KAMERTON - zapraszamy do lektury

           Polecam Państwu gorąco lekturę 61. numeru czasopisma „Kamerton”, który ukazał się niedawno staraniem Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej i redaktora naczelnego Andrzeja Szypuły.
          Tych z Państwa, którzy do tej pory nie zetknęli się z „Kamertonem”informuję, że pismo prezentuje głównie życie kulturalne regionu podkarpackiego i znaleźć w nim można artykuły na temat: festiwali, konferencji i innych przedsięwzięć związanych z muzyką oraz działalnością ważniejszych lokalnych instytucji muzycznych. Wiele miejsca zajmują prezentacje sylwetek osób związanych z kulturą, a przede wszystkim Zygmunta Mycielskiego, patrona Towarzystwa i wydarzenia ważne dla życia muzycznego całego kraju.

          W najnowszym numerze Michał Głowiński pisze o Dzienniku 1960 – 1969 Zygmunta Mycielskiego, publikowane są listy Zygmunta Mycielskiego do Jarosława Iwaszkiewicza – opracowane przez Radosława Romaniuka, oraz korespondencja Zygmunta Mycielskiego z Andrzejem Panufnikiem opracowana przez Beatę Bolesławską-Lewandowską, a także przeprowadzoną przez tę autorkę rozmowa „O Zygmuncie Mycielskim” z Zofią Mycielską-Golik. Rozdział poświęcony życiu i twórczości Zygmunta Mycielskiego kończy artykuł Andrzeja Szypuły „Fiat voluntas tua. O Zygmuncie Mycielskim, malarstwie, muzyce i poezji.
          Sporo miejsca zajmują także materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Artur Malawski – życie i twórczość. 60 lat od śmierci artysty” Rzeszów 2017. W tym rozdziale warto szczególną uwagę zwrócić na artykuły autorstwa Marty Wierzbieniec i Anny Sienkiewicz poświęcone patronowi Filharmonii Podkarpackiej i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu. O muzyce Artura Malawskiego dowiemy się wiele czytając artykuły: Sylwii Michalik-Bednarczyk, Barbary Mielcarek-Krzyżanowskiej i Tomasza Chmiela.
          W dziale „Muzyczne Podkarpacie” na szczególną uwagę zasługują: Kronika Klubu Miłośników Muzyki przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, Działania Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Reminiscencje z XXVIII Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, Wspomnienie o wybitnej śpiewaczce i nauczycielce Elżbiecie Mach, oraz o powstaniu Rzeszowskiego Teatru Muzycznego „Olimpia”.
          Nie jest to oczywiście pełna lista bardzo interesujących artykułów z historii życia muzycznego i odbywających się niedawno wydarzeń poświęconych muzyce klasycznej na Podkarpaciu.

          Zachęcam Państwa do lektury najnowszego Kamertonu, którego wydawcą jest Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej.
Adres redakcji: 38 – 124 Wiśniowa 102, tel. kom. 606 362 865, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zofia Stopińska