W Hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II - Chór i Orkiestra "Nicolaus"
Chór i Orkiestra "Nicolaus" pod batutą Zdzisława Magonia fot. Tomasz Kuźniar

W Hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II - Chór i Orkiestra "Nicolaus"

       Po raz piętnasty odbył się 2 kwietnia 2022 roku w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie Koncert w Hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II, w wykonaniu Chóru i Orkiestry kameralnej „Nicolaus” z Kraczkowej pod dyrekcją Zdzisława Magonia.

       Program wypełniły następujące utwory: „Ave Verum Corpus” – Edwarda Elgara, „Msza C-dur” KV 66 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz pieśni „Łaska pokoju” Kiryła Stecenko i „Śliczna Gwiazdo Miasta Lwowa”
Partie solowe w Mszy C-dur Mozarta wykonali Izabela Łukasik – sopran, Aneta Nurcek – alt i Artur Nycz – tenor.
Koncert prowadził Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów.

       Sala Balowa wypełniona była po brzegi publicznością, która gorąco oklaskiwała chórzystów i instrumentalistów tworzących zespół, a przede wszystkim jego twórcę, przez cały czas dbającego o wysoki poziom wykonawczy - dyrygenta Zdzisława Magonia.

       To już tradycja, że 2 kwietnia „Nicolaus” wykonuje koncert w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II.
W kronice zespołu przeczytałam, że koncerty te zapoczątkowane zostały w I rocznicę śmierci Papieża Polaka - 2 kwietnia 2006 roku, kiedy to w drugim roku swojej działalności „Nicolaus” wykonał Mszę G-dur Franciszka Schuberta. Te koncerty motywują zespół do pracy nad nowym repertuarem, który później prezentowany jest w wielu miastach w kraju i za granicą.

       Jubileuszowy koncert Chóru i Orkiestry „Nicolaus” był okazją do wspomnień, a także uhonorowania muzyków i solistów, którzy od początku występowali w papieskich koncertach oraz osób, które wspierały i promowały wszystkie edycje tego wydarzenia.

       Organizatorzy pamiętali także o wojnie toczącej się za naszą wschodnią granicą i w geście solidarności z Ukrainą zorganizowali zbiórkę pieniędzy.

       Ten wspaniały i wzruszający wieczór zakończyło wspólne wykonanie „Barki”, ulubionej pieśni Jana Pawła II. Publiczność została zaproszona przez organizatorów i gospodarzy na kolejny koncert, który odbędzie się 2 kwietnia 2023 roku.

Zofia Stopińska