAFAŁKO - tenor
ADAM SOBIERAJSKI - tenor
ŁUKASZ LECH - reżyseria / narracja
VIOLA SUSKA - choreografia

To będzie wieczór pięknej muzyki i dobrej zabawy, bo wykonane zostaną arie, duety i ensemble z mniej znanych operetek, m.in. Bajadera i Księżniczka cyrkówka Kalmana, Bal w Savoyu Abrahama, Dama od Maxima Sielickiego oraz Miłość Szejka Lindy.

Koncert realizowany przy współpracy z OperaLight

RUBEN SILVA
Polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, urodzony w stolicy swojego kraju – La Paz. Studiował w Konserwatorium Muzycznym, a następnie na Uniwersytecie Katolickim w rodzinnym mieście. W 1975 został dyrygentem orkiestry Konserwatorium oraz założył Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną. W 1978 otrzymał stypendium polskiego rządu na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, gdzie przez pięć lat kształcił się pod kierunkiem prof. Stanisława Wisłockiego. W 1983 został laureatem i otrzymał nagrodę dla najmłodszego finalisty III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Został także finalistą Międzynarodowego Konkursu Radia i Telewizji w Budapeszcie. Brał udział w kursach dyrygenckich prowadzonych przez R. Vardaniana w La Paz i Franco Ferrarę w Sienie we Włoszech.
Występuje gościnnie prawie we wszystkich Filharmoniach w Polsce. Współpracuje z takimi orkiestrami, jak: NOSPR, Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w Polsce i na świecie. Brał udział w licznych tournée i festiwalach z polskimi zespołami w całej Europie i Japonii. Koncertował w większości krajów Europy, w Libanie i Ameryce Południowej.
W 2012 został uhonorowany przez władze polskie Złotym Krzyżem Zasługi.

Bogumiła Dziel-Wawrowska - sopran
Jest laureatką wielu konkursów. W 2002 roku otrzymała II nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach,w Bydgoszczy, w 2008 r. III nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej
i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie.
Artystka Współpracowała z takimi dyrygentami jak Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal, Łukasz Borowicz, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Sławomir Chrzanowski, Tadeusz Wicherek, Marek Moś, Piotr Sułkowski. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach, Kreowała główne role w przedstawieniach: „Cyrulik Sewilski” (Rosina) G. Rossiniego, „Straszny dwór” (Hanna), „Verbum nobile” (Zuzia) S. Moniuszki, „Skrzypek na dachu” (Hudel) J. Bocka, „Księżniczka czardasza” (Stasi) E. Kalmana.
W sezonie 2007/2008 współpracowała z Operą Narodową
w Warszawie, a od 2009 roku można ją oglądać w roli Hanny Glawary (Wesoła Wdówka Lehara) w Łódzkim Teatrze Muzycznym.
Doskonaliłaumiejętności wokalne na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów: Helena Łazarska (Austria), Ursula Flige (Niemcy), Elisabeth Glauser (Szwajcaria), Urszula Kryger (Polska).

Katarzyna Laskowska - sopran liryczny
Laureatka I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie pt.:”Polska Muzyka Wokalna” (2004). W swoim repertuarze ma bogaty i zróżnicowany repertuar koncertowy: arie operowe, operetkowe, sakralne, oraz największe dzieła muzyki oratoryjno-kantatowej. Koncertuje w kraju i za granicą m.in.: Włochy, Niemcy (Anglia koncerty solowe na zaproszenie księżnej Renaty Sapiehy), Francja , Hiszpania (Filharmonia w Bilbao), Praga (Opera Praska) Współpracuje ze scenami operowymi, operetkowymi, filharmoniami, dyrygentami, orkiestrami, kompozytorami. Szczególnie cenna dla śpiewaczki jest współpraca z Michałem Lorencem, z którym nagrała muzykę m. inn. do spektaklu „Irlandzkie Historie” dla Teatru im. Jaracza w Łodzi), oraz na zaproszenie kompozytora, brała udział w Europejskim Festiwalu Muzyki Filmowej. Do roku 2007, współpracowała także z Operetką w Warszawie. Artystka bierze udział także w licznych festiwalach muzyki: sakralnej (m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto” w Cieszynie), operowej (m.in.Premiera Intermezza Operowego G.B. Pergolesiego „Fałszywa Polka” w Warszawie) , operetkowej (m.in.
Festiwal im J Kiepury w Krynicy Zdroju) , filmowej (jednym z najbardziej znaczących festiwali, był Europejski Festiwal Muzyki Filmowej,
W 2004r. została laureatką pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie „Polska Muzyka Wokalna”. Wzięła udział w oratorium symfonicznym Michała Lorenca z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz dla uczczenia poświęcenia Świątyni Opatrzności Bożej. W 2017r. nagrała płytę (wyd.Warner Classics), z towarzyszeniem
London Symphony Orchestra pod dyr. Lee Reynolds’a w Abbey Road w Londynie.
Założycielka, dyrektor naczelna i artystyczna OperaLight (od 2010r.).

Adam Sobierajski – tenor. Obecnie solista Opery Krakowskiej oraz Opery Śląskiej w Bytomiu. Jest laureatem IV (2006r.) i II (2008r.) nagrody na Konkursie Operetkowym im. I. Borowickiej w Krakowie. W 2008r. zdobył wyróżnienie i 4 nagrody specjalne ( w tym dla Najlepszego Tenora ) na Międzynarodowym Konkursie Operowym im. A. Didura w Bytomiu. Jest również zdobywcą III nagrody na I Europejskim Konkursie Tenorów w Sosnowcu (2009r.). W 2014 r. występował w muzycznym programie TVP2 „SuperSTARcie „ reprezentując gatunek muzyczny – Opera . Gościnnie współpracuje z Operą Wrocławską , Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Łodzi. Jego repertuar obejmują główne partie operowe jak: Tamino (Czarodziejski flet ), Don Ottavio ( Don Giovanni ), Almaviva ( Cyrulik Sewilski ), Don Narcisio ( Turek w Italii ), Nemorino ( Napój Miłosny ), Leicester ( Maria Stuarda ), Alfred ( La Traviata ), Leński ( Eugeniusz Oniegin ), Rodolfo ( Cyganeria ) oraz operetkowe jak: Adam ( Ptasznik z Tyrolu ), Su -Czong ( Kraina Uśmiechu ), Tassilo ( Hrabina Marica ), Edwin ( Księżniczka Czardasza ), Barinkay ( Baron Cygański ).

Piotr Rafałko – tenor, Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Pustelaka. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich Ernsta Haefligera, Sylvii Geszty i Mariany Nicolesco. Laureat konkursów w Dusznikach-Zdroju i Braili (Rumunia). Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Do najbardziej prestiżowych należy zaliczyć koncert inaugurujący 38 Muzyczny Festiwal W Łańcucie, gdzie razem z Ewą Podleś i Cyprianem Katsarisem wykonał „Pieśń o Ziemi” Mahlera, 14 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Davos (Szwajcaria), I Europäische Herbstakademie - Essen (partia tytułowa w „Orfeuszu” Monteverdiego) i 45 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, gdzie wziął udział w pierwszym wykonaniu opery kameralnej Osvaldasa Balakauskasa „La lointaine”.

Dysponuje szerokim repertuarem oratoryjno-kantatowym, z którym występuje na estradach polskich filharmonii i koncertuje za granicą. Wymienić należy chociażby tournee po krajach Beneluksu (Requiem Mozarta) z Filharmonią Świętokrzyską, Japonii i Hiszpanii (9 Symfonia Beethovena). Na scenie operowej debiutował w „Krakowiakach i Góralach” w Teatrze Wielkim w Poznaniu i Operze Narodowej w Warszawie(„Król Roger” Szymanowskiego, „Wesoła wdówka” Lehara). śpiewał w teatrach operowych w Niemczech (Lubeka, Passau). Spośród wykonanych partii operowych najważniejsze to: Don Ottavio („Don Giovanni” Mozarta) Grimoaldo („Rodelinda” Haendla), Camille de Rosillon („Die lustige Witwe” Lehara) oraz Erzähler („The Rape of Lucretia” Brittena).

Przez kilka sezonów solista Warszawskiej Opery Kameralnej („Der Kaiser von Atlantis” Ullmanna, „Lucio Silla”, „Il sogno di Scipione”, „Thamos”, „Zaide”, „Die Entführung aus dem Serail” Mozarta, „Il sogno di Scipione” Hassego)Jest również solistą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Chętnie sięga do repertuaru rozrywkowego. Regularnie współpracuje z aranżerem i dyrygentem Janem Walczyńskim, pod którego kierownictwem wykonuje światowe standardy rozrywkowe i jazzowe. Jest też solistą zespołu alTango!, z którym od lat występuje w kraju i za granicą śpiewając zarówno przedwojenne jak i współczesne światowe przeboje tangowe.

Łukasz Lech - artysta estradowy - konferansjer
Współautor i prowadzący cyklicznych programów emitowanych na antenie TVP. Znany z telewizyjnego programu Kinomania , Pomysłodawca i współrealizator wielu koncertów i festiwali m.in. Scena 2000, Ludzie Estrady , Krakowskie Miniatury Teatralne, Gwiazdy nad Małym Rynkiem , Koncerty pod Hejnałem.Autor scenariusz filmowych „ Z wiarą na głeboka wodę prod tvp 2010, musicalu „Tych miasteczek nie ma już” prod tvp 2012 Występował w wielu widowiskach koncertach, gdzie najlepiej czuje się w roli prowadzącego, Realizował wiele kocertów jubileuszowych także telewizyjnych wielu gwiazd polskiej estrady Laureat nagrody specjalnej Międzynarodowego Konkursu Filmowego w Niepokalanowie. Od 4 lat związany z Festiwalem im. J. Kiepury Pomysłodawca, reżyser i prowadzący ,cykl plenerowych koncertów Uśmiechnij się z Kiepurą

Viola Suska - choreografia. Absolwentka Warszawskiej Państwowej Szkoły Baletowej. Studia na wydziale reżyserii baletu i choreografii Leningradzkiego Konserwatorium Muzycznego, ukończyła z wyróżnieniem w 1987 r.. W roku 1991 odbyła staż w zespole M.Béjarta w Paryżu. W latach 1987-1997 pracowała jako kierownik baletu w teatrach: Opera i Operetka w Szczecinie, Teatr Muzyczny w Gdyni, Operetka Wrocławska, Teatr Muzyczny ”ROMA” w Warszawie, Opera i Operetka W Krakowie. W roku 2010 objęła funkcję kierownika baletu Teatru Muzycznego w Lublinie, którą pełni do dzisiaj.

Równolegle pracuje jako choreograf i reżyser tworząc około 90 realizacji spektakli baletowych, musicali, oper, operetek, koncertów oraz przedstawień w teatrach dramatycznych m.in.: „Skrzypek na dachu”, „Upiór w operze”, „Zorba”, „Cabaret”, „Baron cygański”, „Zemsta Nietoperza”, „Księżniczka Czardasza”, balety „Królewna Śnieżka”,
„Kot w butach”, „Pan Twardowski”, „Emocje”, „Chopin” i in.

Ma na swoim koncie także duże doświadczenie pedagogiczne.
Przez wiele lat pracowała jako pedagog w Studium im. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Prowadziła warsztaty taneczne w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, oraz warsztaty choreograficzne w projekcie „IN THEATER – International Theatre – jont cultural-workshops in the South Baltic region” organizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Południowy Bałtyk 2007-2013”.

Tworzyła choreografie do programów zawodników Polskiej Kadry Olimpijskiej Łyżwiarzy Figurowych.Od 2009 roku jest konsultantem choreograficznym serialu telewizyjnego „M jak Miłość” – produkcja TVP2.