CHARLES RICHARD-HAMELIN - KONCERT W KROŚNIE

RECITAL FORTEPIANOWY, CHARLES RICHARD-HAMELIN
Laureat II miejsca XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, sala widowiskowa, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 12 września 2023, godzina 18.00
Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Bilety: 50 zł, 45 zł ulgowy, 40 zł z Krośnieńską Kartą Mieszkańca

Bilety dostępne w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)
Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek - piątek 10.00-17.30 oraz na godzinę przed wydarzeniami
oraz w sprzedaży online: https://bilety.rckp.krosno.pl/

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza do udziału w recitalu fortepianowym laureata II miejsca XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Charles Richard-Hamelin na krośnieńskiej scenie wystąpi po raz drugi. Zapraszamy 12 września 2023 o godzinie 18.00.

Charles Richard-Hamelin jest laureatem II nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz nagrody Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty. Jest pierwszym Kanadyjczykiem, który został laureatem jednej z pierwszych trzech nagród Konkursu Chopinowskiego.

W trakcie swojej kariery osiągnął sukcesy na kilku innych konkursach pianistycznych: Prix d’Europe (2011) - zwycięzca; Narodowy Konkurs Pianistyczny Orkiestry Symfonicznej w Toronto (2012) - I nagroda; Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Montrealu (2012) - II nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie muzyki kanadyjskiej; Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Seulu (2014) - III nagroda i nagroda za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena.

Urodził się 17 lipca 1989 roku w Lanaudiere (Quebec). Kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana i Andre Laplante’a. W 2011 zdobył dyplom licencjacki na Uniwersytecie McGill, a w roku 2013 magisterium w Yale School of Music. Był stypendystą obydwu tych uczelni.

W 2015 roku otrzymał prestiżową „Career Development Award” przyznawaną przez Women’s Musical Club z Toronto. Koncertował z orkiestrami symfonicznymi Montrealu i Toronto, Koreańską Orkiestrą Symfoniczną, I Musici de Montreal oraz z wieloma polskimi orkiestrami - Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralną „Amadeus” Polskiego Radia. Uczestniczył w kanadyjskich festiwalach (Lanaudiere, Orford, Ottawa Chamberfest, Montreal Chamber Music i Domaine Forget). Jest członkiem uznanego Trio Hochelaga. Jego płyta debiutancka z późnymi utworami Chopina ukazała się w 2015 roku pod szyldem firmy fonograficznej Analekta. Album otrzymał liczne nagrody m.in. (Diapason, BBC Music Magazine, Le Devoir) oraz Felixa (ADISQ). Jego druga płyta nagrana na żywo w Palais Montcalm w Quebec City z muzyką Beethovena, Enescu i Chopina, wydana jesienią 2016 również otrzymała znakomite recenzje (Gramophone, La Presse, The WholeNote). Trzeci album, wydany w 2018 roku, obejmował wszystkie sonaty skrzypcowe Beethovena z Andrew Wanem, a niebawem ukaże się nagranie obydwu koncertów Chopina z Montreal Symphony Orchestra pod dyrekcją Kenta Nagano.

PROGRAM:

1. Mozart - Rondo in A minor, K. 511
2. Brahms - 6 Klavierstücke, op. 118

I. Intermezzo: Allegro non assai, ma molto appassionato
II. Intermezzo: Andante teneramente
III. Ballade: Allegro energico
IV. Intermezzo: Allegretto un poco agitato
V. Romanze: Andante
VI. Intermezzo: Andante, largo e mesto

3. Chopin - 2 Nocturnes, op. 27
No. 1 in C sharp minor
No. 2 in D flat major

4. Chopin - Sonata no. 2 in B flat minor, op. 35

I. Grave - Doppio movimento
II. Scherzo

III. Marche
Finale: Presto

RCKP Koncert C.H. Hamelin 2023 plakat