Fairy-Tale Stories - duo Accosphere

            XV Jubileuszowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Ars Musica” w Iwoniczu zainaugurowany został 27 września 2020 roku w Kościele Parafialnym w Iwoniczu-Zdroju rewelacyjnym występem duoAccosphere, które tworzą znakomici akordeoniści Alena Budziňáková (Słowacja) i Grzegorz Palus (Polska).
            Po koncercie stałam się szczęśliwą posiadaczką dwóch płyt, które chcę po kolei Państwu polecić.
Podczas krótkiej rozmowy o tych krążkach pan Grzegorz Palus powiedział: „Są to nasze pierwsze pandemiczne dzieci.”
            Poprosiłam o przybliżanie zawartości płyty duetu.
„To jest płyta „Fairy-Tale Stories”, która częściowo dzisiaj w repertuarze się pojawiła. Jest to muzyka oparta na twórczości baśniowej, która inspirowała kompozytorów. Mamy na niej suitę „Dziadek do orzechów” op. 71 a Piotra Czajkowskiego oraz Maurice Ravela suitę „Moja Matka Gęś” . Wyjątkowo zamieściliśmy także czeskiego kompozytora Václava Trojana, który zasłynął jak twórca muzyki do filmów bajkowych i muzyki teatralnej.
            Utwór „Bajki”, który nagraliśmy na tę płytę jest wersją jego koncertu na akordeon i orkiestrę symfoniczną. Jest to już legendarne dzieło w świecie akordeonu. Dokonaliśmy jego opracowania na dwa akordeony. Orkiestra symfoniczna i partia solowa przeplata się w naszych aranżacjach.
Pragnę dodać, że ta płyta została wydana przez Sarton RECORDS i jest w dystrybucji internetowej”.
            To są słowa Grzegorza Palusa. Wysłuchałam tego krążka kilka z wielką uwagą i prawdziwą przyjemnością. Polecam Państwu gorąco to wydawnictwo. To płyta dla szerokiego grona słuchaczy w każdym wieku.


Zofia Stopińska

duoAccosphere utwory Fairy Tale Stories