26. Festiwal  w Katedrze i Kościołach Rzeszowa
Marek Stefański - organista wirtuoz,adiunkt Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie i organizator życia muzycznego. Fof. z archiwum artysty

26. Festiwal w Katedrze i Kościołach Rzeszowa

Wiadomo już, iż w tym roku od 1 lipca do 15 sierpnia po raz 26.  odbędzie się Festiwal "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa", któremu będzie towarzyszył cykl "Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie". Ten znany już dobrze podkarpackiej publiczności Festiwal wpisze się w trwające obchody 25-lecia utworzenia Diecezji Rzeszowskiej. Zaplanowanych zostało 8 koncertów w rzeszowskich kościołach: katedra, bazylika Bernardynów, św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Ponadto na 4 koncerty organizatorzy zaproszą do Jarosławskiego Opactwa i po raz pierwszy na dwa recitale organowe do bazyliki Jezuitów w Starej Wsi, gdzie przed dwoma laty oddano do użytku koncertowej klasy organy.

Wystąpią wirtuozi organów z Polski, Włoch i Mołdawii, którzy w większości nie gościli dotychczas w Rzeszowie. Posłuchać będzie można także tak interesujących połączeń, jak na przykład puzon z organami  czy fletnią Pana.  Wnętrza rzeszowskich świątyń wypełni także monumentalna muzyka chóralna, lecz także kameralne kompozycje wokalne, podobnie jak muzyka organowa związane trwale z przestrzenią sakralną.

Już dzisiaj, planując czas letnich wieczorów, warto wziąć pod uwagę kolejne soboty i niedziele lipca oraz sierpnia, aby w przepięknych świątyniach naszego miasta i regionu doświadczać ubogacenia monumentalną sztuką muzyczną interpretowaną przez znakomitych artystów. Nie bez znaczenia zapewne pozostanie fakt, iż wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty pozostanie wolny. Szczegółowy kalendarz festiwalowych koncertów zostanie podany już wkrótce.

Organizatorem festiwalu jest rzeszowska Katedra na czele z jej nowym proboszczem księdzem Krzysztofem Gołąbkiem, za program odpowiada  Rzeszowianin Marek Stefański, adiunkt Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.