Euroregionalny Koncert Kolęd „Soli Deo Gloria”.

XXIII EUROREGIONALNY KONCERT KOLĘD „SOLI DEO GLORIA”
pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna

Miejsce: Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krośnie, ul. Kard. St. Wyszyńskiego 30
Termin: 13 stycznia 2024 (sobota), godz. 16.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp wolny
Patronat: Radio Fara

13 stycznia 2024 zapraszamy do udziału w Euroregionalnym Koncercie Kolęd „Soli Deo Gloria”. Po raz dwudziesty trzeci w Krośnie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, w tym roku z udziałem czterech chórów z Polski, Słowacji i Węgier.

Wystąpią:
Chór Św. Michała - Michalovce (Słowacja), dyr. Róbert Kováč
Chór Mieszany „Gratia Nostra” - Kosd (Węgry), dyr. Gabriella Langné Oláh
Miejski Chór „Gorce” - Nowy Targ, dyr. Zbigniew Huptyś i Dorota Żmuda
Chór Mieszany „Echo” RCKP i ZNP - Krosno, dyr. Mariola Rybczak

RCKP Soli Deo Gloria 2024 plakat

Chór Św. Michała z Michaloviec
Chór św. Chór Michaela został założony na początku 2012 roku. Regularnie występuje na różnych festiwalach kościelnych nie tylko w Michalovcach, ale także w okolicy. Od momentu powstania chór corocznie bierze udział w regionalnych pokazach chórów kościelnych. Repertuar chóru składa się głównie z kompozycji sakralnych od renesansu do współczesności. Od 2021 roku dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru jest Róbert Kováč.
W 2015 roku Chór św. Michaela zdobył nagrodę za wykonanie muzyki sakralnej na konkursie chóralnym Cantiamo Insieme pod dyrekcją księdza Jozefa Motýla SDB. W 2019 roku na regionalnym przeglądzie konkursowym chórów CANTIAMO INSIEME - VIVA IL CANTO 2019 Chór św. Michała otrzymał Złote Pasmo z awansem do rundy krajowej w Spiskiej Nowej Wsi. W krajowej rundzie konkursu VIVA IL CANTO 2019 w Spiskiej Nowej Wsi chór zdobył Brązowe Pasmo. W 2021 roku na regionalnym pokazie konkursowym chórów CANTIAMO INSIEME - VIVA IL CANTO 2021 Chór św. Michała otrzymał Złote Pasmo z awansem do rundy krajowej w Spiskiej Nowej Wsi. W 2023 roku chór ponownie wziął udział w krajowym konkursie VIVA IL CANTO 2023 w Spiskiej Nowej Wsi, gdzie zdobył Złote Pasmo i Nagrodę Samorządowego Regionu Koszyc za kultywowaną ekspresję wokalną. W listopadzie 2022 chór wystąpił w Koszycach w kościele Świętej Trójcy (Premonstratensi), a we wrześniu 2023 w Domu Sztuki w Koszycach wraz z Koszyckim Chórem Nauczycielskim.

Chór Mieszany Gratia Nostra, Kosd
Chór powstał w 1992 roku jako chór żeński, a w 2004 roku przekształcił się w chór mieszany. Kierownictwo chóru przejęła w 2007 roku Gabriella Langné Oláh, obecna dyrektor chóru. Oprócz utworów kościelnych w repertuarze chóru znajdują się aranżacje pieśni ludowych, duchowych, pieśni afrykańskich i chóralne wersje współczesnych przebojów. Na kwalifikacyjnym festiwalu chórów w Olomuńcu w Czechach, w 2002 roku Gradia Nostra zdobyła Srebrne Pasmo jako chór żeński. W 2008 roku sięgnęła po brązowe pasmo jako chór mieszany na Praskim Festiwalu Adwentowym. A w 2021 - Złote Pasmo na przeglądzie chórów w Berzel (Węgry).
Chór tworzą osoby ze średniej grupy wiekowej, od 30 do 60+; w tym małżonkowie jako czynni śpiewacy lub biernie pomagający członkowie, dzięki czemu chór funkcjonuje jako prawdziwa wspólnota rodzin i przyjaciół.

Miejski Chór „Gorce” - Towarzystwo Śpiewacze w Nowym Targu
Chór powstał w 1952 roku. Podstawę jego repertuaru stanowią pieśni inspirowane muzyką Podhala, a ich wielogłosowe opracowania tworzą nową, odrębną jakość muzyczną. Chór GORCE śpiewa też pieśni patriotyczne i religijne, uświetniając różnego rodzaju uroczystości, oraz koncertując. Poprzez stroje, w których członkowie grupy występują niezmiennie od 70 lat, podkreślają swoją przynależność do Podhalańskiej Małej Ojczyzny, propagując jej kulturę nie tylko w Polsce, ale też podczas licznych zagranicznych wojaży. Dyrygentem Chóru GORCE jest Zbigniew Huptyś oraz Dorota Żmuda. Prezesem Chóru jest Maria Słowakiewicz.

Chór Mieszany „Echo”, Krosno
Działa przy Związku Nauczycielstwa Polskiego i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Występuje na krośnieńskich scenach od ponad 70 lat. Ma na swoim koncie liczne koncerty, udział w festiwalach, przeglądach w kraju i za granicą. Chór „Echo” jest organizatorem Euroregionalnego Koncertu Kolęd „Soli Deo Gloria”, Wieczorów Poezji i Pieśni „Ave Maria”, Koncertów Papieskich i Patriotycznych. Prowadzi wymianę artystyczną z wieloma zespołami z Polski oraz ze Słowacji, Austrii, Belgii, Węgier i Ukrainy. Dwukrotnie koncertował w Europie Zachodniej, a także w Macedonii w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chórów w Ohrid. W 2010 brał udział w Balkan Folk Fest w Bułgarii. Za działalność artystyczną Chór został uhonorowany: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego, Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Laurem, Odznaką Zasłużony dla Województwa Krośnieńskiego. W 2006 roku chór otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony kultury.RCKP Soli Deo Gloria 2024 fot. Paweł Matelowski 3                       Chór Mieszany „Echo” z Krosna pod batutą Marioli Rybczak, fot. Paweł Matelowski