Inauguracja VIII Dni Muzyki Fortepianowej w Jarosławiu
Młodzieżowa Orkiestra Kameralna im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa pod kierownictwem Marty Hunewych fot. Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

Inauguracja VIII Dni Muzyki Fortepianowej w Jarosławiu

           W sobotę 2 marca w sali Zespołu Szkół Muzycznych w Jarosławiu odbył się pierwszy koncert w ramach tegorocznej edycji Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej. Organizatorami imprezy są Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu.

           Muzyka poważna od dawna zakorzeniona jest w tradycji pięknego Jarosławia, podobnie jak postacie Marii Turzańskiej i Fryderyka Chopina. Maria Turzańska urodziła się w 1878 roku w Berdiańsku nad Morzem Azowskim. W 1895 roku ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Wiedniu w klasie fortepianu Teodora Leszetyckiego, słynnego pianisty i pedagoga tamtych czasów. Swe pierwsze europejskie tournée odbyła w 1893 roku. Sześć lat później zamieszkała w Jarosławiu, gdzie w 1903 roku założyła Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina, którą prowadziła do wybuchu II wojny światowej.
          Jak podkreślają organizatorzy, odbywający się od 2012 roku Festiwal jest hołdem i pośmiertnym ukłonem w stronę naszych wybitnych rodaków – Marii Turzańskiej i Fryderyka Chopina, a większość koncertów związana jest z różnymi formami muzyki fortepianowej.

           Ósma edycja Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej w Jarosławiu rozpoczęła się uroczystym koncertem w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa pod dyrekcją Marty Hunewych. Ta znakomita skrzypaczka, dyrygentka i pedagog założyła ten zespół w 1994 roku i już ćwierć wieku zaszczepia uczniom zamiłowanie do muzyki klasycznej oraz zachęca do gry w zespole, która jest bardzo ważnym elementem w procesie kształcenia.
Orkiestra wielokrotnie uczestniczyła zdobywając laury w międzynarodowych konkursach oraz występowała na wielu festiwalach na Ukrainie, a także za granicą m.in. w Polsce, Francji i Belgii.
           Wyjątkowym wydarzeniem dla młodych Artystów były występy podczas wizyty Papieża Jana Pawła II, a także wspólne muzykowanie z wybitnymi wykonawcami muzyki klasycznej Ukrainy m.in. z prof. L. Szutko i kompozytorem M. Skorykiem
          Orkiestra działa jako zespół lwowskiej Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnieckiej. Wraz z zespołem przyjechali do Jarosławia wybitnie utalentowani uczniowie szkoły, którzy wykonywali partie solowe w części utworów: akordeonista Pavlo Gilchenko, śpiewaczka Bogdana Gabryelian, pianistka Sofia Szokina oraz Oleh Szumej, który zachwycił nas grą na fletni Pana, ale ten młody artysta uczy się przede wszystkim grać na flecie poprzecznym. Solowe partie skrzypiec wykonywali członkowie orkiestry oraz dyrygentka Marta Hunewych.
           W programie wieczoru znalazły się utwory dawnych mistrzów m.in. Bacha. Haëndla, Scarlattiego, Vivaldiego i Cacciniego, poprzez dzieła XIX wieku, aż po utwory bliższe naszym czasom – m. in.: Bartoka, Piazzolli, Góreckiego i Skoryka.
Utwory i wykonawców bardzo interesująco przybliżał publiczności pan Bogusław Pawlak, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu.
           Koncert trwał ponad dwie godziny, ale nikt się nie nudził, bo przepiękne dzieła zostały znakomicie wykonane przez młodych Artystów pod kierownictwem Marty Hunewych.
Sala wypełniona była po brzegi, a na zakończenie publiczność powstała z miejsc i długo oklaskiwała wykonawców.
Ten wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci wykonawców i publiczności.

           Z ogromną niecierpliwością czekamy na mistrzowski recital Piotra Palecznego, który wystąpi w Jarosławiu 5 marca z utworami Fryderyka Chopina, a na finał Festiwalu, 7 marca 2019 roku wystąpi słynna Grupa MoCarta.

Zofia Stopińska