XXXV PRZEMYSKA JESIEŃ MUZYCZNA - KONCERT INAUGURACYJNY

POLSKA MUZYKA FILMOWA BARTOSZ CHAJDECKI

21.10.2018, niedziela, godz. 18.00, Zamek Kazimierzowski

Polonez – Czas Honoru,

Wojna – Czas Honoru,

Warszawa – Czas Honoru,

Łapanka – Czas Honoru,

Egzekucja – Czas Honoru,

Miłość – Czas Honoru,

Concertino na skrzypce solo i smyczki

Tango – suita Destination Unknown

Górato – wariacje na temat FASDESA na skrzypce solo i smyczki

Getto – Czas Honoru

Marsz ku ścianie – suita Destination Unknown

Pociągi zagłady – suita Destination Uknown

Walc Wyzwolenia

Krok po kroku – Młody Piłsudski

Wolność – Powstanie Warszawskie.

PRZEMYSKA ORKIESTRA KAMERALNA

PIOTR TARCHOLIK – skrzypce/dyrygent

BARTOSZ CHAJDECKI – kompozycje, aranżacje, słowo

JACEK SZWAJ – fortepian

BARTOSZ CHAJDECKI – (ur. 1980 roku w Krakowie) – kompozytor muzyki teatralnej, telewizyjnej i filmowej. Obdarzony wielką wyobraźnią i swobodą twórczą. Przez ostatnią dekadę stworzył muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych w Polsce i na świecie oraz do filmów fabularnych, dokumentalnych, oraz seriali tv. Akademię Muzyczną w Krakowie ukończył z wyróżnieniem prezentując prace o autonomiczności muzyki filmowej. Od najmłodszych lat związany z muzyką, (komponować zaczął w wieku 12 lat), zainspirowany przez Zbigniewa Preisnera, którego liczne wskazówki i uwagi pozwoliły mu opanować podstawy sztuki kompozycji. Na przełomie wieków Bartosz Chajdecki współpracował jako kompozytor i konsultant muzyczny z prestiżowymi instytucjami kulturalnymi, do których należy Teatr Samuela Becketta w Londynie, DeMarco Venue w Edynburgu, Wildwood Opera Festival w Little Rock (Arizona - USA), Yale School of Drama (New Haven - USA), Brazylijski SESC, New York School of Visual Arts (Nowy York - USA). Po jednym z koncertów w Londynie i wykonaniu autorskiego „Destination Unknown”, Bartoszem Chajdeckim zainteresowało się EAJC (European Association for Jewish Culture), które w 2004 roku zadecydowało o przyznaniu mu stypendium na dalszy rozwój twórczości. Przełomem w jego karierze było skomponowanie muzyki do niezwykle popularnego serialu „Czas Honoru”, za którą w 2011 r. został nominowany w kategorii Telewizja przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej w Los Angeles.

FILMOGRAFIA:

2017 – WOJENNE DZIEWCZYNY, reż. M. Rogalski

2017 – MOCK, reż. Ł. Palkowski

2017 – THE LAST WITNESS, reż. P. Szkopiak

2017 – TIERE, reż. G. Zgliński 2017 – BELLE EPOQUE, reż. M. Gazda

2016 – BIKINI BLUE, reż. J. Marszewski

2016 – DOPADO, reż. P. Więckowski

2016 – LE TEMPS D’ANNA, reż. G. Zgliński

2016 – JESTEM MORDERCĄ, reż. M. Pieprzyca

2016 – PROSTA HISTORIA O MORDERSTWIE, reż. A. Jakubik

2016 – MOJE CÓRKI KROWY, reż. K. Dębska

2014 – BOGOWIE, reż. Ł. Palkowski

2014 – CZAS HONORU. POWSTANIE, reż. J. Hryniak

2014 – WKRĘCENI, reż. P. Wereśniak

2014 – WARSAW UPRISING, reż. W. Pasikowski

2013 – CHCE SIĘ ŻYĆ reż. M. Pieprzyca

2013 – POWSTANIE WARSZAWSKIE reż. J. Komasa

2013 – BACZYŃSKI reż. K. Piwowarski

2013 – M JAK MIŁOŚĆ, serial TV

2012 – AMBASSADA reż. J. Machulski

2012 – MISJA AFGANISTAN, serial Canal + reż. M. Dejczer

2012 – 2008 – CZAS HONORU (5 serii), serial TV reż. M. Kwieciński, M. Rogalski

2012 – WSZYSTKO PRZED NAMI, serial TV reż. P. Wereśniak, K. Dębska

2011 – SIŁA WYŻSZA, serial TV reż. W. Adamczyk

2010 – CHICHOT LOSU, serial TV reż. M. Dejczer

NAGRODY:

2012 – Nagroda „Bo wARTo!” w ramach rozdania nagród MocArty

2011 RMF Classic

2011 – Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK – „Transatlantyk Oceans Award

2011” – za najciekawszą muzykę filmową młodego kompozytora

2011 – Nominacja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej IMFCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego – „Czas Honoru”

2010 – CZAS HONORU Nowy Jork (New York Festivals) Srebrny Medal w kategorii: akcja

2010 – CZAS HONORU Houston (World Fest Independent Film Festival) Platinum Award

1998 – Nagroda Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu w 1998 roku za spektakl A Little Requiem for Kantor.


JACEK SZWAJ – pianista, wokalista i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie fortepianu jazzowego dra hab. Wojciecha Olszewskiego. Na poznańskiej uczelni studiował również dyrygenturę chóralną w klasie prof. Marka Gandeckiego. Obecnie jest wykładowcą w Katedrze Jazzu Akademii Muzycznej oraz w POSM II st. im Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Koncertuje głownie solo oraz z projektem JACEK SZWAJ TRIO, który współtworzy wraz z Damianem Kostką (kontrabas) i Mateuszem Brzostowskim (perkusja).  Jest pianistą Hanny Banaszak, współpracował w różnych projektach ze znakomitymi artystami sceny polskiej i międzynarodowej, między innymi: Leszkiem Możdżerem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Krzesimirem Dębskim, Bartoszem Chajdeckim, Chico Freemanem, Marcusem Wyattem, Sią Macuzeni, Vinxem, Krzysztofem Ścierańskim, Krzysztofem Przybyłowiczem, Zbigniewem Wromblem, Agą Czyż, Wojciechem Myrczkiem, Sławkiem Uniatowskim oraz znanymi polskimi chórami gospel: Gospel Joy i Brian Fentress & Regeneration. Współtworzy także projekt jordańskiego wokalisty Humama Ammari Jacek Szwaj jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in: zdobywcą Pierwszej Nagrody i tytułu Transatlantyk Instant Composer 2012, na konkursie Instant Composition Contest 2012 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Ten doroczny konkurs natychmiastowej improwizacji do obrazu jest do dzisiaj jedynym tego typu wydarzeniem na świecie.

PRZEMYSKA ORKIESTRA KAMERALNA – jest zespołem złożonym z doskonałych instrumentalistów młodego i średniego pokolenia wykształconych w najlepszych polskich uczelniach muzycznych. Powstała w roku 2002 z inicjatywy Andrzeja Gurana. Współpracują z nią na stałe liderzy i koncertmistrzowie czołowych orkiestr w Polsce takich jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia. Zespół działa pod patronatem Urzędu Miasta i Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu. Dyrygentem, a zarazem solistą i koncertmistrzem orkiestry, niemal od początku jej istnienia, jest PIOTR TARCHOLIK, wybitny skrzypek koncertujący na całym świecie. Przemyska Orkiestra Kameralna występowała ze znakomitymi artystami, takimi jak: Kevin Kenner, Krzysztof Jakowicz, Adam Wodnicki, Tomasz Strahl, Piotr Pławner, Waldemar Malicki, Iwona Hossa Katarzyna Wiwer, Arkadiusz Krupa, Mariusz Pędziałek, Marek Rzepka, Zdzisław Łapiński, Bartosz Bryła, Władimir Zubicki, Klaudiusz Baran, Michał Nagy a także z wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi. Orkiestra współpracowała również z Węgierskim Chórem Kameralnym Cantus Agriensis pod dyrekcją Petera Pal Gergely, Chórem Katedralnym z Paderborn pod dyrekcją Thomasa Berninga, zespołami Skaldowie, Seb Bernatowicz Trio, Motion Trio, Open Trio, JM Trio, Shockolad. Zespół koncertuje regularnie w Przemyślu oraz innych miastach Polski i Europy propagując w sposób szczególny twórczość polskich kompozytorów. Orkiestra brał  udział w wielu prestiżowych  festiwalach muzycznych i międzynarodowych projektach muzycznych w Polsce i za granicą, m. in. w takich jak: Festiwal Zespołów Kameralnych w Wilanowie (Polska), Festiwal Musica Sacra Paderborn (Niemcy), Festiwal Kultury Polskiej  Lwów (Ukraina), Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Eger (Węgry), Migracje-Integracja-Tożsamość-Edukacja-Kultura Wiedeń (Austria). Repertuar orkiestry obejmuje kompozycje od baroku po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem arcydzieł przeznaczonych dla orkiestr smyczkowych. Oprócz dzieł z gatunku muzyki klasycznej z powodzeniem wykonuje utwory utrzymane w lżejszej stylistyce, muzykę filmową, musicalową i popularną. Przemyska Orkiestra Kameralna ma na swoim koncie dedykowane jej prawykonania najnowszych kompozycji m. in. Marcina Markowicza i Nadima Husni oraz nagrania zarejestrowane i wyemitowane  na antenie Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej. Orkiestra obchodziła w ubiegłym roku 15-lecie swojej działalności.